Volvo Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Volvo Araç Vergileri

Volvo Araç Vergileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Volvo markasına ait olsun ya da olmasın ne tür bir araç kullanıyor olursanız olun kullanmakta olduğunuz araç için ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisini hesaplayabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın Aralık ayının son günlerine doğru Resmi Gazete üzerinden halka ulaştırılmakta olan motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili yönetmelik kapsamında çeşitli vergi tabloları yayınlanır. Bu tablolardan iki tanesi ise Volvo araç vergileri hesaplama işlemleri konusunda önem taşır. Bu iki tabloda yer alan önemli kriterler ile birlikte araç yaşı motorlu taşıt vergisi hesap edilirken bilinmesi gereken bilgilerdir. Böylelikle her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yılda toplam iki kez ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisini kolay ve hızlı bir şekilde hesap edebilmeniz mümkün hale gelecektir.

Volvo Araç Vergilerini hesaplamak isteyen Volvo araç kullanıcılarının ilk olarak bilmesi gereken şey motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmuş olan aracın türünü ve yaşını bilmek olacaktır. Bunun sebebi araçtan araca göre değişim göstermekte olan hesaplama işlemleridir. Örneğin otomobil, kaptıkaçtı ve arazi taşıtları gibi araçlar için ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi hesap edilirken bu araçlara ait motorların silindir hacimleri ve araçların yaşı dikkate alınır. Bununla birlikte motosiklet söz konusu olduğu zaman yine aynı detaylara bakılır. İkinci tabloda görebileceğiniz üzere minibüsler için yalnızca araç yaşı kriterine bakılırken, söz konusu otobüsler olduğu zaman araç yaşına ilave olarak oturma yeri sayısına da bakılır. Panel van ve motorlu karavan sahiplerinin ise motor silindir hacmi ile araç yaşına bakması gerekir. Son olarak kamyon, kamyonet ya da çekici gibi araca sahip olan kişilerin bu araçların taşıyabilecekleri azami toplam ağırlık ile birlikte araç yaşını dikkate alması gerekecektir.

Otomobil, arazi taşıtı ya da kaptıkaçtı benzeri bir araç kullanan kişilerin sahip olduğu aracın motor silindir hacminin 2.600 santimetreküp olduğunu ve bu aracın yaşının da 4 olduğunu düşünelim. Bu durumda bahsi geçen araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi ücreti 5.236 TL olacaktır.

İlk tablonun ikici kısmında yer alan motosikletler için de aynı şekilde hesaplama yapılmak ile birlikte örneğin 450 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosikletin 4 yaşında olduğunu varsayarsak bu araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 191 TL olduğunu görürüz.

İkinci tablonun ilk bölümünde yer alan minibüsler için hesap edilecek olan motorlu taşıtlar vergisinde bakılmakta olan tek kriter araç yaşıdır. Yaşı 1 ile 6 arasında olan bir minibüs için 776 TL, 7 ile 15 arasında olan bir minibüs için 513 TL ve 16 ya da daha üzeri bir yaşta olan minibüs için ise 252 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi alınır.

Panel van ya da motorlu karavan araçlarından birine sahip olan bir kişinin 1.900 santimetreküpü aşmayan motor silindir hacmine sahip olduğunu varsayarsak bu aracın yaşının 1 ile 6 arasında olması halinde 1.035 TL, 7 ile 15 arasında olması halinde 646 TL ve 16 ya da daha üzeri olması halinde ise 385 TL motorlu taşıtlar vergisi ödenecektir. 1901 santimetreküpten yüksek motor silindir hacmine sahip olan bir aracın yaşının 1 ile 6 arasında olması halinde 1.565 TL, 7 ile 15 arasında olması halinde 1.035 TL ve 16 ya da daha üzeri olması halinde ise 646 TL motorlu taşıtlar vergisi ödenecektir.

Otobüs ya da buna benzer bir araç sahibi olan kişilerin yapacakları motorlu taşıtlar vergisi ödemesi için ilk olarak oturma yeri sayısına daha sonra da araç yaşına bakılır. Örneğin 34 kişilik oturma yerine sahip olan bir aracın 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 2.348 TL,  7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 1.958 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta olması halinde 776 TL ödemesi gerekecektir.

Tablonun son kısmında ise kamyonet, kamyon, çekici ve buna benzer araçlar için düzenlemiş kriterler yer alır. Öyle ki bu araçlar için ilk olarak azami toplam ağırlığa daha sonra ise araç yaşına bakılır. Örneğin 2.500 kilograma kadar yük taşıyabilen bir kamyoneti 1 ile 6 yaşları arasında olması halinde 1.408 TL, 7 ile 15 yaşları arasında olması halinde 817 TL ve 16 ya da daha yukarı bir yaşta olması halinde 463 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekecektir.

Dilerseniz Volvo markalı araçlarınız için motorlu taşıt vergisi hesaplama işlemlerini buna benzer örnekler ve yukarıda yer alan tablolar aracılığı ile oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte aşağıda yer alan yöntemleri kullanarak motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Eski adı ile Bandrol vergisi olarak da bilinen MTV kısaltmalı motorlu taşıtlar vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yılda toplamda iki kez ödenmekte olan bir vergi türüdür. Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler yer alır. Bunun için dilerseniz Vergi Daireleri Müdürlüklerini kullanabilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı cep telefonları ile tabletler için üretilmiş olan mobil uygulamaları tercih ederek işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için ise anlaşmalı banka ve bu bankaların kredi ya da banka kartlarını kullanmanız gerekir. Bununla birlikte bahsi geçen bu bankaların İnternet Şubelerini, akıllı cep telefonları ile tabletler için üretilmiş olan mobil uygulamalarını, 7 gün 24 saat açık olan ATM’lerini ve çalışma saatleri içerisinde şubelerini ziyaret ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar şu şekilde sıralanabilir:

QNB Finansbank, Türkiye Halk Bankası, Aktif Bank, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank, HSBC Bankası ve Garanti Bankası üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz mümkündür.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz