Yargıtay Dosya Takip | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yargıtay Dosya Takip

Yargıtay Dosya Takip

Yargılanmanın yapılmış olduğu adli mahkemelerde alınmış kararların hukuka uygun olup olmadığının denetlenmesi ile mükellef yüksek mahkeme, temyiz mahkemesi kurumudur. Karar, hukuk, ticaret mahkemelerine hemen hemen tüm adli karar mahkemeleri Yargıtay’ın kontrolü ile bağlı ve onun kararlarına uymak zorundadır. Yargıtay mahkemeleri tüm bu mahkemeleri kontrol altında bulundurarak, hukukun uygulanmasında ülke düzeyinde beraber hükümlerinin tutma mekanizmasını dengeler. Hukuka uygun kanun maddelerinin ne çeşitli ve nasıl yorumlanması gerektiğini tertip ve düzenlemesini yapar. Mahalli mahkemeler karar verirken Yargıtay’ın görüşlerini kural neticesinde göz önünde bulundurmak zorundadırlar.

Yargıtay’ın kuruluşu ve işleyiş biçimi kanun ile düzenlenmiş ve tertip edilmiştir. Şimdilerde yürürlükte olan Yargıtay organı, 8 Şubat 1983 günü ve 2797 sayılı kanun ile düzenlenmiş olup ve tertip edilmiştir. Yargıtay, 15 hukuki ve 9 karar dairesi olmak üzere adalet ve karar daireleri biçiminde iki mekanizmaya ayrılmıştır. Bu daireler, daire başkanı ve 4 üyenin katılımından oluşurlar. Kararlarlar alınırken oy çokluğuna bakılarak alınır. Hukuki dairelerinin ilgili başkan ve üyeleri Hukukun Genel Kurulu’nu, karar dairelerinin ilgili başkan ve üyeleri de Yargı Genel Kurulu’nu meydana getirirler. Bu bir araya getirilmiş mekanizmalar, mahkeme kararlarının temyize gönderilmesi halinde gerekli olan incelemeyi gerçekleştirme karar mekanizmasını oluştururlar. Bununla birlikte askeri mahkemelere bağlı bulunan bir de Askeri Yargıtay bulunur. Askeri Yargıtay, Yargıtay’dan ayrı, hususi tek yasaya yönelik işleyen tekil ilgili yüksek mahkemedir.

Dosyaların inceleme süresince Yargıtay görüş ve kararlarını kendi bünyesinde bulunan mekanizmaları kullanarak, kişinin hak ve özgürlüklerini esasen bunlara uygun hükümlerin denetlenmesini yapar. Yargının uygun mekanizmaları kararlar verilirken dosyaya işlenmesini ve yayınlanmasını sağlar. Kişi kendi dosyasının müteakbini yapmakla yükümlü ve hükümlüdür. Herhangi bir sorun çıkması dahilinde Yargıtay yayınladığı içerikten haberi olmayan kişilerin sorumluluğunu Yargıtay taşımaz. Bunlarla beraber yargıtay organları dosyanın takibinin sağlanması için internet ortamında dosyanın ilgili içeriğini yayınlarlar.

Eğer ki sizin de yürürlükte olan size ait Yargıtay dava doyası diğer adıyla temyiz dosyası bulunuyorsa takibini yapmanız alınacak kararlar hakkında bilgilenmenizi kolaylaştıracaktır. Dava dosyaları özellikle ciddiye alınan Yargıtay dava dosyaları hayati önem taşımaktadır. Takibini yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yargıtay dosya takip işlemini iki farklı şekilde yapmanız mümkün. İnternet ortamında yapılan dosya takibi devlet organlarının sağladığı hizmetler dolayısıyla mümkündür.

Yargıtay Dosya Takip İşlemi Nasıl Yapılır ?

Yargıtay dosya takibini gerçekleştirmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Biri E-Devlet sistemi vasıtasıyla yapılabilen dosya sorgulama şeklinde geçen uygulamadır. Diğer işlem ise Yargıtay Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılan dosya sorgulama işlemidir. Size en uygun Yargıtay dosya takip işlemini seçebilmeniz mümkündür.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Yargıtay Dosya Takip

Eğer ki E-Devlet sistemi üzerinden kendi dava dosyalarınızın kontrol ve Yargıtay dosya takip yapmak isterseniz öncelikle size ait bir E-Devlet Şifresi olması ya da E-Devlet sistemine giriş yapmak için herhangi bir giriş yöntemine sahip olmanız gerekmektedir. Öncelikle sizler için sunmuş olduğumuz yazımızın alt kısmında bulunan internet sitesi bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra karşınıza beliren ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

Yargıtay Dosya Takip

Tıkladıktan sonra buton sizi E-Devlet sistemi giriş ekranına yönlendirecektir. Yönlendirdikten sonra aşağıda beliren
sayfada sisteme giriş için kendi bilgilerinizi girmek zorundasınız. E-Devlet şifresi ile giriş yapmanız için aşağıdaki gibi oklarla belirttiğimiz gibi TC kimlik no ve E-Devlet şifresi girdikten sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladıktan sonra sayfa sizi otomatik olarak Yargıtay dosya takip sayfasına yönlendirecektir. İlgili sayfada sizin Yargıtay’da bulunan dosyalarınızın detaylarını inceleyebilirsiniz.

Yargıtay Dosya Takip

Yargıtay Başkanlığı İnternet Sitesi Üzerinden Yargıtay Dosya Takip

Yargıtay Başkanlığı kendi bünyesinde sağladığı hizmetler dolayısıyla temyize gitmiş dava dosyalarının takibinin sağlanması için internet ortamı üzerinden sorgulama hizmeti açmış bulunmaktadır. Kişiler Yargıtay dosya takip yardımıyla kendi davalarının sorgulamasını gerçekleştirebilirler. Dava dosyalarının sorgu ve takibinin yapılması için sayfamızın alt kısmında belirtilmiş olan Yargıtay Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden sorgu linkine tıklayınız. Tıklamanız durumunda link sizi Yargıtay Başkanılığı internet sitesi dosya takip sayfasına yönlendirecektir. Önünüzde beliren aşağıdaki gibi olan sayfadan istediğiniz şekilde ve elinizde olan bilgiler dahilinde Yargıtay dosya takip işlemleri gerçekleştirebilir ve dosyalarınıza dair bilgi ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Yargıtay Dosya Sorgu

E-Devlet Yargıtay Dosya Takip İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yargıtay Başkanlığı Yargıtay Dosya Takip İşlemi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz