Yargıtay Dava Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yargıtay Dava Sorgulama

Yargıtay Dava Sorgulama

İnsan varlığı gereği hayatında yaptığı şeylerden sorumludur. Günlük hayatımızda bazen haksızlıkla da karşılaşabilir bazen eşref vakitlerinde diğer insanlara haksızlık da edebilir ve suç işleyebiliriz. Haksızlık ettiğinde ya da diğer anlamıyla hukuk dilinde özgürlüğü kısıtlandığında kişi, sistemin kendisine tanıdığı haklara göre yargı yoluna gidebiliyor. Ülkemizde yargılamayı ilk önce yerel mahkemeler yapar, sonra bu yargıyı kontrol eden diğer kurum yargıtay devreye girer. Yargıtay, yerel mahkemelerin verdiği hükümleri değerlendiren ve bu değerlendirmenin en son durağı olarak bilinen eski adıyla “Temyiz Mahkemesi”dir. Yerel mahkemelerin verdiği kararları kişinin buna itiraz hakkının bulunduğu süre içerisinde, itirazının bulunduğu ve bunun üst yargıda değerlendirmesinin istemidir.
Bazen yerel mahkemenin verdiği kararlar ve ulusalda verilen kararlarla uyuşmayabiliyor, söz konusu kararın ulusal alanda geçerliliğini korumak ve kişisel hak ve hukukun korunması için oluşturulmuş  yüksek yargı organın 6’sından birisidir. Şimdi eğer görülen bir davanız varsa internet üzerinden yargıtay dava sorgulamanızı yapmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Yargıtay Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

İki farklı şekilde sorgulamayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunlar;

  • Yargıtay resmi internet adresinden yapılan sorgulama
  • E-Devlet resmi internet adresinden yapılan sorgulama

E-Devlet Kapısından Yargıtay Dava Sorgulama

E-Devlet, yani aslında kelime anlamından da çıkarılacağı gibi sanal devlet, insanların işlerini daha kolaylaştırmak hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek için, devletin kurmuş olduğu bir web platformudur. Siz E-Devlet kapısını kullanarak gereken çoğu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemlerin en kolayları aslında uğraşmadan duraksamadan sorgulama yapmaktır.

Öncelikle bu işlemleri yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir, fakat geçmiş yıllara oranla bu sistemde artık sadece E-Devlet şifresi ile değil de ayrıca mobil imza, elektronik imza, TC kimlik ve internet bankacılığı ile giriş yapabilmede artmıştır. Öncelikle E-Devlet kapısından yargıtay dava sorgulama yapabilmek için bunlardan herhangi birine sahip olmanız gerekiyor. Dava dosya sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • E-Devlet sitesine girmek için yazının altında verdiğimiz linke tıklayınız.
  • Linke tıkladığınız durumda karşınıza gelecek ekranda kimlik doğrulamasını gerçekleştiriniz.

313

  • Daha sonra T.C. kimlik numaranızın ve E-Devlet şifrenizin bilgilerini girerek sistemi giriş yapınız.

315

Bu işlemlerden sonra E-Devlet üzerinden yargıtay dava sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Yargıtay Dava Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz Yargıtay Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan dosya sorgulamada 4 farklı alternatiniz bulunmaktadır. Bu alternatiflerden size uygun olana tıklayınız.

123

  • Eğer Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya Sorgulama yapacaksanız; sorgu tipini, yargıtay dairesini, esas numarasını, karar numarasını, T.C. kimlik numarasını ve cüzdan seri numaranızı girmeniz gerekmektedir.
  • Eğer Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgulama yapacaksanız; sorgu tipini, tebliğname numarasını, T.C. kimlik numarasını ve cüzdan seri numarasını giriniz.
  • Eğer Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dosya Sorgulama yapacaksanız; ili, mahkeme türünü, mahkemeyi, mahkeme esas numarasını, mahkeme karar numarasını ve savcılık esas numarasını giriniz.
  • Eğer Yargıtay İlk Derece Bilgileri ile Dosya Sorgulama yapacaksanız; sorgu tipini, yargıtay dairesini, esas numarasını, karar numarasını, T.C. kimlik numarasını ve cüzdan seri numarasını giriniz.

Şifresiz Yargıtay Dava Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz