Uyap Dava Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Uyap Dava Sorgulama

Uyap Dava Sorgulama

Açılımı  ‘Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ olan kısaltılmış hali ise UYAP olan, yönetim ve  bilişim mekanizmalarından biri olan yargı birimlerinin ve T.C. Adalet Bakanlığı’nın merkezi mekanizmalarının iş alma zamanını hızlanmasını sağlayan, davaların güvenilirliğini arttıran ve devlet kurumunu kağıtsız ortama geçişini sağlayan bir internet bilgi sistemidir. Bildiğiniz gibi adli makamlara intikal etmiş herhangi bir konu ile ilgili tüm işlemleri Uyap dediğimiz açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan bu sistem üzerinden yapabiliyoruz. Adalet Bakanlığı tarafından birkaç yıl önce devreye alınan bu sistem ile artık vatandaşlar yargıya intikal etmiş davaları ve bu davalar ile ilgili herhangi bir bilgiyi tebligatlar ile adrese gönderilmesini beklemeksizin internet üzerinden pratik bir şekilde yapabiliyorlar. Geçmişte bit mahkeme celbinin adreslerimize gelmesini bekler dururduk. Bazı zamanlarda mahkeme celpleri yanlış adreslere gittiğinden büyük sorunlar ile karşılaşırdık. Ayrıca mahkeme günü ve saati, mahkemenin nerede yapılacağı, kimlerin görev alacağı, adres- kişi bilgileri ve daha ayrıntılı birçok bilgi için de mahkeme koridorlarında mekik dokumakta idik. Uyap vatandaş portalı sayesinde artık tüm adli bilgi alma işlemleri için yorulmaya veya mahkeme koridorlarında vakit kaybetmeye gerek kalmadan işlemleriniz yapabiliyorsunuz. Şimdi bu yazımızda da sizlere var olan davanız ile ilgili işlemleri nasıl yapacağınızı Uyap dava sorgulama işlemi ile anlatacağız. Sizlere direktif ettiğimiz şekilde işlemleri yaparak, davanız ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

Uyap Dava Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Uyap sistemini internet üzerinden kullanarak size ait olan dava dosyalarını Uyap dava sorgulama işlemleri yaparak sorgulayıp , öğrenebilirsiniz.

UYAP dava sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verdiğimiz bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir.  Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınızda aşağıdaki ekran gelecektir.Uyap Yargıtay Dosya Sorgulama

Bağlantıya tıkladıktan sonra Uyap Vatandaş Portalı ekrana gelecektir. Hemen ardından oklar ile belirttiğimiz  ‘Sisteme Giriş’  butonunu tıklayınız .  Ardından karşınıza  sisteme giriş sayfası gelecektir. Sisteme giriş sayfasında 3 farklı giriş seçeneği bulunmaktadır. Dilediğiniz giriş seçeneği ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
Bu yazıda E-devlet şifresi ile giriş yöntemini seçilmiş olarak gösterilmiştir.
Uyap Yargıtay Dosya Sorgulamağ-2

‘E-devlet ile entegrasyon’ butonuna tıkladığınızda direkt olarak E-devlet giriş portalına yönlendireceksiniz. Size ait bir E-devlet şifresi bulunması lazımdır. Öncelikle tc kimlik numaranızı girin. E devlet şifrenizi aşağıda belirtmiş kısmına girmelisiniz . Daha sonrasında ‘Sisteme Giriş Yap’ düğmesine tıkladıktan sonra  Uyap sistemine  yönlendireceksiniz. Uyap Yargıtay Dosya Sorgulamağ-3

Yönlendirildiğiniz sayfada birkaç dakika beklemeniz gerekecektir. Çünkü adınıza var olan dava dosyası sorgulanacak ve ekrana gelecektir. Bu dava dosyası ekrana geldikten sonra , dava dosyanızı iyice inceleyip, önemli tüm bilgilere kolayca ulaşmış olacaksınız. Uyap dava sorgulama işlemi tamamen ücretsiz bir işlem şekli olup, 7 gün 24 saat ve yer mekan fark etmeden hem telefonlarınızdan hem de bilgisayarlarınızdan kısacası internet bulunan her yerden yapabilirsiniz.

Uyap Dava Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz