Yeni Ehliyetler Kimlik Yerine Geçer Mi? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyetler Kimlik Yerine Geçer Mi?

Yeni Ehliyetler Kimlik Yerine Geçer Mi?

Yeni ehliyet sürücü belgeleri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bulunuyor. Bu tarihten itibaren alınan ya da yenilenen ehliyet sürücü belgeleri çipli olacaktır. Buna göre eski ve yeni ehliyet belgeleri arasında ortaya çeşitli farklılıklar çıkmıştır. Bu sebeple de yeni ehliyet sürücü belgesini alan kişilerin aklına takılan birçok farklı soru var. Bunlardan birkaçı da yeni ehliyet sürücü belgesinin nüfus cüzdanı yerine kullanılıp kullanılamadığı, YGS, DGS, AOF, ALES ya da KPSS gibi sınavlarda kullanılıp kullanılamadığı, bankacılık işlemlerinde geçip geçmediği ve oy kullanılıp kullanılamadığı konusunda olmuştur. Biz de bugün sizlere bu konular hakkında bilgi verecek ve Yeni Ehliyetler Kimlik Olarak Geçer Mi sorusunun cevabını vereceğiz.

Yeni Ehliyet Nüfus Cüzdanı Yerine Geçer Mi?

Eski ehliyet sürücü belgesini kullanmaya devam eden birçok kişi bu belgeler ile birlikte birçok resmi kurum ya da kuruluşa giderek nüfus cüzdanı ya da kimlik ile işlem yaparmış gibi işlerini halledebilir. Fakat yeni çipli ehliyete sahip olan kişiler bu imkandan faydalanamaz. Yeni ehliyet sürücü belgelerinde kişiye ait herhangi bir bilgi bulunmadığı için nüfus cüzdanı yerine kullanılması mümkündür değildir.

Eski ehliyet sürücü belgesinde nüfus cüzdanlarında yer alan hemen hemen her bilgi bulunduğu için bu tür işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Kişinin ismi, soy ismi, nüfusa kayıtlı olunan şehir ve ilçe, cilt numarası, kütük numarası, sayfa numarası, anne ve baba ismi, doğum yeri ve tarihi gibi bilgiler eski ehliyet sürücü belgesinin kimlik yerine kullanılabilmesini sağlayan etmenlerdir. Eski tip ehliyet sürücü belgelerinde yer alan bu bilgiler sayesinde kişinin kimliği tespit edilebilecektir.

Yeni tip ehliyette ise bu tür bilgilerin büyük bir çoğunluğu çip sistemine dahil edilmiş ve bu sebepten dolayı da yazılı bir şekilde kartın üzerine koyulmamıştır. Bu nedenle de resmi işlemler yapılırken yeni tip ehliyet sürücü belgesinin kullanılması mümkün değildir. Fakat bu yeni sisteme uygun cihazların gelecekte gelmesi de muhtemel olduğu için ileride bu tür işlemleri de gerçekleştirmeniz mümkün olabilecektir.

Yeni Ehliyet Sınavlarda Kullanılabilir Mi?

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz sebeplerden dolayı KPSS, YGS, DGS, AOF, TUS, ALES, Hakimlik ve Savcılık Sınavları ve ÖSYM tarafından yapılmış olan herhangi bir sınava eski ehliyet sürücü belgesi ile birlikte girmeniz mümkündür. Fakat yeni tip ehliyet sürücü belgelerinin üzerinde herhangi bir kimlik bilgisinin yer almıyor oluşu bu belgenin kimlik yerine kullanılabilmesini de önlemiş olur.

T. C. Kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı yerine kullanarak sınavlara girebileceğiniz belgeler ise şu şekilde sıralanabilir; Ehliyet sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı (evlenme cüzdanı), pasaport, yabancılara mahsus olan ikamet tezkeresi ve avukat kimliği.

Yeni Ehliyet Bankacılık İşlemlerinde Geçerli Midir?

Bankalar ne yazık ki yeni tip ehliyet sürücü belgelerini kabul etmiyorlar. Bu tür ehliyet sürücü belgelerine sahip olan kişilerin yanlarında nüfus cüzdanların da taşıması gerekiyor. Bunun sebebi yeni ehliyet belgelerinde kimlik doğrulama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılamıyor olması. Bunun sebebi ise bankacılık işlemleri sırasında yeni ehliyet sürücü belgesinin sahtesi ile gerçeğinin ayırt edilemiyor olması. Bu konuda yapılması gereken şey ise İçişleri Bakanlığı tarafından paralarda yer alan hologramlar gibi ehliyet sürücü belgelerine de özel olarak üretilmiş bir güvenlik önleminin tahsis edilmesi olacaktır. Fakat o güne dek yeni tip ehliyet sürücü belgeleri ile bankalardan işlem yapılması mümkün olmayacaktır. Eski tip ehliyet sürücü belgelerini kullanarak işlem yapmaya devam etmeniz ise mümkündür.

Yeni Ehliyet ile Oy Kullanabilir Miyim?

Yeni tip ehliyet sürücü belgesi ile oy kullanma konusunda ortaya çeşitli sorunlar çıkması muhtemeldir. Bu kimliklerin okunması için bir sistem olmadığı takdirde bireylerin kimlik bilgilerini tespit etmek mümkün olmayacağı için bu belgeleri kullanarak oy kullanmaya gidilmesi de mümkün olmayacaktır.

Yeni Ehliyet Belgesini Nasıl Alabilirim?

Yeni tip ehliyet sürücü belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden randevu alması gerekir. Bu randevuyu alan kişilerin randevu saatinden en geç 15 dakika kadar önce randevu yerinde olması gerekir. Trafik tescil birimlerine gitmeden önce ise yapılacak olan işleme göre değişiklik gösteren gerekli belgeleri toplamanız gerekir. Aksi takdirde herhangi bir işlemi gerçekleştirmeniz de mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte dilerseniz randevunuzu iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz. Bunun için randevu aldıktan sonra karşınıza gelecek olan son aşamada yer alan referans numarasını saklamanız gerekecektir.

Yeni Ehliyet Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz