Yeni Ehliyet Randevu Alma Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Randevu Alma Sorgulama

Yeni Ehliyet Randevu Alma Sorgulama

1 Ocak 2016 tarihinden beri artık hayatımıza yeni tip ehliyet sürücü belgesi girdi. Fakat bu ehliyet için bir an önce başvurmanız gerek yok. Devlet bu konuda oldukça geniş bir kapsam belirleyerek 31 Aralık 2020 tarihine kadar müddet tanıdı. Ehliyet sürücü belgesini kaybetmiş ya da çaldırmış olan kişiler, ehliyet sürücü belgesi yıpranmış olan kişiler ya da ehliyet sürücü belgesini yenilemek isteyen kişiler yeni ehliyet belgesini alabilirler. Biz de bugün sizlere yeni ehliyet alabilmek için yapmanız gerekenlerden bahsedecek ve Yeni Ehliyet Randevu Alma Sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Yeni Ehliyet Randevu Alma

Eski ehliyet belgesini yenisi ile değiştirmek isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şey Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden randevu almak olacaktır. Randevu almak isteyen kişilerin ise ilk olarak yazımızın sonunda yer alan ilk linke tıklaması gerekiyor. Bu noktadan itibaren ise atacağınız beş farklı adım var.

İlk olarak işlem türü menüsü üzerinden kendiniz için en uygun olan seçeneği tercih etmeniz gerekiyor. Daha sonra ise bu işlemleri hangi şehirde gerçekleştirmek istiyorsanız o şehri seçmelisiniz. Beraberinde ise seçim yapmış olduğunuz şehirde yer alan trafik tescil birimleri ve bu birimlerin hangi gün ve saatlerde uygun olduklarını gösteren bir tablo ile karşılaşırsınız. Bu noktada kendiniz için en uygun olan tercihi yapmanız gerekir. Bir sonraki adımda kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bunun için T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi ve cep telefonu numarası bilgilerini girmeniz gerekiyor. Ayrıca e posta adresinizi iki defa yazmanız gerekiyor. Yazmış olduğunuz e posta adresinin doğru olduğundan emin olmayın unutmayın. Zira üçüncü aşama ile birlikte girmiş olduğunuz bilgileri kontrol ettikten ve gözünüze çarpan bir hata varsa düzelttikten sonra dördüncü aşamaya geldiğiniz takdirde girmiş olduğunuz e posta adresine bir doğrulama postası gönderilecektir. Bu posta size ulaşmadığı takdirde randevu alma işlemlerinizi devam ettirmeniz de mümkün olmayacaktır. Eğer bu işlemi de başarılı bir şekilde geçerseniz randevu alma işleminiz de tamamlanmış olacaktır. Referans numarasını bir yere not etmenizde fayda vardır. Zira bu numara sayesinde randevu sorgulama, değiştirme ya da iptal etme gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün olur.

Sürücü Belgesi Yenileme Evrakları Nelerdir?

Yeni ehliyet randevu alma işlemlerini gerçekleştiren kişilerin tercih ettikleri şehir ve trafik tescil biriminde belirlemiş oldukları saatten en geç 15 dakika önce gereken belgeler ile birlikte bulunması gerekir. Yeni ehliyet için gereken belgeler ise şu şekilde sıralanmıştır:

  • Eski sürücü belgesi
  • Sürücü olur raporu
  • Avukat kimliği, nüfus cüzdanı ya da pasaport
  • 5 x6 boyutlarında iki adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz olmalı)
  • Kan grubunu belirten belge ya da yazılı bir beyan
  • 13 TL’si değerli kağıt bedeli ve 2 TL’si vakıf payı olan toplam 15 TL tutarında sürücü belgesi ücretinin Vergi Dairesi ya da anlaşmalı bankalar kullanılarak ödendiğine dair makbuz ya da fiş

Bu konularda dikkat edilmesi gereken noktalara değinelim.

1. Sürücü Olur Raporu

Yeni ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin zamanını en çok alacak olan belge sağlık raporudur. Aynı zamanda sağlık raporu olarak da bilinen bu belge aile hekimi ya da aile hekimi tarafından sevk edilen devlet hastanesi tarafından verilmekte olup aynı zamanda özel hastaneler tarafından da verilebilir. Özel hastaneler bu noktada işlemlerinizi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapacak olsa da karşılığında 30 TL ile 50 TL arasında bir ücret alır. Bu rapor fiziksel ve zihinsel açıdan araç sürmenize engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorununa sahip olup olmadığınızı belirtecektir.

2. Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğrafların arka fonu beyaz olmalıdır. Bu fotoğrafların gölge ya da desene sahip olmaması gerekir. Biyometrik fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalı ve bunu yaparken herhangi bir ifade kullanılmamalıdır. Yüz ve saç modeli tamamıyla çıkmalı ve başınız herhangi bir tarafa dönmemelidir. Fotoğraflar çekilirken şapka ya da pipo gibi şeylerin takılmaması gerekir. Fotoğrafların 400 dpi çözünürlüğe sahip olması ve 5 x 6 cm boyutlarında olması gerekir. Biyometrik fotoğraflar için 15 TL ile 20 TL arasında ücret alınacaktır. Yeni ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin bu fotoğraftan iki taneye ihtiyacı olacaktır.

3. Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kart ücreti ödemelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı cihazlar için çıkartılmış olan mobil uygulamalar üzerinden ya da aynı işlevi gören İnternet Vergi Dairesi kullanılarak ödenmesi gerekir. Bununla birlikte anlaşmalı bankaların İnternet ya da Mobil Bankacılığı ile ATM’lerini de tercih etmeniz mümkündür. Fakat ATM üzerinden işlem yapacak olan kişilerin daha sonra şubeye giderek ehliyet kart ücreti ödendiğine dair fiş ya da makbuz alması gerekir. Bu sebepten dolayı da doğrudan şubeye giderek ödeme işlemlerini gerçekleştirmeniz işlemlerinizi hızlandıracaktır.

4. Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartı her ne kadar pek önem verilmese de esasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kaza anında bilincini kaybedecek düzeyde yaralanan bir kişiden cevap alınamayacağı için kan ya da organ nakli gibi durumlarda bu kart oldukça büyük önem taşıyacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama

Randevu almak işlemlerini gerçekleştirmiş olan kişilerin randevu sorgulama işlemlerini de yapması oldukça kolaydır. bunun için aşağıda yer alan ilgili linke tıklamanız ve açılan sayfa üzerinden T. C. kimlik numarası ile birlikte referans numarasını girmeniz gerekir. Referans numarasını unutmuş ya da kaybetmiş olan kişilerin “Referans Numarasının Tekrar Gönderilmesini İstiyorsanız Tıklayınız.” seçeneğine basması gerekir. Bu aşamada randevu alırken girmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Daha sonra referans numaranız e posta adresinize yollanır.

Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yeni Ehliyet Randevu Değiştirme ya da İptal Etme

Yeni ehliyet almak için randevu alan kişilerin daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı randevu günü ya da saatine randevu alınmış olan trafik tescil biriminde olamayacak olması halinde randevu değiştirme ya da iptal etme işlemlerini gerçekleştirmesi mümkündür. Bunun için aşağıda yer alan linke tıklamanız ve yeni ehliyet randevu sorgulama işlemlerindeki gibi aynı adımları takip etmeniz gerekiyor.

Yeni Ehliyet Randevu İptal Etme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz