Yeni Ehliyet Değişiminde Yaşanan Aksaklıklar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Değişiminde Yaşanan Aksaklıklar

Yeni Ehliyet Değişiminde Yaşanan Aksaklıklar

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan yönetmelik ile birlikte artık yeni bir ehliyet sürücü belgesi kullanılmaya başlandı. İşte bu ehliyet sürücü belgesini almak isteyen kişilerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar süreleri var. Şimdi sizlere hem ehliyet değişiminin nasıl yapıldığından hem de Yeni Ehliyet Değişiminde Yaşanan Aksaklıklardan bahsedeceğiz.

Yeni Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet değişimi yapacak olan kişilerin ilk olarak internet üzerinden randevu alması gerekir. Bunun için ise Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi kullanılmalıdır. Bu sisteme ulaşmak için ilk olarak yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra beş adımlık bir süreç sizi bekliyor.

İlk adımda İşlem Türü olarak Eski Sürücü Belgesi Yenileme – Fark (Kayıp – Çalıntı) seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra ise randevu almak istediğiniz ili ve ardından da yapmış olduğunuz tercihlere göre trafik karşınıza gelecek olan sayfa üzerinden trafik tescil birimi ile saat seçimini yapmanız gerekiyor.

İkinci adımda ise kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmanız gerekiyor. Bunun için sırasıyla, T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve iki defa yazılacak olan e posta adresi bilgilerini girmelisiniz. Son olarak da güvenlik kodu resminde yer alan harf ve rakamları ilgili kutucuğa yazmalısınız.

Üçüncü adım girmiş olduğunuz bilgilerin kontrol bölümüdür. Eksik ya da yanlış girilen bir bilgiyi bu adımda düzenleyebilirsiniz.

Dördüncü adım ise doğrulama kodu aşamasıdır. Bunun için biraz önce iki kez girmiş olduğunuz e posta adresine doğrulama maili atılacaktır. Bu sebeple bu e posta adresinin kullanıma açık ve sizin tarafınızdan da erişilebiliyor olması gerekir. Böylelikle doğrulama işlemlerini gerçekleştirerek son adıma geçiş yapabilirsiniz.

Beşinci ve son adım sonuç bölümünü oluşturur. Bu bölümde sizlere randevu bilgileriniz ve referans numarası verilecektir. Bu numara ile birlikte randevu değiştirme ve randevu iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktadan itibaren tek yapmanız gereken şey randevu saatinden en geç 15 dakika önce randevu yerine aşağıda yer alan belgeler ile birlikte gitmek olacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Ehliyet Sürücü Belgesi Yenileme Belgeleri

  • Eski ehliyet sürücü belgesi
  • Sürücü olur sağlık raporu
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği
  • Arka fonu beyaz olan 5 x 6 boyutlarında iki adet biyometrik fotoğraf
  • Vakıf payı ve kağıt bedeli toplamı olan ehliyet sürücü belgesi ücretini Vergi Dairesi ya da anlaşmalı bankalara ödendiğini gösteren makbuz
  • Kan grubunun yer aldığı yazılı belge ya da beyan

Bu belgeler ile ilgili olarak şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

1. Sürücü Olur Sağlık Raporu

Ehliyet yenileme işlemlerinde sizleri en çok bu belge uğraştırır. Bu raporu alabilmek için aile hekimine gitmeniz gerekir. Eğer aile hekimi sizi devlet ya da özel hastaneye sevk ederse bu sağlık kuruluşlarından rapor almanız gerekir. Fakat bu rapor sırasında özellikle yönetmeliği tam olarak bilmeyen kişiler sizlere zorluk çıkartabilir. Bu tetkik ve tahliller sırasında araç sürmenize engel olacak zihinsel ya da fiziksel bir sorununuz olmadığını takdirde raporu alabilmeniz mümkün olur.

2. Biyometrik Fotoğraf

Yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan ve günümüzde birçok farklı belgede kullanılan biyometrik fotoğraf her fotoğrafçının yetkinliği altında olmadığı için gideceğiniz fotoğrafçılara özellikle neye ihtiyacınız olduğunu söylemeniz gerekir. Biyometrik fotoğrafın arka fonunun beyaz olması, 400 dpi çözünürlüğünde olması, fotoğrafta bükülme ya da leke olmaması gerekir. Fotoğraf çekilirken doğrudan ekrana bakmalı ve herhangi bir ifade göstermemelisiniz.

3. Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kart ücretini Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi, Vergi Daireleri ya da anlaşmalı bankaları kullanarak ödeyebilirsiniz. Bunun için gerek Gelir İdaresi Başkanlığı gerek ise anlaşmalı bankalar tarafından akıllı telefonlar için çıkartılmış olan mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Yine bu bankaların İnternet Bankacılığını kullanmanız mümkündür. ATM’ler üzerinden de yapılabilecek olan bu ödeme için her halükarda şubeye giderek makbuz almanız gerekeceği için anlaşmalı banka şubelerini tercih edebilirsiniz.

4. Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartı özellikle kaza gibi sebeplerden dolayı bilincin kapandığı yaralanmalarda bireyin kan grubunu öğrenerek kan ya da organ nakli gibi durumların hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

5. Yeni Ehliyet Değişiminde Gerçekleşen Aksaklıklar

A1, A2, B, C, D, E, ve F ehliyet sürücü belgesi sahibi kişilerin sağlık durumlarında ortaya çıkan değişiklikler sebebi ile engelli A ya da B sürücüsü olabilmeleri yönünde sürücü olur sağlık raporu almalarını gerektiren bir durum ortaya çıkması halinde şu şekilde bir uygulamaya tabi tutulurlar:

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren A1, A2, B, C, D ve E sınıfı ehliyet sürücü belgesi yenileme işlemleri için alınacak olan sürücü olur sağlık raporunda, ehliyet sürücü belgesine sahip olan sürücünün sahip olduğu bu belge ile alt sınıfa ait olan (C’den tadilat gerektiren B’ye fark gibi durumlarda) ehliyet sürücü belgesine karar verilmiştir. Bu durumda var ise mevcut tadilat kodunun değiştirilmesi ya da araç tadilat kodunun belirtilmesi halinde ehliyet sürücü belgesi değişikliği yapılabilecektir.

Sağlık durumlarında ortaya çıkacak değişikliklerde bireyler sahip oldukları ehliyet sürücü belgeleri ile sürücü kurslarına değil Emniyet Müdürlüğü trafik tescil birimine yönlendirilecektir. Bu işlemlerin de belirlenmiş olduğu şekilde yapılması gerekir.

Bu duyuru bir yana Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sisteminde yapılan duyuruya göre ehliyet sürücü sertifikası düzenlendikten sonra iki yıl boyunca geçerli olacak olup iki yıl içinde trafik tecil birimine müracaat edilmesi gerekir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz