Yargıtay Dosya Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay; mahkemelik olan herhangi bir olayın, mahkemelerce görülen dava sonucunda verilen kararın son olarak incelenerek onaylandığı ya da iptalinin yapıldığı kurumdur. Türkiye’de yargı sisteminin işleyen altı organından biri olan bu kurum, Adliye mahkemelerinin verdiği kararların son olarak değerlendirildiği yüksek bir mahkemedir. Mahkemelerin incelediği sebeplerin dışında sadece ileri sürülen sebeplerin değil daha geniş kapsamda bir inceleme yapılarak daha başka sebepler nedeniyle karar değiştirilebilir. Ayrıca mahkemede gösterilen sebeplerin yetersiz olduğu kanaatine varılarak mahkemede alınan karar da bozulabilir.

Hayatımızda her şey yolunda ve düzgün gitmeyebiliyor. Çeşitli durumlardan dolayı mahkemelik olabiliyoruz. Bu durumda mahkeme karar aşamasından sonra dosyanız Yargıtay’a gönderilmektedir. Bu gönderilen dosyanın çeşitli aşamaları vardır. Arşivde olma durumu, incelemede olma durumu, hangi ceza dairesine gittiği, o ceza dairesinden dönüp dönmediği gibi birçok aşamadan geçen dosya hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu işlemlerin hızlanması ve ilgili kişinin daha kolay bilgilendirilmesi için Yargıtay Başkanlığı online hizmet sunarak yargıtay dosya sorgulama sistemini devreye sokmuştur. Bu sistem sayesinde artık dosyanız hakkında durum bilgisini kolaylıkla ve istediğiniz zaman öğrenebileceksiniz. Bu yazımızda yargıtay dosya sorgulama işleminin nasıl yapıldığını ele alarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay Başkanlığı bünyesinde incelemede ya da arşivde bulunan dosyaların durum bilgilerini ilgili kişilere bildirmek için resmi internet sitesi yardımıyla sorgulama sistemi kurmuştur. Bu siteyi kullanarak yargıtay dosya sorgulama yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu sayfada sol tarafta yer alan dosya sorgu butonunu kullanarak dosya sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

yargıtay

Yargıtay dosya sorgulama işlemini hangi bilgiler yardımıyla yapacağınızı soran sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada işlemlerinizi yerel mahkeme bilgileri ile dosya sorgulama işlemini yaptığınızı varsayacağız.

yargıtay2

Bu seçenek yardımı ile bağlı olduğunuz il adı, mahkeme türü sorgulayarak ilgili mahkemeyi de işaretledikten sonra mahkeme esas no, mahkeme karar no ve savcılık esas no bilgilerinin doldurulması gereken son aşamayla karşı karşıya olacaksınız. İlgili bilgileri ok işareti ile gösterilen boşluklara doldurarak dosyanız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

yargıtayson

Yargıtay Dosya Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz