ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

Trafik insanların evlerinden işlerine, okullarına veya herhangi bir yere giderken kullanmış olduğu ulaşım ile oluşan bir faktördür. Araçlar ile sağlanan bu ulaşım can güvenliği bakımından oldukça güvenli olması gerekmektedir. Bu nedenle araçlara yaptırılması gereken zorunlu trafik sigortası vardır. Bizlerde bu yazımızda sizler için bu sigortanın hangi işlere yaradığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Zorunlu trafik sigortasının bütün araç sahipleri tarafından yaptırılması gerekmektedir ve bu sigorta oluşacak kazalar sonucunda karşı taraftaki araca verilen hasarların maddi açıdan karşılanmasına karşılık güvence altına alan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası sigortayı yaptırmış olan aracın değil de onun karşı taraftaki araca vermiş olduğu zararı karşılamaktadır. Trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır ve eğer sigorta yapılmadan trafiğe çıkılırsa yakalandığı yerde trafikte seyir halinde ilerlemesi engellenmektedir. Bu nedenle tüm ara sahibi kişilerin araçlarının zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptırması gerekmektedir.

Aynı zamanda sigortası süresi dolmadan sigortayı yeniletme işleminden de sorumludur. Zorunlu trafik sigortası yapılmayan araçlar trafikten men edilerek bağlanmaktadır. Sonrasında araç üzerindeki bu cezayı kaldırmakta çok kolay olmamaktadır. Aracı açtırmak sadece sigortayı yaptırmakla kalmayarak aynı zamanda aracın sigortasız halde trafikte olmasından kaynaklı yazılmış olan ceza ve otoparkta kaldığı sürede işleyen otopark ücretleri de ödenmek zorundadır. Bu nedenle araçların zorunlu trafik sigortaları zamanında yapılması gerekmektedir. Bizlerde tüm bu durumları dikkate alarak araçlarımızın gerekli işlemleri ile yakından ilgilenerek takibini yapmamız gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz