UYAP Dosya Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

UYAP Dosya Sorgulama

UYAP Dosya Sorgulama

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin kısaltılmış hali olan UYAP, yargı birimlerinden birisi olan Danıştay’ın elektronik ortamda kağıt belge kullanmaksızın, belge aktarımı yapmakta olduğu platformdur. Devletin her kademesinde olduğu gibi Adalet Bakanlığı kapsamındaki bu kurum da elektronik çağa geçiş yeniliğinden nasibini almıştır.

Adalet Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı olan kurumların belgeler üzerinden sağlamakta oldukları bilgilendirme ve hizmetlerin elektronik ortama aktarılmasıyla daha hızlı ilerleyen süreçlere sahip olunarak kişinin sadece anlaşılır bilgilere sahip olması sağlanmıştır. Bu sistem kişilere ait adli ve idari birimlerde dosyaların bulunup bulunmadığını göstermekle birlikte eğer dosya mevcutsa davaların tarafları, davanın içeriği, davaya ait duruşma günleri, duruşmadan sonraki aşamalarda dosyanın karara bağlanıp bağlanamaması gibi belgelerle kurumlarda saatlerce uğraşılması gereken konular hakkında ayrıntılı bilgiyi tek tıkla sağlamaktadır. Bu sorgulama işlemine UYAP dosya sorgulama işlemi ismi verilmiştir. Bu yazımızda UYAP dosya sorgulama işleminin nasıl yapıldığını görsel olarak bulabileceksiniz.

UYAP Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

UYAP dosya sorgulama işlemini yapabilmeniz için elektronik ortamda oluşturulan resmi bilgilendirme ve sorgulama sistemini kullanmanız gerekmektedir. Bu sisteme erişim sağlamak için yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini kullanabilirsiniz. Bu link sizi UYAP vatandaş portalı resmi internet sitesine taşıyacaktır. Bu sayfada güvenli giriş işlemlerini yaparak UYAP dosya sorgulamasını yapabiliyorsunuz. Bu güvenli giriş işlemleri üçe ayrılmaktadır. Birincisi E-Devlet şifresi yardımıyla giriş, ikincisi daha önceden oluşturmuş olduğunuz E-İmza ile giriş ve cep telefonunuza gelecek olan aktivasyon mesajı yardımıyla mobil giriş olarak adlandırılmıştır. Biz yazımızda E-devlet şifresi ile giriş işlemlerini anlatacağız.

uyap

Yukarıdaki resimde sağ köşede gösterilen sisteme giriş butonun kullandığınızda güvenli giriş sistemlerinin sorulduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada E-Devlet şifresi ile giriş işlemeni yapabilmeniz için aşağıdaki resimde gösterilen yere tıklamanız yeterli olacaktır. Yeni açılan pencerede TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

uyapdosya

E-Devlet sistemi ile yapmış olduğunuz UYAP dosya sorgulama işleminin sonucu olarak karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada yargı birimi, il adı, dosya türü, birim, TC kimlik numarası ve kimliğinize ait cüzdan ve seri no seçeneklerini ilgili boşluklara doğru şekilde yazmanız gerekmektedir. Son olarak işaretli kısımda adınıza ait dosya eğer varsa listelenmiş olacaktır.

uyapson

UYAP Dosya Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz