Ziraat Bankası OGS Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ziraat Bankası OGS Sorgulama

Ziraat Bankası OGS Sorgulama

Ziraat Bankası, temelleri 1867 senelerine dayanan tek Türk Devleti bankasıdır. Osmanlı Devletinin kurduğu ilk bankadır. Ahmet Şefik Mithat Paşa (Mithat Paşa) 1863 senesinde Pirot Kasabası’nda kurmuş olduğu Memleket Sandığı’nı oluştururken Türk ananeleri aralarında esasen var olan, ayrıca karşılıklı dayanışma aslına dayanan imece ananelerimizden esinlenmiştir.

1867 senesinde Memleket Sandıkları Nizamnamesi’nin yürürlüğe girmesi ile Osmanlı Devleti’nin her yakınında Sandıklar hizmete başlamış ve uzunca yıllar başarıyla hizmet vermiştir.

15 Ağustos 1888 tarihinde Menafi Sandıkları’nın mahaline işlevlerini üstlenecek çağdaş finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası oluşturulmuş, o tarihte faaliyette yer alan Menafi Sandıkları da banka şubelerine dönüştürüldükten sonra hizmete başlamıştır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonrasında ülkenin işgale uğraması üst yönetiminde işgal altındaki topraklarda yer alan şubeler, Yunanlıların İzmir’de kurdukları “Ziraat Bankası İdare Merkezi”ne bağlantısı sağlanmıştı. 1920’de TBMM’nin açılmasının ardından TBMM kontrolünde yer alan yerlerdeki şubelerin Ankara şubesine bağlanması sağlandı. 1922’de İzmir ve İstanbul örgütleri da Ankara’ya bağlandı ve banka tek bir bütünlüğe kavuşmuş oldu. 1924 senesinde çıkarılan yasayla banka, tek hükümet müessesesi olmaktan çıkarılıp tek anonim firma haline geldi. 1975’te Hamburg’ta temsilcilik, Kıbrıs’ta üç tane şube açıldı. 1977’de bölge müdürlükleri kurulmuş oldu ve yerinden idare anlayışına geçilmeye başladı. 1981’de ülkemizin ilk banka müzesi, Ziraat Bankası Müzesi kurulmuş oldu. 1988’de ilk kez tarımı desteklemede tek bölge tek başına ele alınarak GAP bölgesindeki üreticilerine, bölgenin özelliklerine uyumlu kredi takviyesi verilmeye başlandı. 1989 yılında ilk kredi kartı ve ilk tüketici kredisi verildi, altın satışına resmen başlanmış oldu; bankanın ilk mevduat fonu kuruldu. 2001 senesinde Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası’yla birleştirilerek kapandı. Son zamanlarda da hayatın ve yönetimin getirdiği yeniliklere adapte olmayı başardı. Bunlardan birisi de OGS (Otomatik Geçiş Sistemi )’dir. OGS hizmeti sağlaması ile beraber kendi bünyesinde Ziraat Bankası OGS sorgulama, OGS bakiye yükleme işlemleri de gerçekleştirilmektedir.

OGS, açılımı Otomatik Geçiş Sistemi olan tek yolda konulan gişe sistemidir. Çoğunlukla köprü ve otobanlarda kullanılan fiyatlı geçişlerden, beklemeden geçebilme amaçlı geliştirilmiş ileri bilişim kullanılan denetimli sistemdir. Her otomobil, ön camına yapıştırılmış olunan etiket ve bu etiket üzerinden yüklenmiş ön yükleme ile gişelerden beklemeden geçebilmektedir. Otoyol ve köprülerde geçiş anında otomatik okuyucular etiketi okuyor ve her tek geçiş sırasında hesabınızdan para tahsil edilir.

OGS kullanan sürücüler;

Eğer cezai geçişe maruz kalınmadıysa, otomobillerin her geçişinde yüzde yirmi oranında indirim uygulanıp, hesaptan bu meblağda kesinti uygulanır. Gişelerden durmak zorunda olmadan geçiş yapmamıza olanak sağlayan bu sistemin yararı HGS kadar olmasa da bir nevi rahatlatıcıdır. Gişelerde meydana gelen trafikten OGS etiketsiz araçlara yönelik ek olarak az etkileniyorlar.

Motosikletler dışında tüm motorlu taşıtlar isterlerse OGS aboneliği yaptırabilirler.

Ziraat Bankası OGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası OGS sorgulama işlemlerini Ziraat Bankası şubelerinden veya Ziraat Bankası Çağrı Merkezi’nden, 444 00 00 nolu numarayı arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer bir alternatif yöntem de OGS satışı esnasında sizlere verilen veya 444 00 00 Ziraat Çağrı Merkezi’nden alacağınız kullanıcı adı ve şifre ile www.ziraatbank.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak Ziraat Bankası OGS sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası OGS sorgulama için müşteri numaranızı ve şifrenizi eksiksiz olarak giriniz.

2

Sisteme giriş yaptıktan sonra Ziraat Bankası OGS sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir Ziraat Bankası OGS sorgulama alternatifi ve mobilize yöntem de GSM telefonlarınızdan kısa mesaj göndererek öğrenebilme yöntemidir. GSM telefonunuzdan kısa mesaj ile bakiye öğrenmek için;

  • Türk Telekom ve Turkcell operatörü kullanıcısı iseniz: 8292 (TCZB)’ye “OGSBAK bir boşluk PLAKA” (arada boşluk bırakmayacak şekilde) yazarak gönderdiğinizde Ziraat Bankası OGS sorgulamanızı öğrenebilirsiniz.

Ya da 05559448292 numarasına “OGSBAK bir boşluk PLAKA” (arada boşluk bırakmayacak şekilde) yazarak gönderdiğinizde Ziraat Bankası OGS sorgulamanızı öğrenebilirsiniz.

Örnek : “OGSBAK 06ABC12” yazılarak 8292 (05559448292)’ye kısa mesaj gönderilecektir.

Ziraat Bankası OGS Sorgulama İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz