Tüvtürk Muayene Hesaplama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tüvtürk Muayene Hesaplama

Tüvtürk Muayene Hesaplama

Araç muayenesi Trafik kanunu kapsamında tüm araçlara zorunlu kılınan sınıf ve cinslerine göre aylık veya yıllık muayene zamanlarının belirlendiği önemli bir husustur. Türkiye’de araç muayenesinden sorumlu tek kuruluş olan Tüvtürk her ildeki araç muayene istasyonları ile muayene hizmeti sunmaktadır. Araç muayenesinin zorunlu olduğunu söylemiştik. Araç muayenesini yapmayan veya geciktiren araç sahiplerine belli cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem araç muayene gecikme bedeli olarak da tanımlanır. Tüvtürk muayene hesaplama ile muayene gecikme bedelinin ne kadar olacağının hesaplanmasını anlatmaya çalışacağız.

Araç muayeneleri eskiden bazı yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarda yaptırılıyordu. Fakat buralarda yaptırılan bazı muayenelerde görülen usulsüzlükler nedeniyle devlet tarafından bu duruma bir son verilmesine karar verildi. Türkiye’ de artık araç muayenesi ile yetkili tek kuruluş olan Tüvtürk, tüm araç sahipleri tarafından araç muayenelerini yaptırabilecekleri tek kuruluş olma özelliği taşımaktadır. Eğer ara muayenesini yaptırmak istiyorsanız, size en yakın Tüvtürk muayene istasyonundan randevu alarak muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç muayene gecikme bedeli ; zamanı geldiğinde muayeneye gitmemiş ve gecikme bedeli süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olup, ortalama bir otomobil için 1 aylık gecikme bedeli yaklaşık  %59,09 iken; kamyon cinsi araçların her geçen ay gecikme cezası 12,27 Türk lirası tutarı gecikme bedeli olarak araç ruhsatına yansır.Bu miktarı araç sahipleri araç muayene istasyonlarına giderek peşin olarak ödemelidirler. Ödenen araç muayene gecikme bedelleri Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır. Araç muayene gecikme ücretleri araç muayene istasyonlarında tahsil edilir. Vergi dairelerinde gecikme bedeli ödemesi yapılmamaktadır. Tüvtürk muayene hesaplama işlemleri ile gecikme bedelini de öğrenilir.

Tüvtürk muayene hesaplama işlemi yapmak önemlidir. Çünkü araç muayene gecikme bedeli bazı durumlarda ödenmemektedir. Trafikten çekme belgesi almış olan ve bir süre sonunda tekrardan trafiğe çıkarılmış olan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği sürede araç muayene gecikme cezası alınmaz. Muayene süresinin belirlenmediği durumlarda 1 Ocak 2005 tarihi başlangıç alınarak gecikme bedeli araç muayene istasyonlarında alınmaktadır.

Tüvtürk Muayene Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aracınızın muayene sorgulamasını ve varsa gecikme bedelinin ne kadar olacağına Tüvtürk’ün online internet sitesinden Tüvtürk muayene hesaplama işlemini yaparak ulaşabilirsiniz. Bu amaçla Tüvtürk muayene hesaplama işlemi yapmak için aşağıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapmalısınız. Ardından karşınıza aşağıda gördüğünüz ekran çıkacaktır.

muayene ücreti hesaplama

Öncelikle Tüvtürk muayene hesaplama işleminin ilk adımı için ‘aracın cinsi’ girilir. Daha sonra muayeneye gideceği tarihi girmeniz gerekmektedir. Son muayene geçerlilik tarihi de girilir ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Tüvtürk muayene hesaplama işlemi sayesinde aracınızın muayene ücreti ekrana gelecektir. Eğer araç muayenesini geciktirmiş iseniz, yönetmelikte belirtilen çerçevede yani muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel gecikme cezası da uygulanır. Toplam yani muayene ücreti ve gecikme cezası olarak ekrana ücret yansıyacaktır. Geciken ücretleri araç muayene istasyonlarına giderek ödeyebilirsiniz. Ödemeler için kredi kartı geçerli olmaz iken ödemeler nakit olarak yapılmaktadır. Tüvtürk muayene hesaplama işlemi ile istasyonlara gitmeden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Tüvtürk Muayene Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz