Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Hangi Belgeler Gerekli? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Trafikte hangi aracı kullanmak isterseniz isteyin mutlaka bir ehliyete sahip olmanız gerekir. Bu sebeple de ehliyet belgelerini almış olan kişilerin son gelişmeler ile birlikte yapması gereken bir şey daha bulunmaktadır. Bilindiği üzere yeni ehliyetlerin çıkmaya ve bu ehliyetlere geçiş yapıldığı bu dönemde en çok merak edilen konulardan birisi de “Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?” sorusunun cevabıdır.

Ehliyet Yenileme İçin Ne kadar Ücret Ödenir?

2017 yılında yapılacak olan ehliyet yenileme ücretleri için 13 TL’si değerli kağıt bedeli ve 2 TL’si hizmet bedeli olmak üzere toplamda 15 TL ödenmelidir. Bu ücreti anlaşmalı olan bankalara ödemeniz mümkündür. Ödemeler internet bankacılığı aracılığı ile de yapılmaktadır. Fakat bu yolu kullanacak olan kişilerin işlem yaptıkları bankanın ilgili şubesinden “Tahsil Edilmiştir.” kaşesini bastırmaları gerektiği Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir duyuru ile açıklanmıştır.

Ehliyet Yenileme İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Ehliyet belgesini yenilemek isteyen bireylerin aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  • Eski sürücü belgesi
  • Sağlık raporu,
  • 2 tane biyometrik fotoğraf,
  • Emniyet tarafından verilecek olan parmak izi,
  • Pasaport ya da nüfus cüzdanı,
  • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedelinin ödendiğini gösterecek olan 15 TL değerinde banka dekontu
  • Eski sürücü belgesinde hali hazırda kan grubu yazıyorsa herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmasa da bu bilginin olmadığı kişiler tarafından kan grubunu belgeleyen belge ya da beyan.

Ehliyet Yenileme İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Herhangi bir sınırlama olmadan, Türkiye’nin herhangi bir yerine giderek sürücü belgesi için başvuruda bulunmanız mümkündür. Boş kontenjan olması halinde istediğiniz herhangi bir trafik tescil birimine giderek ehliyet yenileme başvurusunda bulunabilirsiniz. Trafik tescil birimlerine yapılacak olan başvurularda öncelikle randevu almanız gerekir. Randevular ise internet üzerinden alınmaktadır.

Yeni Ehliyet İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet için randevu almak isteyen kişilerin aşağıda yer alan linke tıklamaları ve randevu sayfasına ulaşmaları gerekiyor. Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfada “İşlem Türü” olan yere “Eski sürücü belgesi yenileme – fark ( Kayıp – Çalıntı )” seçeneğini tercih etmeli ardından randevu almak istediğiniz şehri ve beraberinde bu şehirde yer alan birimlere ait en yakın randevu tarihi, en yakın randevu saati ve boş yer bilgilerinden sizin için uygun olanı tercih edebilir ya da en sağ tarafta bulunan saat sembolüne tıklayarak kişisel bilgilerinizi gireceğiniz sayfaya geçebilirsiniz. Bu noktada T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve iki kez yazılacak olen e posta adresi ile birlikte güvenlik kodu bilgilerini dikkatli bir şekilde girmeniz gerekir. Bu işlemlerin ardından sizlere randevu bilgileriniz gönderilecektir. Sonra randevu bilgilerinizin olduğu sayfaya geçiş yapacak, e posta gönderimi işlemlerini gerçekleştirecek ve onaylama işlemini T. C. kimlik numarası ile birlikte gerçekleştireceksiniz.

Ehliyet Yenileme İşlemlerinde Son Tarih Ne Zaman?

2016 yılından itibaren başlamış olan ehliyet yenileme işlemleri için en son tarih olarak 31 Aralık 2020 tarihi belirlenmiş bulunmaktadır. Ehliyetini kaybetmeyen, yıpranma sebebi ile ya da soy adı değişikliği sebepleri ile ehliyetini değiştirmek zorunda olmayan kişilerin bu tarihe dek ehliyetlerini yenileme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ehliyet Yenileme İşlemlerinde Sağlık Raporu

Bu işlemleri gerçekleştirmek için sağlık raporu mutlak surette gereken belgeler arasında yer almakta olup, ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri için ise 10 yılda bir değiştirilmesi gereken bir rapordur. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgelerini yenilemek isteyen kişiler 10 yılda bir, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgelerini değiştirmek isteyen kişiler ise 5 yılda bir sağlık raporu almalıdır.

Başvuru İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Ehliyet işlemleri pek fazla uzun süren işlemler olmadığı için randevu almış olduğunuz saat dilimi içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olabilir. Elbette bu tercih ettiğiniz trafik tescil şubesinin yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Zira parmak izi vermemiş olan kişilerin aynı zamanda bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Fakat ortalama yarım saatlik bir süre içinde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Sürücü Belgeleri Nasıl Teslim Edilir?

Yeni ehliyetler tek bir merkezde basılacak olup posta yolu ile adresinize gönderilecektir. Yani 15 gün içinde yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. Sürücü belgeleri PTT üzerinden beyan etmiş olduğunuz adrese gönderilmekte olup bu işlem için herhangi bir ek ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır. Sürücü belgesini kişinin kendisi alması gerekir.

Ehliyet Randevu Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz