Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası), 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu gereğince mecburi olan bir sigorta poliçesidir. Söz konusu trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıkamazlar. Zorunlu trafik sigortasının yönetmelikteki tanımı bu şekildedir. Daha kolay bir şekilde anlatmak gerekirse otomobil, kamyon, motosiklet gibi motorlu bir aracın kara yolunda işletilmesi farklı bir nedenden dolayı bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya bir malın zarara uğramasına sebep olması durumunda; olaya sebep olan aracı kullanan kişinin, zarara uğrayan üçüncü kişilere karşı olan sorumluluğunu belli sınırlar kapsamında karşılayabilmesini hedefleyen ve yasanın yapılması zorunlu kıldığı sorumluluk sigortasına Zorunlu trafik sigortası denilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortasında sigortalı kişi, Kara yolları Trafik Kanunundaki tanıma göre işleten kişidir. Haliyle trafik sigortası, motorlu araç işleten kişinin adına düzenlenir. Trafik kontrollerinde ehliyet ve ruhsat gibi araçlarda bulunması gereken belgelerden biridir. Zorunlu trafik sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılamakta olup poliçe sahibinin kendi aracının hasarını ödemez, bunun için ise kasko yaptırmak gerekmektedir. Normal şartlarda trafik sigortası poliçelerinin sigorta süresi bir yıldır ve sigorta primi peşin ödenmelidir. Önceki yıllarda trafik sigortası primleri zorunlu tarifeye bağlıyken, son yenilikler ile sigorta şirketleri prim ve teminatlarda tamamen serbest olmuşlardır. Sigorta primi, aracın türü (otomobil, motosiklet, otobüs vs…), ticari olup olmaması, kayıtlı olduğu il gibi bazı etkenlere bağlı olarak değişir.

Fakat bazı araç sahipleri hala Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamak konusunda ısrarlı davranıyorlar. Peki zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası ne kadardır? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunu 91/5 maddesinde, gerekli teminat tutarları üzerinden zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan araçlar trafikten men edilmektedir. Trafik sigortası bulunmayan araçlar tespit edildikleri zaman yasal olarak bağlanırlar. Araç sahipleri bu zorunlu sigortayı yaptırmalıdır ve süresi bitmeden yeniletmelidir.

Zorunlu kapsamındaki bu sigortayı yaptırmayan kişilerin araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınmaktadır. Araç bu durumda trafikten men edilmektedir. Sonra ise aracı geri almak kolay olmamaktadır. Aracı almak için trafik sigortasının belirlenen şekilde yapılması gerekmektedir. Aracın bulunduğu otoparka gidilir ve görevli memurlara bu durum hakkında bilgi verilir. Belgenin tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu durumlardan sonra, aracın sigortasız olarak trafiğe çıkmış olmasından dolayı para cezası ödenmektedir. Otoparkta kalınan her gün için ceza ödenmelidir.

Tabi bu cezanın bir de maddi kısmı da bulunmaktadır. 2016 yılı itibarı ile trafik cezaları için devlet tarafından belirlenmiş olan % 5.58 artış uygulaması ile birlikte, zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Şayet ceza kesildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa, o zaman diğer trafik cezalarında olduğu gibi % 25 indirimli olarak ödeyeme yapılabilmektedir. Böylece trafik sigortası indirimli cezası 69 TL olacaktır.

Güncel olan bir trafik sigortasıyla trafik kontrolünden geçemediğiniz için, bu cezaya ek olarak aracınız bağlanarak trafik parkına çektirilmektedir. Bu trafik parkında sizden aracın orada kaldığı gün başına da ücret istenmektedir. Böylece trafik sigortası olmadığı için 62 lira ceza kesilir. Çekici ve otopark ücretini de kişi ödemektedir. Fakat bununla bitmemektedir. Aracınızı trafik otoparkından alabilmek için ilk olarak trafik sigortanızı yaptırmalısınız. Ama bu durumda da sigortayı geç yaptırdığınız için cezalı prim ödemeniz söz konusu olmaktadır. Bu sigortada gecikme cezası her 30 günlük süre için % 5 olarak belirlenmiştir. Ayrıca önceki  dönemlerden kazandığınız hasarsızlık indiriminiz varsa, o hakkınız da geri alınmaktadır.

Ayrıca trafik sigortasını zamanında yaptırmamış olan araç sahibinin, trafik sigortasının basamağı herhangi bir kaza yapmasa bile kısmında sabit kalmaktadır ve araç sahibi bundan dolayı trafik sigortası poliçesindeki indirim şansını kaybetmektedir. Buna ek olarak poliçenin yaptırılmaması ya da yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz