Uyap Mahkeme Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Uyap Mahkeme Sorgulama

Uyap Mahkeme Sorgulama

İcralarda ya da adli konularda yargıda bir davanız bulunuyorsa bunu takip etmek ve gelişmeleri öğrenmek için tebligat gönderilmesini beklemek gereklidir. Gönderilen tebligatlar ise genellikle adrese ulaşamamaktadır. Ulaşan tebligatlarda da tam olarak ne hakkında olduğu anlaşılmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına, haklarını arayabilmek adına dava açabilme hakkını yasalar çerçevesinde vermektedir. Hukuk devleti olması dolayısıyla kişiler, mağduriyetlerinin hesabını sormak maksadıyla bir başkasını ya da bir kurumu dava edebilme hakkına sahiptir. Tüm bireyler adli dava, ticari, icra davası ya da boşanma davası açabilme hakkına sahiptirler. Davaların son durumunu adliyeye giderek takip edebilir veya davalara katılarak da öğrenebilirsiniz. Dava dosya sorgulama işlemleri biraz uğraştıran hatta çokça zaman alan işlemlerdir. Bazı durumlarda adliyeye gitmek için işlerinizi ertelemek zorunda kalıp uzun süre beklemeye de maruz kalabilirsiniz. Zaten davanız başka şehirde ise bu durum çileli bir hale gelecektir. Tüm bu durumların zorluğu ve çıkardığı problemler göz önünde bulundurulunca devlet tarafından yeni bir uygulama geliştirildi. UYAP açılımı (Ulusal Yargı Ağı Projesi) olan bu uygulama ile kişilere davaları ile ilgili bilgilendirme almak için mahkeme salonlarına kadar gitmek zorunda olmaksızın internet üzerinden kolayca sorgulama yapmaya imkan veren bir sistemdir.

Davalı tarafların mahkemeye gelmeme durumları davaların ertelenmesine neden olabilir. Yahut mahkeme tarafından gönderilen tebliğ evraklarının ulaşmasını beklemek ya da elinize ulaşmama ihtimali de sorunlara ulaşabilir. Uyap mahkeme sorgulama ile adliyeye gitmeksizin, mahkeme evraklarının tebliğ edilmesini beklemeden dava hakkındaki dilediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uyap mahkeme sorgulama ile davanızın durumunu, davanın tarihi, icra dosyasındaki gelişmeleri, mahkeme davalı taraflardan herhangi bir isteği var mı, dosyaya eklenmesi gereken raporlar gibi tüm önem teşkil edecek bilgileri bu sorgulama sayesinde adliye koridorlarında vakit kaybetmeden birkaç tıkla internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Uyap Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ulusal Yargı Ağı Projesi kısaca Uyap; kişilere online internet sitesinden giriş yaparak davalarıyla ilgili çoğu konuda sorgulama yaparak bilgi alabilirsiniz. Adliye veya hukuk bürolarına gitmeden, danışmanlık masrafları ödemeksizin ya da adliyelere gitmeye gerek kalmadan bulunduğunuz her yerden davanızı ve dosyanızı takip edebilirsiniz. Duruşma tarihini, duruşmanın nerede ve hangi mahkemede olacağını, davanın ne zaman sonuç alacağını, adınıza tebligat gönderilip gönderilmediğini ve öğrenmek istediğiniz tüm konularda bilgi alabilirsiniz.

Uyap mahkeme sorgulama Uyap’ın telefon numarası olan bu telefon üzerinden hizmet veren uygulaması ile hizmet vermektedir. 11870 kodlu telefon numarasından Uyap mahkeme sorgulama işlemlerinizi bu numarayı arayarak öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz Uyap dışında başka bir yerden de Uyap mahkeme sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda verilen linke tıklamanız gereklidir. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

uyap mahkeme sorgulama 1

İlk olarak il adı ve mahkeme türü girilir. Ardından mahkeme sorgula butonuna basılır. Ardından mahkeme girilir mahkeme esas no ve mahkeme karar no ve son olarak savcılı esas no da girilir. Son olarak da sorgula butonuna basılarak Uyap mahkeme sorgulama işlemi tamamlanır.

Uyap Mahkeme Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz