Yeni Ehliyet İçin Fotoğraf Özellikleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet İçin Fotoğraf Özellikleri

Yeni Ehliyet İçin Fotoğraf Özellikleri

Yeni yapılan düzenlemelere göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan yeni ehliyetler artık uluslararası düzeyde kullanılabiliyor. Yani artık Türkiye’de almış olduğunuz bir ehliyeti yurt dışında kullanabileceksiniz. Fakat yeni ehliyetleri almak için acele etmenize gerek yok. Zira bunun için sizlere 31 Aralık 2020 tarihine dek zaman tanınmış bulunuyor. Bu tarihe kadar eski ehliyet belgenizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Şimdi sizlere yeni ehliyet belgesi için gereken belgelerden, nasıl randevu alınabileceğinden ve Yeni Ehliyet İçin Fotoğraf Özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yeni Ehliyet İçin Gereken Belgeler

Yeni ehliyet için gereken belgeler şu şekilde sıralanmıştır:

 • Şoförler Odasından alınacak olan sürücü belge dosyası
 • Avukat kimliği, pasaport ya da nüfus cüzdan belgesi
 • Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınacak olan sürücü sağlık raporu
 • Sürücü belgesi harcı, 13 TL olan sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı olarak da bilinen ve 2 TL değerinde olan sürücü belgesi hizmet bedelinin anlaşmalı bankalar ya da vergi daireleri aracılığı ile ödendiğine dair makbuz
 • Kan grubunu belirten belge ya da yazılı bir beyan
 • 5×6 boyutlarında arka fonu beyaz olacak olan 2 tane biyometrik vesikalık fotoğraf

Bireylerin bu belgeler ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan sürücü randevu sistemi üzerinden randevu alması gerekiyor.

Randevu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin yukarıda bahsi geçen belgeler ile birlikte randevu alması gerekiyor. Ehliyet belgesi randevuları ise aşağıda linkini vermiş olduğumuz Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden alınabiliyor. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra beş adımdan oluşan bir süreç başlayacaktır.

İlk aşamada işlem türü ve randevu saatini seçmeniz gerekir. İşlem türü olarak ise ilk defa sürücü belgesi müracaatı ya da eski sürücü belgesi yenileme seçeneklerinden birini tercih etmeniz bu noktada doğru olacaktır. Daha sonra randevu almak istediğiniz şehri ve beraberinde de birim ve saat tercihlerini yapmanız gerekir.

İkinci aşamaya geçiş yaptığınız zaman kişisel bilgilerinizi girerek devam etmeniz gerekecektir. T. C kimlik numarası, isim ve soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e posta adresi ile birlikte bu adresin bir kez daha yazılması ve son olarak da güvenlik kodunun ilgili yere girilmesi olacaktır. Tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir. Özellikle e posta bilgilerinde yapılacak bir yanlış bir sonraki aşamada gönderilecek olan doğrulama kodunun size ulaşamamasına ve bu da randevu alma işlemlerinizi gerçekleştiremenize sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı girmiş olduğunuz bilgileri kontrol etmenizde fayda var.

Üçüncü aşamada bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Dördüncü aşamada ise e posta adresinize gönderilecek olan doğrulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Son aşama da ise herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Artık tek yapmanız gereken şey yukarıda göstermiş olduğumuz belgeler ile birlikte randevu aldığınız şehirde ilgili birime randevu saatinden en geç 15 dakika önce gitmiş olmak.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri

Biyometri, bireyin davranışsal ve fiziksel olan ölçülebilir özelliklerini tanımlayarak kimlik saptamak için geliştirilmiş olan otomatik sistemler için kullanılmakta olan bir terim olup, kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade eder. Yeni tip ehliyet almak isteyen kişilerden göz bebeği, parmak izi ve yüz olmak üzere üç farklı biyometrik veri alınır. Göz bebeği biyometrisine henüz dünya çapında yalnızca sayılı ülkeler geçiş yapmıştır. Biyometrik vesikalık fotoğraflar, ICAO tarafından belirlenmiş olan standartlar ile makineler tarafından okunabilmekte olup seyahat belgelerinde kullanılabilen belirli ölçü ve özelliklere sahip olan yüksek kaliteli ve yüz biyometrisini tespit eden fotoğraflara verilen addır. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından biyometrik fotoğraf için belirlenmiş olan özellikler aşağıda gibidir:

 • ICAO tarafından belirlenmiş olan standartlara uygun bir şekilde son altı ay içerisinde 400 dpi çözünürlüğe sahip olan arka fonu beyaz, gölgeli olmayan ve hiçbir deseni olmayan biyometrik vesikalık fotoğrafların çekilmesi gerekiyor.
 • Kişinin yüzü fotoğrafın tam ortasında yer almalı ve çene ucu ile saçlarının başladığı noktaya kadar sol ve sağ yüz hatları tamamen görülebilir olmalıdır.
 • Biyometrik vesikalık fotoğrafın taranabilmesi için fotoğrafın basılı olduğu kağıdın tam boyutu 5×6 cm yani 50×60 mm ebatlarında olmalıdır.
 • Fotoğraflarda leke ya da bükülme olmaması gerekir.
 • Bireylerin ağızları kapalı ve nötr bir ifade ile fotoğraf çektirmesi, başın herhangi bir tarafa dönük olmaması gerekir.
 • Bireylerin yüz kısmı saç modeli ile birlikte tamamen görülebilir olmalıdır.
 • Fotoğraftaki renklerin nötr olması ve yüzün sahip olduğu doğal renklerin yansıtılması gerekir.
 • Bireylerin doğrudan kameraya bakması gerekir.
 • Fotoğraflarda kırmızı gözün olmaması gerekir.
 • Gözler açık bir şekilde görülmeli, gözlerin önü gözlük çerçevesi ya da saç gibi etmenler ile kapatılmamış olmalı, gözlük camı ya da güneş gözlüğü üzerinde yansımaların yer almaması gerekir.
 • Işık yüze eşit bir şekilde yansımalı ve gölge ya da yansıma olmamalıdır.
 • Baş örtülü kişilerin yüzleri çene ucundan alnında kadar görünür olmalıdır.
 • Fotoğraf çekilirken şapka ya da pipo gibi nesnelerin olmaması gerekir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz