Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama

Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama

Hayatımızda ve günümüzdeki olan gelişmeler ile beraber , çok karmaşık bir düzen içerisine girmiş bulunmaktayız. Devletin olanakları ve yargı  düzenlemelerinin her gün değiştiği ve gerekliliklerin arttığı bir düzen içerisinde bulunmaktayız.
Günümüze kadar olan yargılama yasalarının değişmesinin ve gelişmesinin de ışığında temyiz işlemleri kararın şekli cinsi ve dosyanın büyüklüğü açısında  temyiz süresi artmak veya azalmaktadır. Öyle biliniyor ki bazı davalar yıllar alabiliyor böylelikle temyiz süreci de genel itibariyle böyle davaların büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Zamanın önemi açısından yerel mahkemeler kararlarını internet vasıtasıyla bildirimi sağlanmaktadır. Bölge mahkemeleri de kararın tebliğini internet üzerinden yayınlamakta ve kişileri bilgilendirmektedir.  Fakat bunlardan en önemlisi olan karar aşamasının son mercisi ülkemizin yargı organlarından TC Yargıtay Başkanlığı’dır . Yargıtaya başkanlığının görevleri yasanın  esaslarını uygulamak ve yerel mahkemelerde bu kararların diğer benzer davalarda örnek teşkil etmesini sağlamaktır . Yargıtay Başkanlığı’nın ülkemizde alınan kararların temyizini sağlayan yargının en belirleyici organlarından birisidir.
Yargıtay Başkanlığının aldığı kararları kendi resmi internet sayfasında yayınlamaktadır . Dava sürecinde davacı veya davalı olan kimseler dava süreci ve kontrolü için yargıtay başkanlığının internet sitesinden kontrol edebilirler.

Ek olarak E-devlet devlet kurumlarının resmi internet sitesinden de aynı detaylarını öğrenebilir ve istedikleri dava hakkında sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Ayrıca buna alternatif olarak Uyap Yargıtay dosya sorgulama işlemini de hukukçuların kurmuş olduğu sistem üzerinden yapabilirler. Uyap genel itibariyle avukatların ve yetkili kişilerin kulllanabildiği sitemdir. Fakat son yıllarda ülkemizde vatandaşların da erişebileceği bir sistem haline çevirdiler. Sistemin kolaylığı ve ayrıntı konusunda zenginliği çok olmasından dolayı tercih edilmektedir. Yazımızın devamında UYAP yargıtay dosya sorgulama işleminin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatacağız.

Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kelime anlamıyla Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi kısaltılmış şekli ise UYAP olan, yönetim ve  bilişim mekanizmalarından biri olan yargı birimlerinin ve T.C. Adalet Bakanlığı’nın merkezi mekanizmalarının iş alma zamanını hızlanmasını sağlayan, davaların güvenilirliğini arttıran ve devlet kurumunu kâğıtsız ortama geçişini sağlayan bir internet bilgi sistemidir.

Uyap sistemini kullanarak size ait Yargıtay dava dosyalarını Uyap Yargıtay dosya sorgulama işlemi ile sorgulayabilirsiniz .

UYAP yargıtay dosya sorgulama işlemi için öncelikle aşağıda verilmiş olan internet sitesi  bağlantısına tıklamanız gerekir. Tıkladıktan sonra karşınızda aşağıdaki gibi bir ekran belirecektir .Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama

Tıklamanız durumunda karşınıza Uyap Vatandaş Portalı belirecektir . Hemen sonrasında bizim ok ile belirttiğimiz  ‘Sisteme Giriş’  butonunu tıklayınız . Sonrasında karşınızda  sisteme giriş sayfası belirecektir . Sisteme giriş sayfasında aşağıda olduğu gibi istediğiniz farklı bir yöntemle giriş yapabilirsiniz.
Biz burada E-devlet şifresi ile giriş yöntemini seçiyoruz size örnek olması açısından .
Uyap Yargıtay Dosya Sorgulamağ-2

Burayı tıkladığınızda sistem sizi E-devlet giriş portalına yönlendirecektir . Eğer size ait bir E-devlet şifresi bulunmuyorsa size en yakın bir PTT şubesinden edinebilirsiniz . E devlet şifrenizi aşağıda belirtmiş olduğumuz oklar kısmına girmelisiniz . Daha sonrasında ‘Sisteme Giriş Yap’  düğmesine tıklamanız durumunda sizi Uyap sistemine  yönlendirecektir . Uyap Yargıtay Dosya Sorgulamağ-3

Buraya kadar olan işlemleri yaparsanız  Uyap sistemine giriş yapmış olacaksınız . İşlemleri yaptıktan sonra da ilgili internet sitesi seçeneklerinden UYAP Yargıtay dosya sorgulama işlemini  sağlayabilirsiniz .

Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz