Uyap Mahkeme Dosya Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Uyap Mahkeme Dosya Sorgulama

Uyap Mahkeme Dosya Sorgulama

Devlet tarafından tüm adli meseleler ile ilgili sorgulamaların yapılabildiği UYAP adında yeni bir sistem oluşturuldu. UYAP online sitesine girişi yapılabilmek için kişilerin statülerine göre farklı giriş seçenekleri uygulanmıştır. Bu amaçla kişilerin de statülerine göre giriş seçeneği seçmesi gerekmektedir. Bireyler olarak UYAP vatandaş girişi ile dava dosya sorgulama gibi işlemlerimizi kolaylıkla yapabiliyoruz. Özellikle bireyler için yapılan vatandaş girişi ile tüm ilgili sorgulamalar yapılmaktadır.

UYAP vatandaş girişi yaparak mahkeme dosya sorgulama işlemlerini kişiler kolaylıkla yapabilmektedir. UYAP vatandaş girişi yaparak mahkeme dosya sorgulama işlemleri yapmak için öncelikle UYAP portalına giriş yapılmalıdır. UYAP vatandaş girişi ile mahkeme dosya sorgulama yapmak isteyen kişilerin aşağıda anlatılan adımları takip etmesi yeterlidir. Herhangi bir ücret ödemeksizin tüm sorgulamalarınızı pratik ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. UYAP vatandaş girişi ile mahkeme dosya sorgulama işlemlerini UYAP online internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi UYAP vatandaş girişi ile mahkeme dosya sorgulama işlemlerinizi için E Devlet şifresini kullanarak da giriş yapabilirsiniz. Uyap mahkeme dosya sorgulama işlemi sayesinde adınıza açılmış herhangi bir dava var mı, şayet varsa davanın tarafları, kim tarafından açıldığı, açıldığı zaman, hangi konuda açıldığı, davanın adli mi idari mi olduğu, duruşmanın ne zaman ve hangi mahkemede yapılacağı ve dava dosyasının da ne durumda olduğuna dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uyap Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Uyap online internet sitesinden Uyap mahkeme dosya sorgulama işlemlerini rahatlıkla yapabiliyoruz. Uyap mahkeme dosya sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından adım adım resimler ve gerekli açıklamalar ile işlemleri yapmanız için yardımcı olmaya çalışacağız. Siteye giriş yaptıktan sonra ilk olarak aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

mahkeme dosya sorgulama 1

Bu ekranın sağ köşesinden gördüğünüz ‘ sisteme giriş ‘ butonuna tıklamanız gereklidir. Ardından aşağıda verilen ekran karşınıza gelecektir.

mahkeme dosya sorgulama 2

Buradan sisteme giriş yapmak gereklidir. Hangi şifreye sahip seniz onunla sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Şifre girişi seçeneğini seçip sağ yanda bulunan butona basılır. Ardından sisteme kullanıcı adı ve şifre girilir. Site sizi UYAP’ın vatandaş portalı üzerinden mahkeme dosya sorgulamasını yapacağınız portala yönlendirecektir. Ve yönlendirme sonucu aşağıda verilen ekran karşınıza çıkacaktır.

mahkeme dosya sorgulama 3

Buradan görüldüğü gibi Uyap mahkeme dosya sorgulama işlemi yapmak için gerekli boşluklu alanları doldurmak gereklidir. Uyap mahkeme dosya sorgulama için ilk olarak yargı birimi seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından il adı ve adliye seçenekleri de seçilmelidir. Daha sonra dosya türü ve birimi de seçilerek ‘sorgula’ butonuna basılır. Bu sayede Uyap mahkeme dosya sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

Uyap mahkeme dosya sorgulama sayesinde davanız olup olmadığı, eğer dosya varsa hangi birimde olduğu, bilirkişi raporu hakkında bilgiler, davanın tarafları, temyize gidip gitmediği veya ne aşamada olduğu gibi her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uyap Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz