Vergi Dairesi Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Vergi Dairesi Ceza Sorgulama

Vergi Dairesi Ceza Sorgulama

Araçlarınız ile ilgili oluşan bazı hadiselerin günlük hayatınızda bizi daha da zor durumda bırakmasını istemeyiz.  Araçlar ile alakalı hadiselerin en basında trafik kuralları ve araç sahip ve sorumluluğu yer almaktadır. Ülkemizde her yıl binerce kişinin araca karşı sorumluluğu almaması  ve trafik, otoyol, köprü gibi kullanılan kısımların kullanımı sırasında yapılan ihlaller kişin  plakasına veya memur vasıtasıyla yazılan cezanın işlenmesi kişiye fazladan sorumluluk eklemektedir. Bu işlenen cezalar kişiler için bazı uğraşlar doğurabilmektedir. Kişiler kendi cezalarını ödemeleri için bazı prosedürleri yerine getirmek zorundalar.

Cezai durumlarda devlet kurumları kişilerin cezai işlemleri almaları durumunda bunu işleme ile yükümlüdürler. İşlenen cezalar kişilerin devlet kurumunda kayıtlı olan nüfusuna kayıtlı bulunmaktadır. Haciz ve vergi  borcu olması durumunda kişilerin bazı özgürlükleri kısıtlanma durumuna dahi gidilebiliyor. Kişiler kendi para cezalarını  kontrol etmek zorundalar. Kontrol edilemeyen para cezaları kanunla  belirlenen faiz büyüklüğünde artabiliyor ve kişiler daha zor durumlara girebiliyorlar.
Para cezaları kişilerin ödeme yükümlülüğündedirler. Para cezaları kişilerin trafik kurallarına uymalarını sağlamak amacıyla  verilen cezalardır. Bu cezalar sayesinde kişiler akan trafikte kural ve kaidelere uymaları teşvik edilir.

Kurumsal para cezalarının yönetmeliği de bu esaslara dayanır. Kurumsal  araçların trafik kuralları ihlal etmeleri durumunda hem kullanan kişiye hem de kuruma yaptırımlarda bulunan kanunlar ve cezalandırma hükümleri bulunmaktadır.

Vergi Dairesi Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kişilerin aldığı para cezaları devlet denetiminde olan kurum ve kuruluşlarda kayıtlıdır. Bu cezalar bilakis devlet denetiminde olan internet sitelerinden de ilan <edilir. Birden fazla  TC Vergi Dairesi ceza sorgulama yöntemi mevcuttur.

Genel itibariyle iki yöntem bulunmaktadır.

  • E-devlet Gelir İdaresi Ceza Sorgulama
  • Gelir  İdaresi Başkanlığı Ceza Sorgulama

 

E-devlet Gelir İdaresi Ceza Sorgulama

Öncelikle size belirtmiş olduğumuz aşağıdaki E-devlet sorgulama için internet sitesi linkine tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir görsel belirecektir. Bu görselde belirttiğimiz gibi ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

Vergi Dairesi Ceza Sorglama

Butonu tıklamanız ile beraber sistem size giriş ekranı verecektir. Verilen bu giriş ekranında sizin bilgilerinizin girilmesi istenecektir. Sizden istenen herhangi bir doğrulama yöntemini seçebilirsiniz. Ama biz genel itibariyle E-devlet şifresi ile giriş yaptığımız için size örnek olması açısından, bizim aşağıdaki belirttiğimiz alanlara E-devlet şifreniz bulunuyorsa giriş yapabilirsiniz.

Vergi Dairesi Ceza Sorgulama

 

Eğer ki size ait bir E-devlet şifresi bulunmuyorsa size en yakın PTT merkez ve şubelerinden küçük bir ücret karşılığında edinebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra internet sayfası sizi ilgili vergi ve ceza borcunuz olan kısmına yönlendirecektir.

Gelir  İdaresi Başkanlığı Ceza Sorgulama

E devlet internet sitesinde olduğu gibi buradan da vergi dairesi ceza sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Vergi idaresinin burada yapıldığı Gelir İdare Başkanlığı’nın resmi internet sitesi vasıtasıyla yapılabilmektedir.
Bunu yapmak için öncelikle diğer yöntemde olduğu gibi aşağıda vermiş olduğumuz internet sitesi bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra önünüze çıkan giriş ekranında sizden istenen bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Vergi Dairesi Ceza Sorgulama

Oklarla belirttiğimiz yerleri doldurduktan sonra  ‘Tamam’ düğmesine tıklayınız sizin aracınıza ait cezalar sizin sayfanızda belirecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet Gelir İdaresi Başkanlığı Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz