Uyap Dava Dosyası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Uyap Dava Dosyası Sorgulama

Uyap Dava Dosyası Sorgulama

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojisinin her alanda kullanılması, tüm devlet birimlerinde kağıt işlerinin kullanılmasının önüne geçmekle birlikte, işlerin de kolayca halledilmesine katkı sağladı. Bildiğiniz gibi eskiden bir davamız var ise adrese celp gelmesi beklenirdi. Yine celpler ile birlikte davanın akıbeti öğrenilirdi. Haliyle dava ile ilgili bir şeyler öğrenebilmek için adliye yollarında mekik dokurduk. Bu sistemlerin önüne geçmek amacıyla kullanılan sistemlerden biri olan Uyap vatandaşların adliyelere gitmeden davaları ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilmesine katkı sağlamaktadır. Uyap uzun açıklaması ile  ‘Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ olan ve yönetim ve  bilişim mekanizmalarından biri olan yargı birimlerinin ve T.C. Adalet Bakanlığının merkezi mekanizmalarının iş alma zamanını hızlanmasını sağlayan, davaların güvenilirliğini arttıran ve devlet kurumunu kağıtsız ortama geçişini sağlayan bir internet bilgi sistemidir. Bu sistem hem vatandaşlar için hem de hakim avukat savcı gibi yargıda görevli kişilerin de kullanımına açık bir internet portalı olma özelliği taşımaktadır. Eğer vatandaş olarak sistemi kullanmak istersek bu durumda siteye giriş yaptığımızda yönlendirmeler eşliğinde Uyap vatandaş portalı kısmından işlemlerini yapabilirsiniz. Peki Uyap dava dosyası sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır. Bu sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda vermeye çalıştık.

Uyap Dava Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Uyap online internet sitesinden Uyap dava dosyası sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Uyap mahkeme dosya sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra sırasıyla aşağıda anlatacağımız işlemleri yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri görsel destekli olarak anlattık.

Uyap dava dosyası sorgulama 1

İlk olarak Uyap online sitesinin sağ köşesinde bulanan ‘ sisteme giriş ‘ butonuna tıklamalısınız. Daha sonra aşağıda gördüğünüz ekran ile karşılaşacaksınız.

uyap dava dosyası sorgulama 2

 

Bu kısımdan sisteme giriş yapacaksınız. Uyap vatandaş portalında farklı giriş seçenekleri bulunmaktadır. Siz hangi giriş seçeneği ile sisteme girmek istiyorsanız, onunla sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Şifre girişi seçeneğini seçerek sağ kısımda görülen butona basılmalıdır. Akabinde kullanıcı adı ve şifre girilir. Şifre ve kullanıcı adı ile hemen UYAP’ın vatandaş portalı üzerinden Uyap dava dosyası sorgulama yapmak için sorgulama sayfasına gönderilirsiniz. Bunun ardından aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Uyap Dava Dosyası Sorgulama 3

Şimdi Bu sayfa üzerinden Uyap dava dosyası sorgulama işlemi yapmak için oklarla belirtilmiş boş alanları doldurunuz. Uyap dava dosyası sorgulama için ilk olarak yargı birimi seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından il adı ve adliye seçenekleri de seçilmelidir. Daha sonra dosya türü ve birimi de seçilerek ‘sorgula’ butonuna basılır. Bütün bu işlemlerin ardından Uyap dava dosyası sorgulama işlemini yapmış olursunuz.

Uyap dava dosyası sorgulama işlemi ile size ait bir davanın varlığını , var ise adli mi idari mi olduğu, bilirkişi raporu hakkında bilgiler, davanın tarafları, temyize gidip gitmediği veya ne aşamada olduğu gibi bütün bilgilere kolayca erişebilirsiniz.

Uyap Dava Dosyası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz