Yeni Ehliyet Yenileme İşlemleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Yenileme İşlemleri

Yeni Ehliyet Yenileme İşlemleri

2017 yılı itibarı ile birçok alanda değişiklikler yapılmaya başlandığını görüyoruz. Bu değişliklerin başını TC kimliklerimiz ve sürücü belgelerimiz çekmektedir. Özellikle bu yıl itibarı ile ehliyetlerde yapılan değişiklikler sonucunda herkesin kafası biraz karışmış durumda. Ehliyet almak isteyen veya ehliyeti bulunan herkes ehliyetlerin yeni akıbetinin nasıl olacağı sorusunu aklında taşımaktadır. İşte şimdi sizlere 2017 yılı itibarı ile değişen ehliyet yasası ve yeni ehliyet yenileme işlemleri nasıl olacağına dair incelemelerimizi aktaracağız.

Bir yıldır üzerinden çalışılan yeni ehliyet sistemi artık 2017 itibarı ile uygulanmaya başlandı. Bu ehliyet sistemine göre artık vatandaşlar çipli ehliyet sahibi olacaklar. Bu ehliyet dünyanın 84 ülkesinden geçerli ve kullanılabilir hale gelecektir. Bu yüzden daha öncesinden alınmış tüm ehliyetlerin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla ehliyet yenileme işlemlerinin yapılması gereklidir. Bu yönetmeliğe göre M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak yenilenmesi gereklidir. Yeni ehliyet yenileme işlemleri 01 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olan yönetmeliğe göre , ehliyet yenileme işlemleri 2020 yılına kadar devam edebilir. Tabi şimdiden ehliyetlerini yenilemek isteyenler için adım adım bu süreci aktaralım.

Yeni Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenileme işlemlerine başlamak için öncelikle ilgili birimlerden randevu almak gerekmektedir. Çünkü herkesin yenileme yapmak istediği bu dönemde ilgili birimlerde oluşan kalabalıkta sizde yer almak istemiyorsanız randevu almanız önem taşır. Bu yüzden yeni ehliyet yenileme işlemi için Emniyet Genel Müdürlüğünün bünyesinden bulunan siteden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Bu işlem ile  istediğiniz yerin il veya ilçe trafik tescil birimlerinden herhangi birine randevu oluşturacaksınız. Ardından yeni ehliyet için hazırlamanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler;

  • Eski sürücü belgesi
  • Sürücünün sağlık raporu
  •  Nufüs cüzdanı veya pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Parmak izi
  • Sürücü belgesi kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu
  • Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyandır.

Bu belgeler hazırlanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin yeni ehliyet yenileme işlemleri  için istenen sağlık raporu hastanelerden veya sağlık birimlerinden almanız gereklidir. Ayrıca sağlık raporu alırken raporun ilk bölümünün uzman olmayan doktorların ( aile hekimi doktorları) tarafından, ikinci bölümün ise uzman doktorlar tarafından imzalanması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık raporu kabul edilmeyebilir. Ayrıca yeni yönetmelikte sağlık raporunun ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri için 10 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Diğer bir husus ise biyometrik fotoğraftır. Biyometrik fotoğraf 5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilmesi gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf  normal vesikalık fotoğrafın fiyatından biraz daha yüksek olmaktadır. Biyometrik fotoğraf için 20 veya 30 TL arası bir ücret alınmaktadır.

Parmak izinin alınması işlemleri ise Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinde yapılmaktadır.

İstenen belgelerden biri olan ‘kan grubu belgesi ‘ ise eğer eski ehliyette kan grubu ibaresi var ise yeni ehliyet yenileme işlemlerinde kan gurubunu belgeleyen belge veya beyana gerek yoktur.

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu vergi dairelerinden veya anlaşmalı bankalardan alınması gereklidir. Bu 15 Türk lirasının 13 Türk Lirası değerli kağıt bedeli iken 2 Türk Lirası ise vakıf payıdır.

Gereken belgeleri tamamladıktan sonra online randevu sistemi ile yeni ehliyet yenileme işlemleri için başvuru yaptığınız trafik tescil şubesinin sitesine girmelisiniz. Online randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek size ait bir e-mail adresinin bulunmalıdır. Bu mail adresini randevu sistemine girerek size ait bilgileri güncellemeniz gerekmektedir. Eğer bu bilgiler yanlış veya eksik girilmiş ise sürücünün randevusu iptal olabilir. Daha sonra randevu aldığınız trafik tescil şubesine randevu tarihi ve saatinde giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yeni ehliyet yenileme işlemleri ortalama  5-10 dakika içinde bitmektedir. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamdan tanzim merkezine iletilir ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girer. Yenilenmiş sürücü belgesi 15 gün içinde adresinize gönderilir. Yenilenmiş sürücü belgeleri PTT ye verdiğiniz adrese gönderilir. Yenilenmiş sürücü belgesini kişinin trafik tescil kurumundan şahsen alması gerekmektedir. Eğer buradan girip almaz ise; PTT şubesine giderek elden almanız gerekmektedir. Ayrıca sürücü belgesini alırken herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz