Yargıtay Dosya Sorgu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yargıtay Dosya Sorgu

Yargıtay Dosya Sorgu

Adli mahkemelerde alınmış kararların hukuka uyumlu olup olmadığını denetlenmesi ile yükümlü yüksek savcılık, temyiz mahkemesi. Hüküm, haklar, ticaret mahkemelerine benzer bütün adli hüküm mahkemeleri Yargıtay’ın denetimi ile ilişkili ve yükümlüdür. Yargıtay bütün bu mahkemeleri denetim altında tutarak, hukukun uygulanmasında ülke seviyesinde tutarlılık olanağı sağlar. Yasa maddelerinin ne türlü yorumlanması gerektiğini düzenler. Yerel mahkemeler karar verirken Yargıtay’ın görüşlerini böylelikle göz önünde bulundururlar.

Yargıtay’ın kuruluşu ve işleyiş şekli yasa ile düzenlemiştir. Şimdilerde işlevde olan Yargıtay, 8 Şubat 1983 tarih ve 2797 sayılabilir yasa ile tertiplenmiş ve düzenlenmiştir. Yargıtay, 15 hukuksal ve 9 hüküm dairesi olmak üzere hak ve hüküm daireleri biçiminde ayrılmıştır. Bu daireler, bir başkan ve dört üyenin katılımından oluşurlar. Kararlarlar alınırken oy çokluğuna bakılır. Hukuksal dairelerinin başkan ve mensupları Hukukun Genel Kurulu’nu, hüküm dairelerinin başkan ve mensupları de Yargı Genel Kurulu’nu meydana getirirler. Bu bir araya getirilmiş heyetler, savcılık kararlarının temyize sevk edilmesi halinde gereken incelemeyi gerçekleştirme karar mekanizmasını oluştururlar. Bununla beraber askeri mahkemelerle ilişkili bulunan bir de Askeri Yargıtay bulunmaktadır. Askeri Yargıtay, Yargıtay’dan ayrı, özel bir kanuna göre işleyen tekil yüksek mahkemedir.

Yargıtay Dosya Sorgu İşlemi Ne Şekilde Yapılır?

Yargıtay dosya sorgu işleminiz ile kendi adınıza açılmış bulunan davalarınıza ilişkili olarak dava dosya işlemlerinizi takip etmek için görüntüleyebilirsiniz. Yargıtay dosyası sorgulama işleminizi davalarınızda sıkıntılarınızın büyümemesi için ve normal yaşamınızı etkilemesini istemiyorsanız eğer ki Yargıtay’da yürürlükte olan bir davanız var ise sürekli olarak Yargıtay dosya sorgu işlemini yapmanızı öneririz.

Yargıtay dosya sorgu işlemlerini iki farklı şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Elinizde bulunan imkanlar dahilinde Yargıtay dosya sorgu işleminizi şifreli olarak E-Devlet şifresi ile E-Devlet sistemi üzerinden yapabilir ikinci bir yol ise Yargıtay internet sitesi üzerinden de yapılabilir. E-Devlet üzerinden sorgu işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız eğer ki size ait bir E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa bulunduğunu bölgeye en yakın PTT merkez ve şubelerine gidip cüzi bir miktarda para ödeyerek satın alabilmeniz mümkün. Satın aldığınız parola ile de Yargıtay dosyası sorgulama ve buna benzer bir sürü benzeri işlemi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgu

İlk önce bizim yazının alt kısmında bulunan E-Devlet yargıtay dosya sorgulama işlemi için vermiş olduğumuz internet bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra alt kısımda karşınıza bir ekran belirecektir. Sizi yönlendirdiğimiz bu sayfada sizden kimlik bilgilerinizin doğrulanmasını isteyecektir. Kare içine aldığımız ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula ‘ butonuna tıkayınız.

Yargıtay Dosya Sorgu1

Siz bu botunu tıklamanız durumununda sizi E-Devlet giriş ekranına yönlendirecek ve bilgilerinizin doğrulanmasını sizden talep edilecektir. E-Devlet giriş ekranına vardığınızda aşağıdaki bir şifre ve TC kimlik no giriş ekranı belirecektir. Sizin elinizde bulunan herhangi bir giriş bilgisiyle buradan verilen seçeneklerden giriş yapabilirsiniz.

Yargıtay Dosya Sorgu2

Görsel olarak belirttiğimiz şekilde giriş yapmanız durumunda sistem sizi sorgulama sayfanıza yönlendirecektir. Yönlendirilmiş sayfada size ve dosyalarınıza ait detayları görüntüleyebilirsiniz.

Yargıtay İnternet Sitesi Üzerinde Yargıtay Dosya Sorgu

İlk önce diğer yöntemde olduğu gibi aşağıda vermiş olduğumuz  Yargıtay internet sitesi dosya sorgulama işlemi için vermiş olduğumuz internet sitesi  bağlantısına tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra alt kısımda karşınıza bir ekran çıkacaktır.

Yargıtay Dosya Sorgu

Yargıtay Başkanlığı’nın bünyesinde olan bu sistem dolayısıyla da dosyalarının akıbetini sorgulayabilirsiniz. Bu yöntemde sizin yetkinliğinizin ve bilgilerinizin dahilinde verilen bu dört giriş ile yargıtay dosya sorgu yapabilmeniz mümkün.

E-Devlet Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yargıtay İnternet Sitesi Dosya Sorgu İşlemi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz