Yeni Ehliyet Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yeni Ehliyet Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni Ehliyet Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüzde belirli bir yaşa gelen hemen hemen herkes ehliyet sahibi oluyor. Son zamanlarda ön plana çıkmış olan yeni ehliyetler, ilk defa ehliyet sahibi olacak kişiler ile ehliyetlerini yenileyecek olan kişilere veriliyor. Bu noktada bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Yeni Ehliyet İçin Yapılması Gerekenler

Yeni ehliyetler 84 ülkede geçerli olacağı için eskisine nazaran oldukça büyük bir işleve sahip. Uluslararası bir belge niteliğine sahip olacak olması özellikle yurt dışına çıkacak olan kesimin de bu ehliyeti bir an önce alması için bir sebep doğurmuş oluyor. Yeni ehliyet için 224,20 TL ücret talep ediliyor. Yeni ehliyet alabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından sizin için belirlenmiş olan herhangi bir özel hastaneye ya da aile hekimine giderek ehliyet almak için bir kusurunuzun olmadığına dair rapor olmalısınız. Minibüs, otobüs, çekici ve kamyon sınıfları için bu rapor 5 senede bir, traktör, iş makinesi, otomobil ve motosiklet sınıfları için 10 yılda bir istenecektir.

Yeni ehliyete sahip olabilmek için 13 TL değerinde kağıt bedeli ile 2 TL değerinde sürücü belgesi hizmet bedelini herhangi bir banka ya da vergi dairesine yatırıp makbuz almanız gerekiyor. Daha sonra 5×6 ebatında 2 adet biyometrik fotoğraf çektirmeniz lazım. Şoförler odasından sürücü belgesi dosyanızı almanız gerekiyor. Nüfus cüzdanı belgesi, avukat kimliği ya da pasaporttan birini sürücü belgesi alırken yanınızda bulundurun. Kan grubunuzu belirten bir belge ya da yazılı bir beyan sürücü belgesi için gerekli. Bu belgeler sınıf ekleme işlemlerinde sürücü belgesi dosyası hariç olmak üzere tekrar istenecektir.

Yeni tip sürücü belgesinin yıpranma ya da zayi sebebi ile yeniden talep edilmesi halinde biyometrik fotoğraf, dilekçe, nüfus cüzdanı belgesi, avukat kimliği ya da pasaporttan birisi, sürücü sağlık raporu, zayi olmadığı takdirde mevcut sürücü belgesi, ehliyet almak için gerekli olan ücretlerin ödendiğine dair makbuz gibi belgelerin bir araya getirilmesi gerekiyor.

Tüm evrakları tamamladıktan sonra internet üzerinden randevu almanız gerekiyor. Randevu aldığınız yere randevu aldığınız saatten en geç 15 dakika önce gitmeniz gerekiyor. Başvurularınız kontrol edildikten sonra ise sizlere geçici sürücü belgesi verilirken 15 gün içinde yeni ehliyet adresinize gönderiliyor. Sürücü sertifikanızı nereden almış olursanız olun istediğiniz trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeniz mümkündür.

İlk Defa Ehliyet Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ehliyet belgesi alabilmeniz için bir sürücü kursuna kayıt olmalı, derslere aktif olarak katılmalı ve ilgili sınavları geçmeniz gerekiyor. Ehliyet almayı düşünen kişilerin de gerek fiyat gerek ise eğitim açısından doğru kursu seçmesi gerekiyor. Teorik dersleri tamamlamalı ve teorik sınava girdikten sonra geçer not almalısınız. Daha sonra direksiyon sınavına girmeli ve başarılı olmanız gerekiyor. Fakat bu noktada sürücü kursunun iyi bir şekilde araştırılmasında fayda var. Büyük şehirlerde sürücü kursu ücretleri yüksek olsa da küçük şehirlerde daha makul fiyatlara sürücü kursuna gidebilirsiniz. Sürücü kursuna gittiğini zaman sizden ne tür ücretler talep edildiğini konuşmanızda fayda var. Bu daha sonra ortaya çıkacak olan parasal problemlerin önüne geçmenizi sağlar. Yasal anlamda ehliyet belgesi kart ücreti, sınav harç ücreti ve ehliyet harç ücreti ödemeleri kursiyerin kendisine ait bir görev olduğu için sürücü kursları genellikle böyle işlemleri gerçekleştirmez.

Tercih edeceğiniz sürücü kursunun başarı oranını araştırmanız önemlidir. Bununla birlikte direksiyon eğitim kalitesi ve eğitim süresinin sorulması gerekiyor. Teorik sınavı ya da direksiyon sınavını geçemediğiniz takdirde sizden ne kadar ücret talep edileceğini de yine ilk aşamada konuşmanız gerekiyor. Teorik sınavın ardından gelecek olan direksiyon sınavı için yapılacak olan derslerin birkaç aday ile ortak olarak mı yoksa kursiyere özel mi yapılacağını sormanızda fayda var. Kimi sürücü kursları birkaç öğrenciyi aynı anda derse alarak hepsine 20’şer dakikalık sürücü deneyimi vererek bu dersi sonlandırabilir. Oysa yönetmelikte yazan bilgilere göre her bir ders saati 50 dakika olmalı ve bireysel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Direksiyon sınavına girecek olan ders hocasının sabrı ve anlatım becerisi, başarınızı etkileyecek bir durum olduğu için sürekli kızan biri sizi de strese sokacaktır. Ek direksiyon ücreti almak istiyorsanız bunu da yine aynı şekilde sürücü kursu ile anlaşmadan önce öğrenmenizde fayda var.

Direksiyon sınavına ne tür araçların kullanıldığını bilmenizde de fayda var. Özellikle yeni model araçların kullanıldığı, iyi marka araçların tercih edildiği sürücü kurslarını tercih etmeniz başarı oranınızı arttırır. Direksiyon eğitimi almış olduğunuz araçla direksiyon sınavına girebileceğiniz bir sürücü kursunu tercih etmeniz başarılı olmanızı sağlayacaktır. Direksiyon dersleri bireysel dersler olduğu için ön koltukta yani direksiyonun başında olmanız gerekir. Arka koltukta oturmanız yasal olarak sahip olduğunuz hakkın suistimal edilmesidir. Hakkınızı aramanız gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz