Yeni Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir?

Yeni Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer alan 118. maddeye göre kural ihlali sayılan fiili gerçekleştiren kişilerin yönetmelikte belirtilen miktarlara göre ehliyetlerine ceza puanı yazılacaktır. Yapılan kural ihlaline göre ceza puanı da değişiklik gösterecektir. Şimdi sizlere ehliyet ceza puanının 100’e ulaşmasının ardından olacakları ve Yeni Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir sorusunun cevabını vereceğiz.

Ehliyet Ceza Puanının 100’e Ulaşması Halinde Olacaklar

Trafik Kanunu’nda yer alan kurallara aykırı bir şekilde davranan kişilerin, en son işledikleri trafik suçu gününden itibaren geriye yönelik bir şekilde 1 yıl içinde 100 ceza puanı almaları halinde ehliyetlerine 2 ay el konulacaktır. Daha sonra bu kişiler eğitime tabi tutulacaktır. 1 yıl sona ermeden ehliyetine ikinci defa 100 ceza puanı yazan kişilerin ehliyet sürücü belgelerine 4 ay el konulacaktır. Bu kişilerin psiko teknik değerlendirmelere tabi tutulmaları ve bir psikiyatri uzmanına görülmeleri gerekecektir. Psikiyatri uzmanı uygun gördüğü takdirde sürücüye ehliyeti geri verilecektir. Fakat bir yıl içinde ehliyet sürücü belgesine üç defa 100 ceza puanı yazılan kişilerin ehliyet sürücü belgelerine süresiz bir şekilde el konulacaktır. Ehliyetine geçici ya da süreli bir şekilde el koyulan kişilerin ehliyeti yok sayılacak ve ehliyetleri tekrar alınana dek araç sürmeleri yasak olacaktır. Ehliyetsiz bir şekilde araç sürdüğü tespit edilen kişilere ilk seferde 1 aydan 2 aya kadar hapis cezası verilecek, ikinci seferde ise 2 aydan 3 aya kadar hapis cezası ile birlikte yönetmelikte yazılı olduğu kadar idari para cezası verilecektir. Ayrıca bir başkasına ait olan aracın sürülmüş olması halinde araç sahibine de idari para cezası verilecektir.

Ehliyetine el koyulan sürücüler, belirtilen sürelerin sona ermesinin ardından Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruda bulunması gerekir. Bu şekilde ehliyet sürücü belgesi geri alınabilecektir. Ehliyet ceza puanlarında idari yaptırım, bir yıl içerisinde 100 ehliyet ceza puanını bulması ile ilgili olduğundan bir sene geçtikten sonra bu ceza puanları 0’dan başlayarak toplanır.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet ceza puanını öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki Emniyet Genel Müdürlüğü ikinci ise E Devlet sistemi üzerinden yapılır.

1. Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden

Bunun için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Karşınıza gelecek olan sayfa üzerinden Trafik cezası ve otopark sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Fakat bu sayfa üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemlerinde yalnızca son bir sene içinde adınıza yazılmış olan trafik cezalarını görmeniz mümkün olacaktır. Sorgulama yapmak için bireylerin isimlerini, soy isimlerini, TC Kimlik numarasını ve doğum tarihini yazdıktan sonra Doğrula seçeneğine basması gerekir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden Ehliyet Ceza Puanı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

2. E Devlet Üzerinden

E Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişilerin ilk olarak bir adet E Devlet şifresine sahip olması gerekiyor. Bu şifreye sahip olmayan kişilerin kendilerine en yakın PTT merkez şubesine beraberinde kimliklerini de götürerek gitmeleri gerekiyor. Ardından 2 TL karşılığında alacağınız geçici e devlet şifreniz ile birlikte siteye giriş yapabilir ve şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemleri için ise ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Ardından Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine basmalı ve siteye T. C. kimlik numarası ve e Devlet şifreniz ile birlikte giriş yapmalısınız. Bu site üzerinden yalnızca son bir yıl içerisinde ehliyet sürücü belgenize yazılmış olan ceza puanını görebilmeniz mümkündür. Bu sitede yer alan tüm bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğünden alınır. Eğer adınıza bir ehliyet sürücü belgesi yok ise karşınıza, “Adınıza kayıtlı sürücü belgesi bulunmamaktadır.” şeklinde bir uyarı mesajı çıkar.

E Devlet Üzerinden Ehliyet Ceza Puanı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz