Yurt Dışından Alınan Ehliyet Türkiye'de Değiştirilebilir Mi? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yurt Dışından Alınan Ehliyet Türkiye’de Değiştirilebilir Mi?

Yurt Dışından Alınan Ehliyet Türkiye’de Değiştirilebilir Mi?

Türk vatandaşlarının yurt dışında almış oldukları ya da yabancı ülke vatandaşlarının dış ülkelerde almış oldukları ehliyet sürücü belgelerini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürebilmeleri ve ülkemizde araç kullanabilmeleri için yapması gereken çeşitli işlemler vardır. Biz de bugün sizlere Yurt Dışından Alınan Ehliyet Türkiye’de Değiştirilebilir Mi sorusunun cevabını verecek ve sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Yabancıların Dış Ülkelerden Almış Oldukları Sürücü Belgelerini Kullanarak Ülkemizde Araç Kullanmaları

Dış ülkelerden alınmış olan ehliyet sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapan yabancılar en fazla altı ay boyunca bu ehliyet sürücü belgesi ile araç kullanabilecektir. Altı ayın sona ermesi halinde ise araç kullanmak isteyen kişilerin bu belgelerini ülkemizdeki ehliyet belgesi ile değiştirmesi zorunlu kılınmıştır. Bu noktada yapılması gereken işlemler  ve belirlenmiş olan koşullar ise aşağıda detaylı bir şekilde verilmiştir.

  • Müracaat herhangi bir trafik tescil birimine yapılabilecektir.
  • Müracaat sırasında getirilmesi zorunlu olan belge ve bilgiler EGM yani Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.
  • Ehliyet sürücü belgesini değiştirecek olan kişilerin hükümlü olmaması, yaş, sağlık şartı ve öğrenim konusunda 2918 sayılı Kanunda yer alan 41. maddeye göre belirtilmiş olan şartların aynısı aranacaktır. Eğitim ve sınav şartı istisnadır. İkili ya da çok tarafa sahip olan bir anlaşmanın hükümleri sebebi ile uygulamalar gizli olmak kaydı ile muafiyete sahip olan yabancı bireyler için gerekli şartları taşıdığına dair yazılı beyan esas alınacaktır.
  • Gerekmesi halinde Dış İşleri Bakanlığı ya da Dış Temsilcilikler aracılığı ile yabancı bireylere ait sürücü belgesinin araştırılması ve incelenmesi söz konusu olabilir.
  • Geçici bir şekilde alınan yabancı sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştiremez.
  • Türk vatandaşları tarafından Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden alınmış olan ehliyet sürücü belgeleri, dengi ya da karşılığı olan ehliyet sürücü belgesi ile değişiklik yapılır.
  • Yabancılar tarafından Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden alınmış olan moped yani motorlu bisiklet, lastik tekerlekli traktör, motosiklet, otomobil ya da iş makinesi cinsi araçları kullanmak için verilmiş olan ehliyet sürücü belgelerine karşılık gelen ülkemiz ehliyet sürücü belgeleri ile diğer araç cinslerini kullanma amacı ile verilmiş olan sürücü belgelerine karşılık olarak ülkemizdeki B sınıfı sürücü belgesi ile değişiklik yapılır. Fakat römork takarak araç kullanma yetkisine sahip olan kişilere BE sınıfı ehliyet sürücü belgesi verilecektir. Bu ehliyet sınıfları haricinde kalan sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi durumunda sınav ve eğitim şartı aranacaktır.
  • Yabancı ülkelerden ehliyet sürücü belgesi almış olan kişilerin ülkemizde bir başka sınıfa ait sürücü belgesi alabilmeleri için yabancı ülkelerden almış oldukları ehliyet sürücü belgesini ülkemiz ehliyet sürücü belgesine dönüştürmesi zorunlu kılınmıştır.
  • Yabancı ülkelerden alınmış olan ehliyet sürücü belgeleri ülkemiz ehliyet sürücü belgeleri ile değiştirildikten sonra ilgili ülkeye gönderilecektir. Dış ülkelerden ehliyet sürücü belgesi alarak bu maddelerde belirtilmiş olan koşulları yerine getirmeden araç kullanan kişilere 2918 sayılı Kanunda yer alan 39. maddeye göre işlem yapılacaktır.

Yabancı Ülkelerden Sürücü Belgesi Alan Türk Vatandaşlarının Ülkemizde Araç Kullanmaları

Türk vatandaşlarının yabancı ülkelerde almış oldukları ehliyet sürücü belgelerini ülkemize giriş yapmalarının ardından bir yol boyunca kullanmasında herhangi bir sakınca olmasa da , altı aydan daha uzun süre boyunca ülkemizde yer alan kişilerin noter ya da dış temsilcilikler tarafından onay verilmiş olan ehliyet sürücü belgelerinin Türkçe tercümeli hallerini yanlarında bulundurmaları gerekir. Bir yılın ardından ise yabancı ülkelerden alınmış olan ehliyet sürücü belgesinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi gerekir.

Yabancı Sürücü Belgesinin Ülkemiz Sürücü Belgesine Dönüştürülmesi

Yabancı sürücü belgelerini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmek isteyen kişilerin ilk olarak sürücü belgelerinin noter ya da elçilik tarafından verilmiş olan tasdikli tercümesini alması gerekir. Daha sonra ise Şoförler Derneğinden temin edebileceğiniz sürücü belgesi dosyasına ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra trafik tescil kuruluşlarına gidilerek elektronik ortam üzerinden sürücü belgesi müracaat  formunu doldurmanız gerekir. Yabancı uyruklu olan kişiler için ikametgah tezkeresi gerekirken ülkemiz vatandaşlarının nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisi yeterli olacaktır. Son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biyometrik fotoğrafa da ihtiyacınız olur. Bununla birlikte aile hekimleri, aile hekimleri tarafından sevk edileceğiniz devlet hastaneleri ya da özel sağlık kuruluşları tarafından verilecek olan sürücü olur raporuna ihtiyacınız olacaktır. Kan grubunuzu belirten belge ya da yazılı bir beyan ayrıca gerekenler arasında yer alır. Yabancı sürücü belgesinin aslı gerekir. Almanya sürücü belgesi olan MM sınıfı belge hariç olmak üzere işlemden sonra geri iade edilir. Yabancı sürücü belgesinin renkli bir fotokopisine de ihtiyacınız vardır. Sürücü belgesi sınıfına göre yapılacak olan ödemenin banka ya da maliyeden alınacak olan harç makbuzu mutlak surette gereklidir. Sürücü belgesi kart ücretini ödemeniz ve bu ödemeyi yaptığınıza dair makbuz almanız gerekir. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgesine sahip olan kişilerin belgelerinin tercümesini almasına ise gerek yoktur.

Randevu Nasıl Alınır?

Yabancı sürücü belgesinin değiştirilebilmesi için trafik tescil biriminden randevu almanız gerekir. Bunun için ise yazımızın sonunda yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi linkine tıklamanız gerekiyor. Bu noktadan itibaren yapmanız gereken işlemler beş adımdan oluşuyor.

İlk olarak yapacağınız işleme uygun işlem türünü seçmeli ve daha sonra hangi şehirde randevu almak istediğinizi belirlemelisiniz. Böylelikle karşınıza o şehirde yer alan trafik tescil birimlerine ve bu birimlerin belirlenmiş olan günler içerisinde uygun oldukları saatlere ulaşabilirsiniz. Kendiniz için uygun bir tercih yaptıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Bu noktada yapacağınız şey kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmak olacaktır. Sırasıyla T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e posta adresinizi yazmalı ve son olarak e posta adresinizi bir kez daha yazarak güvenlik kodunu girdikten sonra işlemlerinize devam etmelisiniz. Fakat burada sizi uyarmanız gereken bir durum var. Girmiş olduğunuz e posta adresinin dördüncü adımda gönderilecek olan doğrulama postasına ulaşabilmeniz ve randevu alma işlemlerinizi sonlandırabilmeniz açısından kullanılabilir ve tarafınızca ulaşılabilir olması gerekiyor. Bir sonraki aşamada randevu bilgilerinizi kontrol edebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Dördüncü aşamada bahsetmiş olduğumuz gibi e posta doğrulama işlemleri gerçekleşecektir. Bunun için gelen ya da spam kutunuzu kontrol etmeniz ve gereken işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Böylelikle randevu alma işleminiz de başarılı bir şekilde sonuçlanır. Randevu almış olduğunuz tescil birimine randevu almış olduğunuz saatten en geç 15 dakika önce gitmiş olmanız işlemlerinizin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz