Yeni Ehliyet İçin Parmak İzi Belgesi Nereden Alınır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet İçin Parmak İzi Belgesi Nereden Alınır?

Yeni Ehliyet İçin Parmak İzi Belgesi Nereden Alınır?

Trafikte ne tür bir araç kullanıyor olursanız olun diğer insanların can ve mal güvenliği açısından bir ehliyete sahip olmanız zorunludur. Ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkan kişiler birçok kişinin hayatını ve malını tehlikeye atmaktadır. Ehliyet sahibi kişilerin de yapması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Takip eden kişiler tarafından da bilindiği üzere günümüzde yeni ehliyetlere geçiş yapılmaya başlamıştır. Biz de bu yazımıza yeni ehliyet konusunda sizlere genel çaplı bilgi verecek ve “Yeni Ehliyet İçin Parmak İzi Belgesi Nereden Alınır?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Ehliyet Yenileme İçin Ne kadar Ücret Ödenir?

2017 yılında belirlenmiş olan ehliyete yenileme ücretinin 13 TL’si değerli kağıt bedeli için iken 2 TL’Si hizmet bedeli adı altında alınmakta ve toplamda 15 TL tutarında bir ücret olmaktadır. Bu ücreti anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödemeniz mümkündür. Ehliyet yenileme işlemleri için yapılması gereken ödeme işlemlerini internet bankacılığı ile birlikte de yapılabilmektedir. Fakat bu yolu kullanacak olan kişilerin işlem yaptıkları bankaya ait ilgili şubeye giderek buradan “Tahsil Edilmiştir.” kaşesini bastırmaları gerekmektedir.

Ehliyet Yenileme İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin sahip olması ve bu işlemi yaparken beraberinde götürmesi gereken bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeler eski sürücü belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı ya da pasaport, emniyet tarafından verilecek olan parmak izi, sürücü olur sağlık raporu, hizmet bedelinin ödendiği göstermekte olan 15 TL değerindeki banka dekontu, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile kan grubunu belgeleyen ya da beyan eden belge şeklindedir. Eski sürücü belgesinde kan grubu bilgisi yer alan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmesine gerek yoktur.

Ehliyet Yenileme İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmek için herhangi bir sınırınız yoktur. Türkiye’nin herhangi bir yerinde sürücü belgesi başvurularını gerçekleştirmeniz mümkündür. Boş kontenjan olması halinde dilediğiniz herhangi bir trafik tescil birimi aracılığı ile ehliyetinizi yenileyebilmek üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat bu işlemleri yapabilmek için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Randevular ise internet aracılığı ile alınmaktadır.

Yeni Ehliyet İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet belgesi için gerekli işlemleri yapmak isteyen kişilerin öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklaması ve randevu sayfasına ulaşması gerekmektedir.

Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra açılacak olan sayfada yer alan “İşlem Türü” bölümündeki seçenekler arasından “Eski sürücü belgesi yenileme – fark ( Kayıp – Çalıntı )” seçeneğini seçmelisiniz. Ardından randevu almak istediğiniz şehri belirlemelisiniz. Bir sonraki adımda ise bu şehirde yer alan trafik tescil birimlerinden en yakın randevu tarihine, en yakın randevu saatine ve boş yer bilgilerine bakarak kendiniz için en uygun seçeneği tercih edebilir ya da en sağda yer alan saat butonuna tıklayarak başka bir tercih yapabilirsiniz. Bu noktadan itibaren kişisel bilgilerinizi girmeniz gereken bir sayfaya gelmiş olursunuz. İlk olarak T. C. kimlik numarası ile başlayarak, ad, soy ad, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e posta adresini yazmalı ve bir kez daha e posta adresini yazdıktan sonra güvenlik kodunu girmelisiniz. E posta adresini doğru bir şekilde girdiğinize emin olmanız bir sonraki adımlarda yapacağınız işlemlerde devamlılığını açısından önem arz eder.

Ehliyet Yenileme İşlemlerinde Son Tarih Ne Zaman?

2016 yılı ile birlikte tek bir çatı altında toplanan ehliyet yenileme işlemleri içi belirlenmiş olan son tarih 31 Aralık 2020 tarihidir.

Başvuru İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Ehliyet işlemleri ortalama yarım saat ve bir saat arasında bitmekte olan bir işlem olsa da randevu aldığınız saat dilimi ve tercih ettiğiniz trafik tescil birimine göre değişikliğe uğramaktadır. Bununla birlikte başvuru işlemlerini uzatabilen işlemlerden birisi de parmak izidir. Daha önce parmak izi vermemiş olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yeni Ehliyet İçin Parmak İzi Belgesi Nereden Alınmaktadır?

Yeni ehliyet belgeleri için parmak izi belgesi almak isteyen kişilerin Emniyet Genel Müdürlüklerinden birine gitmesi gerekiyor. Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken şey sıra numarası almak ve sıranız geldiği zamana da parmak izinizi vererek ilgili belgeyi almak olacaktır. Parmak izi belgesi ehliyet almakta olan kişilerden alındığı gibi, silah ruhsat işlemleri gibi herhangi bir suça karışma riski olan kişilerden alınmaktadır. Parmak izi bu konuda yetkilendirilmiş olan görevli polis memuru tarafından alınmaktadır. Bu parmak izleri hem soft hem de dijital ortamda saklanılmaktadır. Parmak izi belgeleri diğer kurum ve kuruluşlar ile paylaşılan bir belge değildir. Bu belge kanunda yer alan bilgilere göre 80 yıl boyunca kayıt altında tutulacak olup, bireyin ölmesinin ardından 10 yıllık bir süre dilimi geçmesinin ardından imha edilecektir. Ehliyet için değerli belgeler statüsünde yer alan parmak izi belgesi için 102 TL istenmektedir. Bu belge ve diğer belgeler ile birlikte yeni ehliyet belgenizi almak üzere trafik tescil müdürlüklerine başvurmanız yeterli olacaktır.

Ehliyet Randevu Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz