Yargıtay Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yargıtay Sorgulama

Yargıtay Sorgulama

Yargıtay, bütün hukuki mahkemelerde verilmiş durumda olan davaların kararlarının, hukuka uygunluğunu muayene eden ve denetleyen resmi kurumdur. Yargıtay denetimine ilişkili durumda olan haklar, hüküm ve ticaret mahkemelerinde, taraflarca temyiz edilen bütün dosyalar incelenir, kararın kanun maddelerine uygunluğu muayene edilir ve Yargıtay hükümleri oy çokluğu asalına yönelik verilir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilişkin durumda olan internet adresinden bütün alakalı birey ve müesseseler, pratik ve çabuk tek biçimde bilgiye erişerek yargıtay sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Yargıtay sorgulama sayesinde alakalı dosyanın arşivde olup olmadığı, dosyanın inceleme aşamasında olup olmadığı ve dosyanın hüküm dairesinde sahip olduğu numarayı ve gittiği hüküm dairesini öğrenebilme imkanı olacaktır.

Yargıtay Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yargıtay sorgulamada yapılacak olan öncelikli işlem kendi resmi internet adresini ziyaret etmektir. Buradaki E- hizmetler kısmından, önce sırada yer alan dosya sorgulama kısmını seçiniz. Açılacak durumda olan menüde, sırasıyla;

  • Mahkeme İli: Mahkemenin nerede meydana geldiği seçilerek, aynı ritimde devam edilmektedir.
  • Mahkeme Türü: Savcılık türünü belirlemeniz amaçlı karşınıza seçenekler çıkar. Mesela mahkemenizin türü, 12. Asliye Hüküm Mahkemesi diye gözüküyorsa, seçmeniz gereken durumda olan savcılık seçeneği tekrardan Asliye Hüküm Mahkemesi olmalıdır.

Bir aşağı menüye geçtiğinizde, savcılık ili ve savcılık türü gerçek seçilmişse, asal numara ve hüküm numarası girilir. Bu işlemlerin bitiminde BUL seçeneği gelir. Bu seçeneği onaylayın ve böylece dosya bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Temyiz edilmiş durumda olan dosyanın, sevk edildiği Yargıtay asal numarasını bilmeniz şeklinde, solda yer alan ev verileri kısmından da yargıtay sorgulaması yapılabilir.

Yargıtay Sorgulama Birimleri

Siteye giriş işleminden ardından, karşınıza çıkacak 4 ana hizmet olacaktır. Bu hizmet birimleri

  • Ön kayıt bürosu
  • Emsal hüküm alma
  • Dosya sorgulama
  • Talep formu şeklindedir.

Tebliğnameye ulaşabilmek amaçlı, TC kimlik numarası, tebliğname numarası bilgilerinin yer alması lazımdır.

Duruşma ile ilgili bilgi alabilmek amaçlıysa, hüküm numarası, asal numarası, TC kimlik numarası ve seri numarası bilgilerinin verilmesi yetecektir.

Emsal hüküm alma, bölümündeyse, Yargıtay hükümleri misal belgelere ulaşabilir, emsal durumda olan davaların hükümleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İşlem ve yargıtay sorgulama yapabileceğiniz yerler şöyle belirlenmiştir:

  • Yargıtay ev ilam sorgulama
  • Vekil Yargıtay ev ilam sorgulama
  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ilam sorgulama
  • Mahalli savcılık ve Yargıtay dosya sorgulama

TC Kimlik No İle Yargıtay Sorgulama

Davalı ya da davacı olmanız şeklinde, yön olduğunuz dosya ile ilgili bilgi almak amaçlı, Adalet Bakanlığı projesi yardımıyla, 118 70 numaralı bilgi hattını arayabilirsiniz. Dava sorgulama için ihtiyacınız olan şey TC kimlik numaranızdır.

7/24, ara vermeden sağlanan hizmetleri arayarak, dosya sorgulama inşa ederek, hakkınızda tek icra takibi veya dava dosyasının bulunup bulunmadığını, varsa hangi icra dairesinde veya hangi mahkemede meydana geldiğini öğrenebilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama Temyiz İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ceza dosyaları temyiz incelemesi amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiğinde, iştirak eden evrak bürosunda gereken işlemler inşa edilerek, dağıtma bürosuna teslim edilir. Yapılmış durumda olan analiz doğrultusunda, arşive alınır. Dosyanın legal olarak tek aciliyeti laf konusuysa, tebliğname tertip etmesi amaçlı, bu dosyaya öncelik kaşesi vurularak işleme alınır. Bu süreç evresinde, alakalıların çabuk ve huzurlu tek biçimde bilgiye ulaşabilmesi amaçlı, aşağıda vermiş olduğumuz adresten hizmet vermektedir. Bu sayede dosyanın analiz zamanının öğrenilmesi olasıdır.

NOT: Öncelik verilmesi gereken durumda olan tek dosyanın, tek biçimde öncelik işlemine alınmaması şeklinde, web sitesi üzerinden, ihbar ve istekler bölümünde yer alan formu doldurarak, dava dosyası amaçlı öncelik isteğinde bulunabilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz