Yeni Ehliyet Randevu Alma İptal Etme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Randevu Alma İptal Etme

Yeni Ehliyet Randevu Alma İptal Etme

2016 yılının ilk gününden itibaren ehliyet sürücü belgelerinde bir değişiklik yaşandı. En önemli özelliği yurt dışında da kullanılabilme olan yeni ehliyet sürücü belgesi özellikle yurt dışına çıkan kişilerin dikkatini çekeceğe benziyor. Ehliyet belgesini kaybetme, çaldırma ya da yenileme gibi sebeplerden dolayı yeni ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin acele etmesine gerek yok. 31 Aralık 2020 tarihine kadar yeni ehliyet sürücü belgesini almanız için herhangi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı yeni ehliyet sürücü belgesine ihtiyacınız varsa Yeni Ehliyet Randevu Alma İptal Etme işlemleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazınını devamını mutlaka okuyun.

Yeni Ehliyet Randevu Alma

Çeşitli sebeplerden dolayı yeni ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin ilk olarak internet üzerinden randevu alması gerekiyor. Randevu olmadan bu konu ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmanız mümkün olmadığı için ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemini kullanarak bir randevu almanızda fayda var. Bunun için ise tek yapmanız gereken şey yazımızın sonunda yer alan linke tıklamak olacaktır. Daha sonra ise karşınıza beş aşamadan oluşan bir randevu ekranı gelecektir.

İlk olarak yapmanız gereken şey işlem türü olarak seçenekler arasından kendiniz için en uygun olan seçeneği tercih etmek olacaktır. Daha sonra ise randevu almak istediğiniz şehri seçmeniz gerekiyor. Bir sonraki adımda ise karşınıza gelecek olan ekran üzerinden kendiniz için en uygun olan trafik tescil birimi ve saat tercihini yapmanız gerekiyor. İkinci aşamaya geçtiğiniz zaman ise kişisel bilgilerinizi girmeniz lazım. T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e posta bilgilerinizi girdikten sonra e posta bilgilerinizi bir kez daha girmeli ve bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde yazıldığından emin olmalısınız. Üçüncü adım da tam da bu noktada kontrol görevi görür. Güvenlik kodunu girdikten sonra üçüncü aşamaya geçebilir ve daha sonra bilgilerinizi kontrol ettikten sonra dördüncü aşamaya geçebilirsiniz. E posta adresinizi doğru bir şekilde girmiş olmanız ve girmiş olduğunuz adresin erişime açık ve tarafınızca ulaşılabilir olması bu aşamada gönderilecek olan doğrulama postasının size ulaşması ve randevu işlemlerinizi tamamlamanız açısından önem taşır. Böylelikle bu işlemi de geçerek randevunuzu almış olursunuz. Son aşamada karşınıza çıkacak olan referans numarasını bir kenara not etmeniz de fayda var. Zira randevu sorgulama, değiştirme ya da iptal etme işlemleri bu numara ile yapılabiliyor.

Son olarak randevu almış olduğunuz saatten en geç 15 dakika öncesinde randevu almış olduğunuz trafik tescil biriminde aşağıda belirtmiş olduğumuz belgeler ile birlikte hazır olmanız gerekiyor.

Sürücü Belgesi Yenileme Evrakları Nelerdir?

Yeni ehliyet sürücü belgesi almak isteyen kişilerin randevu almış oldukları trafik tescil birimine gitmeden önce beraberinde götürmeleri gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Eski sürücü belgesi
  • Sürücü olur sağlık raporu
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport ya da avukat kimliği
  • 5 x 6 cm boyutlarına sahip olan arka fonu beyaz iki adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirten yazılı belge ya da beyan
  • Toplamda 15 TL olan ehliyet sürücü belgesi ücretinin(2 TL’Si vakıf payı ve 13 TL’si değerli kağıt bedeli) ödendiğine dair vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalardan alınması gereken makbuz ya da fiş

Bu belgeler ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken şeyler ise şöyledir:

1. Sürücü Olur Sağlık Raporu

Sürücü olur sağlık raporu bireylerin fiziksel ya da zihinsel olarak sürücü belgesi almasını ve araç kullanmasını engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını kontrol etme amaçlı olarak aile hekimi ya da aile hekimi tarafından sevk edilmiş olduğunuz devlet hastanesi tarafından verilir. Bununla birlikte dilerseniz yaklaşık olarak 30 TL ile 50 TL arasında bir ücret ödeyerek özel sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz mümkündür. Özel hastaneler sürücü olur sağlık raporunu devlet kurumlarına göre daha hızlı veriyor olsa da her halükarda bu işlemleri yaptırırken çeşitli tahlil ve tetkiklerden geçmeniz gerekeceği için yeni ehliyet alma hususunda sizleri en çok uğraştıracak olan şey bu belge olacaktır.

2. Biyometrik Fotoğraf

Son zamanlarda pasaport ve ehliyet sürücü belgesi gibi belgeler alınırken biyometrik fotoğraf istenmeye başlamıştır. Fakat kimi fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf çekme uzmanlığına sahip değildir. Bu sebepten dolayı da neye ihtiyacınız olduğunu gitmiş olduğunuz fotoğrafçıya doğru bir şekilde izah etmeniz gerekir. Zira 400 dpi çözünürlük ve 5 x 6 cm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır. Bu fotoğrafların arka fonunun beyaz olması, gölge ya da desene sahip olmaması gerekir. Biyometrik fotoğraf çekerken herhangi bir tarafa değil doğrudan kameraya bakmalı ve bunu yaparken herhangi bir ifade göstermemeniz gerekir. Ayrıca pipo ya da şapka gibi eşyalar kullanmamalı ve yüzünüz ve saç modeliniz ekranda tamamen görünmelidir.

3. Ehliyet Kartı Ücreti

15 TL değerinde olan ehliyet kart ücretini Vergi Daireleri ya da Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesini kullanarak ödemeniz gerekir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefon ya da tabletler için çıkartılmış olan mobil uygulamaları kullanmanız da mümkündür. Bununla birlikte anlaşmalı bankaların İnternet ya da Mobil Bankacılık hizmetlerini ya da ATM’lerini kullanabilirsiniz. Fakat ATM üzerinden ehliyet kart ücretini ödemeniz halinde şubeye giderek makbuz ya da fiş almanız gerekeceği için doğrudan şubeye giderek bu işlemleri hızlandırabilirsiniz.

4. Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartı bireyler tarafından genellikle dikkate alınmasa da esasında büyük bir önem arz eder. Zira kaza durumunda bilincini yitirecek kadar kötü bir durumda olan kişilere bu kart sayesinde kan ya da organ nakli yapılabilecektir.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama

Yeni ehliyet randevu alma işlemlerini gerçekleştirmiş olan kişiler almış oldukları randevuyu sorgulama ihtiyacı duyabilirler. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey aşağıda yer alan ilgili linke tıklamak olacaktır. Daha sonra karşınıza gelecek olan Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama sayfasında T. C. kimlik numarası ve referans numarası bilgilerini girmeniz gerekiyor. Eğer referans numaranızı kaybetmiş ya da hatırlamıyorsanız “Referans Numarasının Tekrar Gönderilmesini İstiyorsanız Tıklayınız.” seçeneğine basmanız gerekecektir. Daha sonra ise randevu alırken girmiş olduğunuz kişisel bilgileri tekrar girmeniz gerekir.Böylelikle referans numarası girmiş olduğunuz e posta adresine yollanır ve sizler de Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yeni Ehliyet Randevu Değiştirme ya da İptal Etme

Çeşitli sebeplerden dolayı Yeni Ehliyet Randevu iptal etme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız bunu yapmanız için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise yukarıda yer alan Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama işlemlerinde olduğu gibi adımları takip etmeniz gerekiyor. Böylelikle Yeni Ehliyet Randevu iptal etme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz randevunuzu iptal etmek yerine gün ve saatini değiştirerek kendiniz için daha uygun bir zamanı seçebilirsiniz.

Yeni Ehliyet Randevu İptal Etme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz