TÜVTÜRK Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tüvtürk Sorgulama

Tüvtürk Sorgulama

Araçlara belli periyotlarla bakım yapılması, hem kişinin hem aracın güvenliği hem de trafiğin güvenli bir şekilde seyretmesi açısından çok büyük önem teşkil etmektedir. Tüvtürk, periyodik araç muayenesi konusunda yetkin ve görevli olan, uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirdiği periyodik araç muayeneleri ile Türkiye içinde hizmet veren; hedefinde ise araç ve trafik güvenliğini kontrollü bir şekilde sağlamak olan ülkedeki uzman tek kuruluştur. 3500 çalışanı ile tüm ülkeye hizmet götüren; araçların periyodik ve yola uygunluk muayenelerini, ayrıca bu araçların emisyon ölçümlerini rutin olarak yapmaktadır. Yalnızca bunlarla kalmayıp, hizmet verdiği müşterilere sağladığı ücretsiz muayene tekrarları ve tespitlerle müşterilerin memnuniyetini kazanmaktadır.

Tüvtürk’ün faaliyetleri, Denizcilik-Haberleşme-Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve işlemler de bakanlığın komutasında sürdürülmektedir.

Tüvtürk ile beraber bazı yenilikler de uygulanmaya başladı. Araç muayeneleri uluslararası standartlara uygun yapılmaya başlandı. Uluslararası standartlarda eğitim almış kalifiye eleman yetiştirilmeye başlandı. Yeni standart muayene anlayışının uygulanması için devlet birimleri ile işbirliği içinde işler yapılmaya başlandı. Tüm bunlar sayesinde, araç kaynaklı trafik kazalarının önüne geçilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması amaçlanmıştır.

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında; Periyodik Araç Muayenesi, Yola Elverişlilik Muayenesi, Tadilat Sonrası Muayene, Zorunlu Muayene, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü, Tespit gibi hizmetler verilmektedir.

Araçların düzenli kontrollerini yapmak ve olası problemlerin önüne geçmek amacıyla Tüvtürk tarafından periyodik olarak araç muayeneleri yaptırılmaktadır. Peki Tüvtürk sorgulama nasıl yapılmalıdır?

Tüvtürk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her aracın modeli ya da cinsine göre muayene periyotları değişkenlik göstermektedir. Araç sahipleri araçlarını verimli ve güvenli kullanmak için bu periyotların takipçisi olarak araçların zamanında muayenesi yaptırılmalıdır. Tüvtürk online sitesi aracılığıyla muayene zamanınızı veya muayenenin yapılıp yapılmadığını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Tüvtürk online sitesine giriş yaparak sayfanın sağ en alt köşesinde bulunan ‘Araç Muayene Sorgulama’ butonuna tıklayarak Tüvtürk sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz.

tüvtürk sorgulama nasıl yapılır?

Daha sonra sırasıyla aracınızın ‘Plaka Numarası’ ve ‘Muayene Numarası’ girilir. Doğrulama kodu girilerek ‘Sorgula’ butonuna basıldığında anında ilgili bilgiler ekranda yansıyacaktır.

Tüvtürk sorgulama işlemi sayesinde, istasyon tipi, hizmet tipi muayene tarihi ve muayene sonucuna kadar birçok konuda bilgi alınabilmektedir.

Tüvtürk Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet İle Tüvtürk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’deki birçok devlet kurumuna ait çevrimiçi sorgulama ve işlemler E-Devlet internet sitesi vasıtasıyla yapılabilmektedir. Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde çalışan bu sitenin sağladığı olanaklardan birisi de Tüvtürk sorgulama işlemidir. Öncelikle araç muayenesi sorgulama işlemi için aşağıdaki vermiş olduğumuz E-devlet sitesinin internet bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Bu link vasıtasıyla aşağıdaki gibi bir sayfa belirecektir. Sayfada çerçeve şeklinde belirtilmiş olan ‘Kimlik Bilgilerimi Doğrula’ butonunu tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

E-devlet Tüvtürk Sorgulma

Karşınıza kimlik bilgilerinizi doğrulama sayfası belirecektir, sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet kapısı şifreniz istenecektir. Detayları boşluklara girdikten sonra muayene sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. E-Devlet kapısı şifreniz yoksa Tüvtürk sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir mümkün değildir. E-Devlet kapısı şifrenizi PTT merkez ve şubeleri yardımıyla 2 Türk Lirası bedelinde edinebilirsiniz. Bu şifreyi unutmadığınız müddetçe bütün E-Devlet kapısında gerçekleşen işlemler için bu şifreyi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Sitesi Üzerinden Tüvtürk Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz