Tramer Yanlış Hasar Kaydı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tramer Yanlış Hasar Kaydı

Tramer Yanlış Hasar Kaydı

Araçlarda kazalar meydana geldiğinde, hasar analizi yapılıp sonrasında hasar kaydı tutulur. Tüm hasar kayıtları da tramerin veri havuzuna eklenmektedir. Hasar kaydı tutulan araçların hasar bilgileri ve kaza tespit tutanakları tramer veri tabanında kayıtlı bulunmaktadır. Bu yüzden aracınız kaza yaptığında araç ile ilgili tüm hasar sorgulamaları ve tutanaklarına tramer üzerinden yapacağınız sorgulamalar ile ulaşabilirsiniz. Tramer kaza kayıtlarını tutan eksperler, gerekli teknik analizlerin yapılması sonucunda oluşturulan eksper raporları daha sonra tramer bilgi sistemine girilmektedir. Fakat bazen yanlış bilgiler girilebilmektedir. Şayet hasar sorgulaması yaptığınızda bilgilerde bir yanlışlık olduğuna rastlamanız durumunda bu duruma itiraz edebilme hakkına sahipsiniz. Bu bağlamda şimdi yazımızda tramer yanlış hasar kaydı yapılması durumunda bunun nasıl düzeltilebileceğini anlatmaya çalışacağız.

Tramer Yanlış Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Tramer yanlış hasar kaydı olduğunu düşünüyorsanız; ilk olarak SMS aracılığıyla tramer araç hasar sorgulama işlemi yapmalısınız. Cep telefonlarınızdan bir kısa mesaj atarak bu bilgiye ulaşabiliriz. SBM’nin veri tabanında bulunan muayene bilgileri, hasar kaydı sorgulama işlemi yapılarak öğrenilebilmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına ‘ HASAR’ yazılır daha sonra bir boşluk bırakılır. Ardından ‘aracın plakası’ girilir. Mesaj alıcısı bölüme ‘5664’ yazılarak kısa mesaj atılır. Kısa sürede istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat bu işlem SBM’nin verdiği hizmet bedeli olarak 5 TL karşılığında sağlanmaktadır.

tramer yanlış hasar kaydı

Daha sonra gerekli bilgileri aldıktan sonra oluşturulan yanlış kaza tespit tutanağını sorgulama ve bu tutanağa itiraz etme amacıyla Tramer online sitesine giriş yapılır. Sitede bulunan ‘sorgulamalar’ kısmına gelindiğinde ‘ kaza tespit tutanağı sorgulama’ sorgulama tipi olarak seçilir. Ardından ekranda 3 farklı sorgulama seçeneği belirecektir. Bu seçenekler; plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü T.C kimlik no ile sorgulamadır. Bunlardan herhangi biri ile işlemlerinize devam edebilirsiniz.

tramer yanlış hasar kaydı 1

Eğer plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama yapmak isterseniz öncelikle doğru bir şekilde plaka ve kimlik numarası girmelisiniz. Daha sonra doğrulama kodu da doğru bir şekilde girilerek ‘ ara’ butonuna tıklanır.

tramer yanlış hasar kaydı 2

Eğer plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama yapmak isterseniz öncelikle doğru bir şekilde plaka ve sigortalı vergi kimlik numarasını girmelisiniz. Daha sonra doğrulama kodu da doğru bir şekilde girilerek ‘ ara’ butonuna tıklanır.

tramer yanlış hasar kaydı 3

Eğer plaka ve sürücü T.C kimlik no  ile sorgulama yapmak isterseniz öncelikle doğru bir şekilde plaka ve sürücü kimlik numarasını girmelisiniz. Daha sonra doğrulama kodu da doğru bir şekilde girilerek ‘ara’ butonuna tıklanır. Tüm bu işlemler sonucunda yanlış girilmiş bilgilerin kaydı alınır ve itiraz edilir.

SBM Üzerinden Tramer Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama İşlemi Yapmak ve İtiraz Etmek İçin TIKLAYINIZ!

Tramer Yanlış Hasar Kaydı Nasıl Düzeltilir?

Tramer yanlış hasar kaydı durumunu tespit ettiğinizde Tramer üzerinden itiraz edip düzeltme talep edebilirsiniz. Bu amaçla ilk olarak aşağıda vereceğimiz bilgiler takip etmeniz gerekmektedir.

hasar itiraz formu 11

Tramerin yanlış hasar kaydı bulunan ve buna itiraz etmek isteyen vatandaşlara sağladığı ‘ hasar itiraz formu’ ile yanlış hasar kaydına bu formu doldurarak itiraz edebilirsiniz. Yukarıda oklarla gösterilmiş olan boşluklu alanları doğu şekilde doldurunuz.

hasar itiraz formu 12

hasar itiraz formu 13

Devamında yine oklarla belirtilmiş yerleri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Etkili bir geri dönüş almak amacıyla bilgilerinizi girerken doğru olduğundan emin olunuz. Ayrıca sizlere ulaşılabilecek iletişim numara ve adreslerini de doğru vermeye özen gösteriniz. Tüm boşluklu alanları doldurduktan sonra ‘ kaydet’ butonuna basılır ve hasar itiraz formu kaydedilir.

Tramer ‘e iletilen bu itiraz formu görevliler tarafından incelenerek yanlış hasar kaydının düzeltilmesi amacıyla sizlerle iletişime geçilerek sorun halledilir.

SMS İle Tramer Araç Hasar Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Tramer Yanlış Hasar Kaydı Hasar İtiraz Formuna Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz