Yeni Ehliyet Kaç Yıl Geçerli? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Kaç Yıl Geçerli?

Yeni Ehliyet Kaç Yıl Geçerli?

Özellikle ilk defa ehliyet sahibi olacak kişiler tarafından da bilindiği üzere günümüzde eski ehliyetlerin yerini çipli olan yeni ehliyetler alıyor. 2016 yılından önce ehliyet sahibi olmuş olan kişilerin 2020 yılının son gününe kadar bu ehliyeti değiştirmesi gerekiyor. Fakat bu zaman dilimi içinde istediğiniz herhangi bir tarihte ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. Yeni ehliyetlerin ortaya çıkması akıllara birçok soruyu da getirdi. Bugün sizlere bu sorulardan biri olan Yeni Ehliyet Kaç Yıl Geçerli sorusunun cevabını vereceğiz.

Yeni Ehliyet Sınıfları

2016 yılından itibaren değişmiş olan ehliyet sınıfları şu şekilde değişim gösterdi;

A1 sınıfı sürücü belgesi A1’e dönüştü ve M sınıfı belgelerini de kullanabilir hale geldi.

A2 sınıfı sürücü belgesi A sınıfına dönüştü ve M, A1, A2, A ve B1 sınıfı belgelerini de kullanabilir hale geldi.

B sınıfı sürücü belgeleri B sınıfına dönüştü ve M, B1, B, D1 ve F sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

C sınıfı sürücü belgeleri C sınıfına dönüştü ve M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

28 Nisan 1997 tarihinden önce alınan E sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

28 Nisan 1997 tarihinden sonra alınan E sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

F sınıfı sürücü belgeleri F sınıfına dönüştü ve M ve F sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

G sınıfı sürücü belgeleri G sınıfına dönüştü ve M  ve G sınıfı belgelerini de kullanabilir hal geldi.

H sınıfına ise artık ehliyet verilmiyor ve bu sınıf yerine A ya da B sınıfı ehliyet veriliyor. Verilecek olan bu sınıflardan birine ise eski ehliyet belgesine göre karar veriliyor. Engelli bireyler engellerine göre tertip edilmiş araçları kullanacaktır. Otomatik şanzımanlı araç kullanabilen engelliler için de bu not düşülür.

Ehliyet belgelerinde yapılan bu değişiklik kafaları karıştırıyor olsa da eski ehliyetiniz ile hangi araçları sürebiliyorsanız yine aynı araçları kullanabileceksiniz. Burada değişen tek şey bu ehliyet sınıflarının isimleri.

Ehliyet Kaç Yılda Bir Yenilenmeli?

Ağır araç sürücülerinin ehliyet belgelerini 5 senede bir, hafif araç sürücülerinin ise ehliyet belgelerini 10 senede bir değiştirmesi gerekiyor. Yani ehliyetini değiştirecek. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişilerin 10 senede bir, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişilerin 5 senede bir ehliyet belgesini değiştirmesi gerekiyor.

Elbette ehliyet yenileme işlemleri için online randevu alınması gerekiyor.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Bu işlemleri gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey internet üzerinden randevu almak olacaktır. Teknik olarak ehliyet yenileme işlemleri 2016 yılında başladığı için henüz ehliyet yenileme işlemleri için bu ya da bir başka sistem üzerinden ehliyet yenilemenize gerek yoktur. İlk ehliyet yenileme işlemleri hafif araç sürücü belgeleri için 2021 yılından itibaren başlayacaktır. Fakat ilk defa ehliyet sahibi olacak olan kişilerin bahsi geçen ehliyet sınıflarından birini tercih etmesi, bir sürücü kursu ile anlaştıktan sonra önce teorik ders alması, ardından teorik sınava girerek başarılı olması ve daha sonra direksiyon dersi de alarak bu sınavı da geçmesi gerekiyor. Böylelikle gerekli belgeleri bir araya getirerek ehliyet randevusu alabilirler. Bunun için ise ilk olarak yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor.

Beş aşamadan oluşan randevu sisteminin ilk adımında işlem türünü seçmeniz ve daha sonra sırasıyla şehir, trafik tescil birimi ve saat tercihlerini kendinize uygun bir şekilde yapmanız gerekiyor. Dilerseniz bu işlemlerin son aşamasında sizlere verilecek olan referans numarası ile birlikte T. C. kimlik numarası ile giriş yaparak randevu tarih ve saatinizi başka bir tarih ya da saate alabilirsiniz.

İkinci adımda ise kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ardından doğrulama işlemini gerçekleştirerek randevunuzu başarılı bir şekilde alabilirsiniz. Böylelikle gereken belgeler ile birlikte randevu aldığınız yere doğru tarih ve saatten en geç 15 dakika önce giderek işlemlerinizi kısa bir süre içinde halledebilirsiniz. Trafik tescil biriminin yoğun olması halinde işleminiz uzayabilir. Bu işlemleri uzatan bir diğer şey de daha önce parmak izi verilmemiş olmasıdır. Her halükarda en geç yarım saat içinde işlemleriniz hallolur. Bu noktadan sonra sürücü size geçici sürücü belgesi verilecek ve belgenin aslı PTT tarafından 15 gün içinde adresinize yollanacaktır. Bunun için ise ayrıca bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz