Yeni Ehliyet Randevusu Alamıyorum | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Randevusu Alamıyorum

Yeni Ehliyet Randevusu Alamıyorum

Bilindiği üzere 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni tip ehliyet sürücü belgeleri alınabilir hale geldi. Fakat yeni ehliyet sürücü belgesi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. İlk defa ehliyet sürücü belgesi alacak olan kişilerin ise ayrıca gözden kaçırmaması gereken bazı hususlar var. Biz de Yeni Ehliyet Randevusu Alamıyorum diyen ve ilk defa ehliyet sürücü belgesi alacak olan kişiler için bu yazıyı hazırladık.

Yeni Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet sürücü belgesi almak isteyen kişilerin internet üzerinden almaları gereken randevuları alamıyor olma sebeplerinin arkasında genellikle yoğunluk yatar. Bu yoğunluğun ardına geçebilmek için ise saat 00.00’dan sonra randevu gün ve saatine bakılması doğru olacaktır. Zira her gün bu saatinden ardından bir günlük daha randevu açılacaktır. Bu sayede kendiniz için uygun randevu yer ve saati belirleyebilmeniz mümkün olur.

Randevu almak istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemini kullanmanız gerekecektir. Randevu almak isteyen kişilerin ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklaması gerekiyor. Daha sonra beş bölümden oluşan bir süreç sizleri bekleyecektir.

İlk bölümde sırasıyla, İşlem Türü, şehir, trafik tescil birimi ve saat tercihlerini belirlemeniz gerekir. İşlem Türü olarak, Eski Sürücü Belgesi Yenileme – Fark (Kayıp – Çalıntı) seçeneğini tercih etmeli, ardından randevu almak istediğiniz şehri seçmelisiniz. Böylelikle karşınıza o şehirde yer alan trafik tescil birimi ve bu birimlerden alınabilecek olan randevu saatlerini görebilir ve kendinize en uygun tercihi yapabilirsiniz.

İkinci bölümde kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekir. Sırasıyla, T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve iki defa yazılacak olan e posta adresi bilgilerini girmeniz gerekiyor. E posta adresinin iki defa yazılmasının sebebi ise dördüncü bölümde yapılacak olan doğrulama işleminin bu e posta adresi üzerinden yapılacak olmasıdır. Bu sebeple kullanıma açık olan ve erişebildiğiniz bir e posta adresi yazmanız gerekir.

Üçüncü bölümde yazılı bilgileri kontrol edebilir, eksik ya da yanlış varsa düzeltebilirsiniz.

Dördüncü bölümde girmiş olduğunuz e posta adresine doğrulama postası gönderilir. Gerekli doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra son bölüme geçebilirsiniz.

Beşinci ve son bölüm, sonuç bölümüdür. Bu bölümde sizlere verilecek olan referans numarası ile birlikte randevu iptal ya da değiştirme işlemleri yapılabilecektir.

Bu noktadan sonra yapmanız gereken şey biraz sonra bahsedeceğimiz belgeler ile birlikte randevu yerinde randevu saatinden en geç 15 dakika önce bulunmak olacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

İlk Defa Sürücü Belgesi Almak İçin Gereken Belgeler

  • Şoförler Odası tarafından verilecek olan sürücü belgesi dosyası
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği belgelerinden bir tanesi
  • Aile hekimi ya da aile hekiminin sevk ettiği resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınacak olan sürücü olur sağlık raporu
  • Sürücü belgesi harcı olan hizmet bedeli ve sürücü belgesi değerli kağıt bedelinin toplamının anlaşmalı bankalar ya da vergi daireleri kullanılarak ödendikten sonra bunu ispat eden makbuz belgesi
  • Arka fonu beyaz, 5 x 6 ebatlarında, iki adet biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Kan grubunu belirten belge ya da yazılı beyan

Bu belgeler de değinilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor, şimdi onlar bir göz atalım.

1. Sürücü Olur Sağlık Raporu

İlk defa ehliyet sürücü belgesi olacak olan kişiler en çok sürücü olur sağlık raporunu alırken uğraşırlar. Bunun birçok sebebi vardır. Gerek birçok tahlil ve tetkikin yapılacak olması, gerek aile hekiminin bu tetkik ve tahlilleri kullanacak uzmanlığı olmaması sebebi ile özel ya da devlet hastanelerine yönlendirilme, gerek devlet hastanelerinin işlemleri özel hastanelere nazaran yavaş yapması gibi sebeplerden dolayı bu raporu almanız uzun sürer. Araç sürmek için herhangi bir zihinsel ya da fiziksel sorununuz olmadığı ya da koşullu sorununuz olduğu takdirde bu raporu alabilirsiniz.

2. Biyometrik Fotoğraf

Günümüzde birçok farklı belge için talep edilen biyometrik fotoğraf her fotoğrafçının uzmanlık alanına girmediği için ortaya yanlış çekilmiş fotoğraflar çıkabiliyor. Bunun için fotoğrafçıya gittiğiniz takdirde neye ihtiyacınız olduğunu anlatmanız gerekiyor. Bu fotoğrafların arka fonun beyaz olmalı, çözünürlüğü 400 dpi olmalıdır. Fotoğrafların bükülmemesi, gölgeli olması, herhangi bir deseninin olmaması ve üzerinde leke bulunmaması da gerekiyor.

3. Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kart ücretini ödemek için Vergi Dairelerini, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesini ya da anlaşmalı bankaları ve bu bankalara ait İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılığı ile birlikte ATM ya da şubeleri kullanabilirsiniz. Yine Gelir İdaresi Başkanlığı  tarafından akıllı telefonlar için çıkartılmış olan mobil uygulamaları da kullanmanız mümkündür. ATM’ler üzerinden yapılacak olan işlemlerde şubeye giderek makbuz almanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

4. Kan Grubu Kartı

Kaza, ağır yaralanma, bilinç kaybı ya da buna benzer durumlarda ehliyet belgelerinde yer alan kan grubu kartı kan ya da organ nakli gibi durumlar söz konusu olduğu zaman oldukça işe yarayacak ve belki de bireyin hayatını kurtaracaktır.

5. İlk Defa Ehliyet Alacak Olan Kişilerin Bilmesi Gereken Detaylar

İlk defa ehliyet alacak olan kişilerin teorik ve direksiyon sınavlarını geçmesi gerekir. Daha sonra alınacak olan sertifika bağlı bulunan ilçeye onay için gönderilir. Bir iki hafta içerisinde çıkan sertifikalar iki yıl içinde ehliyet sürücü belgesine dönüştürülmeleridir. Fakat sağlık raporu geçerlilik süresi bir yıl olduğu için bir yıllık sürenin aşımı halinde bir kez daha sürücü olur sağlık raporu almanız gerekebilir. Ehliyet sürücü belgesi randevularına bizzat gitmeniz gerekir. Bu randevular sırasında parmak iziniz alınacaktır. Ehliyet sürücü belgesi için bir başkası sizin adınıza başvuruda bulunamaz. Kadınlar için evlilik sonrası soy isim değişikliği yaşanması halinde evlenme halinde evlilik cüzdanı, boşanma durumunda nüfus müdürlüğünden açıklamalı olan nüfus kayıt örneği ya da mahkeme kararı gerekli olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz