Ehliyet Alma Yaşı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Alma Yaşı Kaç?

Yeni Ehliyet Alma Yaşı Kaç?

Gerek iş hayatında gerekse özel yaşantımızda, bir ehliyete sahip olmanın avantajları oldukça fazladır. Birçok firma personel alımlarında ehliyet şartı aramaktadır. Haliyle belirli bir yaşa erişen gençlerimizde ehliyet almak için kurslara akın etmektedir. Ehliyet bir diğer adıyla sürücü belgesi sahibi olmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yetkili kurslara müracaat etmemiz gerekmektedir. Sürücü adayının en az ilköğretim mezunu olması, uyuşturucu ve patlayıcı silah kapsamlı suçlardan dolayı hüküm giymemiş olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler sürücü belgesi almaya aday olabilirler. Sürücü belgesi almak isteyen kişi Nüfus cüzdanı fotokopisi,eski sürücü belgesi var ise fotokopisi , öğrenim durumunu belirten bir belge veya diploma, 6 Adet fotoğraf,sürücü olur sağlık raporu kan grubu kartı, adli sicil kaydı beyanı,adres beyanı gibi gerekli evrakları hazırlayıp bir kursa kayıt olabilirler. Sürücü kursu tarafından verilen eğitimlerin ardından kişi teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı sınavların iki aşamasında olmak mecburiyetindedir. Başarılı olan sürücü adayları sürücü belgesi alabilirler.

Ehliyet almak için bir de belirlenen yaş kriterini sağlamamız  gerekmektedir. 2017 senesi itibariyle yeni ehliyet alma yaşı kaç sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz.

Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır?

2017 senesi itibari ile M- A1 – A2- A – B1 – B – BE – C1 – C1E – C – CE – D1 – D1E – DE – D – F – G olmak üzere 17 adet ehliyet sınıfı bulunmaktadır ve her sınıfın ehliyet alma yaşı aynı değildir. Yazımızın bu kısmında her sınıf için yeni ehliyet alma yaşının kaç olduğunu detaylı bir şekilde anlatacağız.

 1. M sınıfı ehliyet: 2 veya 4 tekerlekli molpet çeşidi araç kullanabilir ve ehliyet alma yaşı minimum 16’dır. Sürücü belgesi alındığı tarihten 10 yıl sonra belgenin yenilenmesi gerekmektedir.
 2. A1 sınıfı ehliyet: 125 cc ve 11 kw (kilowayt) altı motosikletleri kapsar. Sürücü belgesi alma yaşı minimum 16’dır. Sürücü belgesi alındığı tarihten 10 yıl sonra belgenin yenilenmesi gerekmektedir.
 3. A2 sınıfı ehliyet: 35 kw (kilowayt) kapsamında ki motosikletleri kapsar ve sürücü belgesi alma yaşı minimum 18’dir. Sürücü belgesi alındığı tarihten itibaren 10 yıl sonra belgenin yenilenmesi gerekmektedir.
 4. A sınıfı ehliyet: Tüm motosiklet çeşitlerini kapsar ve minimum 20 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir lakin, A sınıfı ehliyete sahip olmak için en az iki senelik A2 sınıfı ehliyet sahibi olma koşulu vardır. Sürücü belgesi alındığı tarihten 10 yıl sonra belgenin yenilenmesi gerekmektedir.
 5. B1 sınıfı ehliyet: 15 kw (kilowayt) gücündeki 4 tekerli motosikletleri kapsar. Bu sürücü belgesine sahip olmak için minimum yaş 16’dır ve M sınıfı ehliyete sahip olma şartı aranmaktadır. Sürücü belgesinin alındığı tarihten 10 sene sonra belgenin yenilenmesi gerekmektedir.
 6. B sınıfı ehliyet: Otomobilleri ve kamyonetleri kapsamaktadır. Sürücü belgesi alma yaşı en az 18’dir ve sürücü belgesinin, alındığı tarihten 10 sene sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 7. BE sınıfı ehliyet: Römorklu otomobilleri ve kamyonetleri kapsar. Bu sınıf belgeyi almak için minimum gereken yaş 8’dir ve B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Sürücü belgesinin alındığı tarihten 10 sene sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 8. C1 sınıfı ehliyet: 3500-7500 kg kamyon çekiciyi C1 sınıfı ehliyet almamız için gereken minimum yaş 18’dir ve B sınıfı ehliyet sahibi olma şartı aranmaktadır. Belgenin alındığı tarihten itibaren 5 yıl içinde yenilenmesi gerekmektedir.
 9. C1E sınıfı ehliyet: 12.000 kg’a kadar kamyon, çekici araçları kapsar. C1E sınıfı ehliyete sahip olmak için minimum gereken yaş 18’dir ve C1 sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Sürücü belgesinin alındığı tarihten 5 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 10. C sınıfı ehliyet: Kamyon ve çekicileri kapsar. C sınıfı ehliyete sahip olmak için minimum gereken yaş 21’dir ve B sınıfı ehliyete sahip olma koşulu aranmaktadır. Sürücü belgesi alındığı tarihten itibaren 5 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 11. CE sınıfı ehliyet: 750 kg’a kadar römork takan araçlar için geçerlidir. CE sınıfı ehliyete sahip olmak için gereken minimum yaş 21’dir ve C sınıfı ehliyete sahip olmak şartı vardır. Sürücü belgesi alındığı tarihten 5 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 12. D1 sınıfı ehliyet: Minibüs tarzı araçları kapsar. D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmamız için gereken minimum yaş 21’dir ve B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Sürücü belgesi alındığı tarihten 5 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 13. D1E sınıfı ehliyet: 750 kg’a kadar römork takan minibüsler için geçerlidir. D1E sınıfı ehliyete sahip olmak için gereken minimum yaş 21’dir ve D1 sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir.
 14. DE sınıfı ehliyet: DE sınıfı ehliyete sahip olmak için gereken minimum yaş 24’tür ve D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir.
 15. D sınıfı ehliyet: Minibüs ve otobüsü kapsayan D sınıfı ehliyete sahip olmak için gereken minimum yaş 24’tür ve B sınıfı ehliyete sahip olma şartı aranmaktadır. Sürücü belgesi alındığı tarihten 5 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 16. F sınıfı ehliyet: traktörleri kapsar ve minimum alma yaşı 18’dir. Belge alındığı tarihten 10 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.
 17. G sınıfı ehliyet: İş makinelerini kapsar.Almak için gereken minimum yaş 18’dir ve belge alındığı tarihten 10 yıl sonra yenilenmesi gerekmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz