Yeni Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yeni Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

2016 yılında ehliyetlerin değişmesi ile ilgili çalışmaların temeli atılmıştı. Bu değişiklikler sonucunda yeni ehliyetler çipli olacak ve dünyada 84 ülkede kullanılabilir hale gelecek. Bu yıldan itibaren tüm ehliyetlerin değişmesi çalışmaları başladı. Tüm ehliyetlerin 2020 yılına kadar değişmesi planlanmaktadır. Yeni ehliyet başvurusunda bulunan ya da var olan ehliyetlerini değiştirmek isteyen kişilerin gerekli belgeler ile Trafik Tescil şubelerinden randevu alarak işlem gerçekleştirmesinin bu yıl itibari ile başlandığını belirtmeliyiz.

2020 yılından itibaren ehliyetler 5-10 yılda bir değişmesi kararı alındı. Buna göre ehliyetlerin her değişiminden tekrar tekrar sağlık raporu alınması gereklidir. Bu tasarıya göre; M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F ehliyet sınıfları 10 yılda bir ehliyetini yenilemek zorunda iken; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G ehliyet sınıfları sahipleri de 5 yılda bir değiştirmek zorundadırlar. Yeni ehliyet için gerekli birçok belge bulunmaktadır. Bu belgeler ; Eski sürücü belgesi, Sürücünün sağlık raporu, Nüfus cüzdanı veya pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Parmak izi, Sürücü belgesi kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu, Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyan dır. Bu belgeleri hazırlayarak ehliyetinizi yenilemeniz gereklidir. Fakat yeni yasada belirtildiği üzere ‘ sağlık raporu’ konusunda bazı düzenlemeler getirilmiştir. Sağlık raporu; ehliyet yenileme, ehliyet sınıf ekleme, kayıp-zayi durumu ve ilk defa ehliyet alanlar için zorunlu olan bir belgedir. Çünkü tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız raporun gözetiminde sürücünün araç sürmeye izninin olup olmamasına karar verilmektedir. Bildiğiniz gibi insan hayatının kalitesini etkileyen birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar bazen kişinin sosyal becerilerini de sınırlamaktadır. Bu sosyal becerilerde biri olan araç sürmek bazı hastalıklar neticesinde hem sürücüler için hem de diğer yolcular için tehlike arz etmektedir. Örneğin yüksek kalp krizi riski taşıyan hastalar, diyabet hastaları, tansiyon hastaları trafikte bir rahatsızlık geçirmeleri durumunda bu durum bir kazaya neden olabilir. Ya da doğuştan renk körü olan veya bedensel engeli bulunan kişiler için de trafikte seyir halinde olmak tehlikelidir. Bu yüzden kişiler bazında alınan sağlık raporları ehliyetin de kişiye verilip verilmeme durumunu belirleyecektir. Örneğin bedensel engeli bulunan kişilerin aldıkları sağlık raporu ile onların özel araçlar kullanımı sağlanmaktadır. Bakanlığında bu kişilere maddi destekte bulunduğu ve vatandaşlarımızın da trafikte güvenli sürüşe imkan veren araçlardan alması sağlanmaktadır. Bu amaçla sizlere yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Yeni Ehliyet İçin Sağlık Raporu Almak

Yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır sorusuna gelelim. Yeni ehliyet için sağlık raporu almak zorunludur. Sağlık raporunu Bakanlığın belirlediği kurum ve kuruluşlardan alabilirsiniz. Buna göre sağlık raporu;

  • Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesislerinden
  • Aile sağlığı merkezlerinden yani sağlık ocaklarından
  • Özel hastanelerden
  • Özel tıp merkezlerinden
  • Özel polikliniklerden
  • Özel muayenehanelerden alabilirsiniz.

Yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır kapsamında alınan yerler böyledir. Bu yerlerden tercih ettiğiniz bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalısınız. Ardından buralarda size verilen beyan formunu doldurmalısınız. Bu beyan formu yaklaşık olarak 25 maddeden oluşmaktadır. Bu form aslında kişide bulunan rahatsızlıkları belirten bir çeşit onay formu görevindedir. Kişilerin bu formu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Bu sayede sizde bulunan veya bulunmayan hastalıkların beyanında bulunmuş olacaksınız. Daha sonra bu belge ile meydana gelebilecek her şeyin sorumluluğunu kabul etmiş sayılacaksınız. Bu form İşitme kaybı, Baş dönmesi, Denge kaybı, Kanser, Uyku bozukluğu, Ektremite, Eklem hareketlerinde kısıtlılık, Kas hastalığı, Şeker hastalığı, Kalp-damar, Organ yetmezliği, Sinir sistemi hastalığı, Epilepsi (sara), Ruh hastalığı, Alkol bağımlılığı, Madde bağımlılığı, Görme bozukluğu, Renk körlüğü, Gece körlüğü, Göz kapağında düşme, Çift görme veya şaşılık, Blefarospazm, katarakt, afaki veya progresif göz hastalığı, iki göz görüyor mu vs. gibi durumları içermektedir.

Yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır sorusunun cevabı böyledir. Yeni ehliyet için alınması gereken sağlık raporu ücretleri de merak konusudur. Eğer sağlık raporunu aile hekiminizden almak isterseniz bunun için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Fakat aile hekimi sizde tehlike arz edecek bir hastalığından varlığından şüphe eder ise sizi uzman doktora yönlendirir. Eğer yönlendirdiği kişi devlet hastanesine bağlı bir doktor ise sağlık raporu ücreti 50 TL dır. Eğer sağlık raporunu üniversite eğitim araştırma hastanelerinden almak isterseniz 75 TL ödemek zorundasınız.  Sağlık kuruluna muayene olmanızı gerektiren durumlarda bir sağlık raporu için devlet hastanelerinden 200 TL ücret talep edilirken, eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde ise 300 TL ücret talep edilmektedir.

Yeni düzenlemelerde değişen bir diğer konu da ‘sağlık raporu’ durumudur. Artık sağlık raporları sürücünün ehliyet türüne göre değişiklik gösterecektir. M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet bulunduranların ehliyet yenileme işlemlerinde ”1. grup sağlık raporu”  alması gerekmektedir. Ayrıca her 10 yılda bir bu sağlık raporunun yenilenmesi gerekmektedir.

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet sahibi olanlar için ise ”2. grup sağlık raporu” alınmalıdır. Bu ehliyetlerden birine sahip olan sürücülerin de 5 yılda bir sağlık raporlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz