Uyap Vatandaş Portalı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Uyap Vatandaş Portalı

Uyap Vatandaş Portalı

Adalet Bakanlığı tarafından tüm mahkeme ve dava bilgileri, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi; UYAP Adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer oluşturulan portallar sayesinde yapılan işlemlerle UYAP kapsamında ilan edilen atama ve yer değiştirme gibi adli bilgilerin alakalı uyarı, veri ve duyuruların, kısa mesaj aracılığıyla gönderilmesi hizmetidir. Bünyesindeki uygulamaları ile; avukat portal, vatandaş portal, kurum portalı, bilirkişi portalı ve daha birçoğu ile adli bilgi alma sistemi olarak da kullanılmaktadır.

UYAP vatandaş portalı, Adalet Bakanlığı tarafından hizmete sunulan tüm Türkiye’deki kişilerin; adli ve idari mahkemelerdeki davaları ile icra dairelerinde bulunan dosyalarını dijital ortamda takip etmelerini sağlayan uygulamadır. Uyap kişilerin mahkeme salonlarında bilgi almak için vakit kaybetmeden dijital ortamdan bu bilgilere daha hızlı erişmeleri ve yargı hizmetlerinden en hızlı şekilde faydalanmaları amacıyla Vatandaş Bilgi Sistemi uygulamaya konuldu.

UYAP vatandaş portalını kullanmaları için siteye giriş yapması gerekmektedir. İnternet üzerinden işlem yapılan Uyap; E-Devlet Şifresi , E-İmza, Mobil İmza veya E-Devlet üzerinden UYAP Vatandaş Portal’ına bağlanarak; Türkiye görülen tüm davalar ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Uyap Vatandaş Portalına Nasıl Giriş Yapılır?

Uyap vatandaş portalına giriş yapmak için E-Devlet Şifresi , E-İmza, Mobil İmza kullanarak veya E-Devlet üzerinden UYAP Vatandaş Portalı’na direk bağlanarak yapabilirsiniz.

uyap vatandaş portalı

Uyap vatandaş portalına ilk giriş şekli E-Devlet şifresi ile yapılmaktadır.

uyap vatandaş portalı

Vatandaş portalına girişteki ilk seçenek olan E-Devlet şifresi seçeneğine tıklamalısınız. Karşınıza gelen ekranda E-Devlet kullanıcı bilgileri ve şifreyi girmelisiniz. Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

uyap vatandaş portalı

Dosya sorgulama işlemi ile mahkeme dosyasının işlem gördüğü yeri, Adli Yargı, İdari Yargı, ya da Adli Tıp bölümünden birini seçmelisiniz. Daha sonra davanın görüldüğü il adı, adliye, dosya türü ve birim de girildikten sonra sorgula butonuna basılır. Bu sorgulama ile davalı olduğunuz dosyalar ve gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

İkinci giriş seçeneği de E-imza ile giriştir.

e-imza

Elektronik İmza (E-İmza) ile giriş; şayet daha önceden elektronik imza almışsanı, sisteme girmek için ‘E-İmza’ seçeneğine tıklanır, ardından ekrana gelen ‘Akıllı Kart Tipini Seçiniz’ seçeneğinden kart tipini seçin ve ‘tamam’ butonuna basılır.

Ekrana şifre giriş ekranı gelecektir. Buradan şifre bölümüne Akıllı Kart şifresini girin ve imzala butonuna tıklayın. Önünüze çıkan ekranda ‘Dosyalarım’ butonuna tıklanır. Alt tarafta görülen ‘Tüm Dosyalarım’ seçeneğine tıklanır. Bu sorgulama ile adınıza bulunan dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Bakmak istediğiniz dosyanın üzerine basarak, dosyanın ayrıntılı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

3. giriş seçeneği ise M-imza girişidir.

m-imza

Mobil İmzanız varsa, Uyap vatandaş portalına giriş seçeneklerinden ‘M-İmza’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında karşınıza çıkan ekrandan telefon operatörünüzü seçip, numaranızı yazmalısınız. Alt tarafta gördüğünüz alana T.C. kimlik numaranızı yazıp giriş butonuna basın. Karşınıza çıkan ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklanır ve altta bulunan ‘Tüm Dosyalarım’ butonuna tıklayın.

UYAP uygulaması kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyaların bilgilerini alabilirsiniz. Dava konusunu, değerini, taraflarını, aşamasını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği gibi birçok önemli bilgiyi mahkemeye gitmeye zahmet etmeden internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Uyap Vatandaş Portalına Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Uyap Vatandaş Portalına Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz