Vize İhlali Para Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Vize İhlali Para Cezası

Vize İhlali Para Cezası

Vize bir ülkeye girebilmek ya da bir ülkeden dışarıya çıkabilmek adına yetkili makamlar tarafından verilmesi gerekli olan bir izindir. Belgenin geçerli olması ülkeye giriş ya da ülkeden çıkış sırasında bir sorun olmadığını ortaya koymaktadır. Vize, pasaportu veren devleti tanıma anlamını taşımaktadır. Diğer ülkelerin vatandaşı olan kişilerin Türkiye’ye giriş yapabilmesi için pasaport haricinde vizeye sahip olması gerektiği gibi Türk vatandaşlarının da aynı şekilde vizesiz girilebilecek olan ülkeler haricinde olan tüm ülkelere girerken vize alması gerekmektedir. Yabancı bireylerin sahip olduğu pasaportlara vize vermekte olan kişiler Valilikler ya da onlara tarafından yetkilendirilmiş olan Emniyet Genel Müdürlükleri ve Kaymakamlıklardır. Yurt dışında ise bu görev konsolosluklara düşmektedir.

Vizenin de çeşitleri bulunmaktadır. Tek giriş vizesi alan kişiler yalnızca bir giriş için bu vizeyi bir yıllığına alabilirler. Sayısız giriş vizesi ile istediğiniz ülke ya da ülkelere sayısız kez giriş yapabilirsiniz. Transit vizesi ile birlikte başka ülkelere girebilmek adına Türkiye üzerinden tek ya da gidiş ve dönüş şeklinde çift transit vizesi alabilirsiniz. Fakat vize konusunda bir de vize ihlali durumu söz konusudur. Şimdi sizlere vize ihlalinden ve vize ihlali para cezasından bahsedeceğiz.

Yabancı Uyruklunun Vize İhlali Para Cezası

Türkiye’ye vize ile ya da vizesiz bir şekilde giriş yapmış olan yabancı uyruklu kişiler ile ikamet izni almayı başarmış olan yabancı uyruklu bireylerin yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi de ikamet izni ihlali ya da vize ihlalidir.

Bu konuda Özbekistan ve Türkmenistan uyruklu olan kişilere diğer ülkelerin vatandaşı olan kişilerden daha farklı davranılmaktadır. Çünkü bu ülkelerin vatandaşları vize ihlali para cezasını ödeyerek ülkeden çıkış yapmış olsalar dahi kendi ülkelerinden bir daha çıkmak oldukça zor olmaktadır.

Vize ihlali para cezasını ödeyen yabancı bireyler istedikleri takdirde aynı gün içinde kendi ülkelerine geri dönüş yapabilir ve 10 gün içerisinde ikamet izni başvurusunda bulunacağına dair bir taahhütname imzaladıktan sonra ülkeye giriş yapabilir. Fakat 10 gün içerisinde ikamet izni başvurusu yapmayan kişiler kaçak durumuna düşecekleri için bu konudaki yasal yaptırımlara maruz kalacaklardır. Vize ihlali para cezasını ödemeden çıkış yapan kişilere 5 yıl boyunca o ülkeye girememe yasağı verilecektir.

30 Nisan 2015 tarihine kadar uzatılmış olan vize ihlali affı sebebi ile vize ihlalini gerçekleştirmiş olan yabancı bireylerin vize ihlali para cezasını ödeyerek Türkiye’den Kıbrıs haricinde bir başka ülkeye çıkış yapmaları halinde giriş yasakları olmayacaktır.

Vize İhlali Cezası Nasıl Hesaplanır?

Vize ihlali para cezası, ihlal edilen süreye ait olan ikamet harcının 2 katı üzerinden hesaplanabilmektedir. Buna ek olarak kimi ülkelerde 400,80 TL tutarında vize harcı ödenmesi gerekmektedir. Bunun için aşağıda yer alan ülkelere göre harç miktarları tablosu kullanılabilmektedir.

Vize ihlali para cezası hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek için bu tabloya bakmanız yeterli olacaktır. Bu noktada hesaplama şu şekilde yapılmaktadır; ilk olarak tablo üzerinden kendi ülkenizi bulmalı ve ülkenizin vize harcına bakmalısınız. Daha sonra ise kart bedeline eklemeli ve ilk ay ve diğer ayların ceza bedellerini günlük kura göre hesap etmelisiniz.

Bu noktada vize ihlali para cezası hesaplama işlemlerini iki örnek ile sizlere anlatalım. Bu ülkeler ise Belçika ve Almanya olsun. Bu örnekler için de 10 aylık bir ihlalin söz konusu olduğunu varsayalım.

Belçika Vize İhlali

Belçika için ilk ay 9 Amerikan Doları tutarında bir ceza bulunuyorken diğer aylar için 2.5 Amerikan Doları tutarında bir ceza bulunmaktadır. Bununla birlikte Belçika’nın 400.8 TL tutarında vize harcı da bulunmaktadır. Ayrıca bu hesaba kart bedelinin de eklenmesi gerekmektedir. Buna göre bakacak olursak;

İlk ay için 9 Amerikan Doları + 9 ay için 2.5 Amerikan Doları + 400.8 TL Vize Harcı ve 63 TL tutarında İkamet Kartı Bedeli.

Bu hesabın yapılması için Amerikan Dolarını Türk Lirasına çevirmemiz gerekir. Fakat bunun için güncel kura bakmamız gerekecektir. Biz bu örneğimiz için 1 Amerikan Dolarını 3.5 TL olarak hesap edelim.

Bu durumda 31.5 TL + 78.75 TL + 400.8 TL + 63 TL gibi bir ücret ödenecektir. Bu da 574.08 TL’ye denk gelmektedir.

Almanya Vize İhlali

Almanya’da da benzer bir işlem yapılacaktır. Almanya’da ilk ay için 25 ABD doları, diğer aylar için 5 ABD doları ödenir. Buna göre bakacak olursak;

İlk ay bedeli 25 Amerikan Doları + 9 ay için 5 Amerikan Doları + 400.8 TL Vize Harcı ve 63 TL tutarında İkamet Kartı Bedeli.

Bu durumda 87.5 TL + 157.5 TL + 400.8 TL + 63 TL gibi bir ücret ödenecektir. Bu da 708.8 TL’ye denk gelmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz