Tramer Km Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tramer KM Sorgulama

Tramer KM Sorgulama

TRAMER, Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi adıyla varlığını sürdüren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin denetleyip yönettiği birimlerden biridir. 2003 itibarıyla Hazine Müsteşarlığı tarafından kurulmuş ve hala faaliyetlerine devam etmektedir. İstanbul merkezli bu yapı tüm ülkede açtığı şubeler ile faaliyetlerini sürdürmekte ve ülkeye hizmet vermektedir. SBM’nin tüm faaliyetleri de Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Tramer sorgulama sayesinde kasko, trafik sigortası, taşımacılık sigortası gibi konularda bilgi edinebileceğimiz güzel bir uygulamadır. Özellikle sıfır araçların oldukça pahalı olduğu bu dönemlerde ikinci el araçlara rağbetin arttığını görüyoruz. İkinci el araç sahibi olmak isteyen kişiler de ilgilendikleri araçların teknik özelliklerinden emin olmak istemektedirler. Çünkü verecekleri paranın alacakları arabanın değerine eş değerde olmasını istemektedirler. Ne yazık ki bazı araç satıcıları, aracın değerinde daha fazla miktarda göstermek amacıyla bazı kurnazlıklar yapmaktadırlar. Aracın hasarını yahut parça değişimlerinden bahsetmeyerek, hatta kazalı olan aracı çeşitli örtbas işlemleri ile kapatmaya çalışmaktadırlar. İkinci el araçlarda en seçici olan ve fiyata direkt etki eden unsur da aracın kilometresidir. Aracın kilometresi birnevi aracın ömrü yani kullanılabilirliği konusunda da bilgi verir. Çünkü kilometre baz alınarak yapılacak olan muayene ve bakımlar sekteye uğrayacağı için aracın güvenliği de azalmaktadır. İşte kurnaz araç satıcıları farklı farklı yöntemler deneyerek aracın kilometresini düşürmeye çalışmaktadırlar. Peki kilometresinden emin olmak istediğimiz araç için tramer km sorgulama nasıl yapılır?

Tramer Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alım satımlarında en çok hile uygulanan durumlardan biri de aracın kilometresidir. Çünkü aracın kilometresi düştükçe direkt olarak fiyatı yükselmektedir. Bu yüzden dürüst olmayan araç satıcıları çeşitli yöntemler ile araç kilometresini düşürmektedirler. Normalde almak istediğiniz aracın kilometre kontrolünü yaptırmak istediğinizde sanayi sitelerinde bu işlem 20- 90 TL arasında bir fiyata yapılmaktadır. Fakat tramer km sorgulama ile almayı düşündüğünüz aracın kilometresini kolay bir şekilde öğrenebiliriz.

Cep telefonlarımızdan bir kısa mesaj atarak tramer km sorgulamaya ulaşabiliriz. SBM’nin veri tabanında bulunan muayene bilgileri, araç detay bilgisi sorgulama işlemi yapılarak öğrenilebilmektedir. Bu araç detay bilgisi sorgulama işlemi ile muayene anında kaydedilen kilometre bilgisi ve son iki muayene tarihi de öğrenilebilmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına ‘DETAY’ yazılır daha sonra bir boşluk bırakılır. Ardından ‘aracın plakası’ girilir. Mesaj alıcısı bölümüne ‘5664’ yazılarak kısa mesaj atılır. Kilometre ile ilgili mesaj hasar kaydı mesajı size iletildikten sonra ikinci mesaj olarak gelecektir.

Bilinmesi gereken bir husus da tramer km sorgulama ile sorgulama yapacağınız aracın 3 yaşından küçük olmaması gerekir. Aksi halde araç yaşı küçük olduğundan herhangi bir muayeneye tabii olmamış olabilir. Çünkü araç muayene olduğu zamanlarda kilometresi kaydedilir. Bu durumda da aracı bir yetkili servise götürerek tramer km sorgulama yapabilirsiniz.

SMS İle Tramer Km Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz