Tramer İtiraz Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tramer İtiraz Sorgulama

Tramer İtiraz Sorgulama

Tramer, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adıyla anılan, merkezi bir sigorta şirketi olan kuruluşun öncelikli dallarından biridir. Ve bu kurum aynı zamanda sorgulama hizmeti sağlamaktadır. Bütün motorlu taşıt sigorta bilgileri bir arada bulundurulmaktadır. Tramer araç sigorta verilerinin tamamının genel adının kısa şeklidir. Tüm motorlu taşıt muayene işlem ve kontrolü gerçekleştirdikten hemen sonrasında bir şekilde tramer sigortası sahibi  olmuş oluyorsunuz. Yaptırdığınız bu sigorta sebebiyle motorlu taşıtın hasar durumunu, kaza varsa durumunu tramer sorgulama ile öğrenmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizde bireyler, son zamanda araç sahibi olmaya epey ilgi duymaktadır. İş yerine gidiş ve dönüşlerde, ulaşmak istediğimiz yere gitmek için toplu taşıma ciddi derecede kalabalık. Bununla beraber fazla vakit kaybına sebep olduğu sebebiyle araç satın almak daha cezbedici hale gelmiş bulunmaktadır. Bulunmanız gereken önemli bir yere varmak için toplu taşıma kullanmak için beklemek daha fazla zaman harcamanıza neden olmaktadır. Toplu taşıma, aracın yolcu alma sınırı aynı zamanda götürme süreleri bulunmaktadır. Böylelikle bazı vakitlerde gelmesi gereken saati kaçırarak daha zor bir duruma düşebilirsiniz. Tramer sistemi kaza sonrası hasar gören motorlu taşıt araçlarının sigorta ile ilgili işlemlerinizi tez bir şekilde ve olabildiğince yakından ilgilenerek işlemlerinizi yapmanıza kolaylık sağlamaktadır. Kazadan sonra tutulan tutanağı yani Kaza Tespit Tutanağı, akan trafikte minimum iki motorlu aracın sadece maddi hasarı olan bir kaza oluşturmaları durumunda, iki tarafın anlaşması sonucu ilgili sigorta şirketlerine veya polis memurlarına gerek bırakmaksızın, kendi kararları doğrultusunda almış oldukları bir tutanaktır. Yazılan tutanaklar veyahut sigorta kurumları yardımıyla bir araya getirilen detaylar, kazaya karışan aracın hasar alma miktarı, hasarın ne olduğu ve parasal anlamda miktarının tespit olması olması durumunda, araç sorgulama işlemi vasıtasıyla bize bilgi vermektedir. Böylelikle satın almayı istediğiniz araç için, sorgulama işlemleri yardımıyla etkili ve sağlıklı bilgileri alabilirsiniz. Lakin istisnai hallerde sigortanın kendi sistemi veya alınan tutanaklarda eksikliklerden dolayı aksilikler oluşabilmektedir. Bu şekildeki aksilikleri gidermek için kişiler, düzeltme talebinde bulunabilirler. Tramer sistemi aynı zamanda itiraz sorgulama olanağı sunup aksilikleri önlemeyi amaçlamıştır. Peki tramer itiraz sorgulama nasıl yapılır?

Tramer İtiraz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kazadan sonra, tarafların doldurduğu tutanaklar, sigorta kurumlarının kaza hasar bölümüne ulaştırılır. İlgili sigorta kurumları gün içerisinde veya en geç ondan sonraki gün Kaza Tespit Tutanağı ve bulunuyorsa görüntüleri internet vasıtasıyla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ulaştırır. Tutulan bu tutanaklar, SBM sistemine girilmesinin sonrasında üç iş günü içerisinde ilgili sigorta şirketleri hata oranı değerlendirmeleri yaparak, ilgili kaza içerisinde olan araçlar için hata miktarları yüzde ile % 0, % 50, % 70 ve % 100 gibi olmaktadır. Sigorta kurumları kendi aralarında anlaşır ise (bütün kurumlar aynı şekilde hata yüzdeleri verirse) bu dosya erkenden sonuçlanabilir. Eğer ki üç iş günü içerisinde anlaşma olmaz ise (minimum bir kurum farklı kusur yüzdesi verirse) ilgili bu dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Bu komisyon, sonrasında üç iş günü zamanında ilgili bu dosya sonuçlandırması kesindir.

İlgili kaza dosyası sonuçlandıktan hemen sonrasında sigortalıların bilgilendirilmesi için, ilgili kaza dosyasının sonuçlandığı ile ilgili kişilerin telefonu vasıtasıyla veya elektronik posta yoluyla bildirim yapılmaktadır (Tutanakta bu bilgiler bulunuyorsa hem elektronik posta hem mesajla bilgilendirme yapılmaktadır). Kişiler kusur yüzdelerine, tutanak sorgulama işlemi yardımıyla erişebilirler. Verilen hata yüzdesini görmek isteyen kişiler, belgeleri ile beraber beş iş günü içinde sigorta kurumuna başvuruda bulunabilirler. Beş iş günü içerisinde itiraz edilmediği ya da itiraz edildiği halde kabul edilmediği hallerde, kişilerin hata yüzdelerine ilişkin itiraz taleplerinin Sigorta Tahkim Komisyonu ya da şahsi hukuk yollarını kullanmak yardımıyla çözmeleri gerekmektedir.​

Tramer itiraz sorgulama gerçekleştirmek için cep telefonlarınızdan mesaj kısmında ‘plaka’ yazıp 5664 numarasına yollayabilirsiniz. Tramer itiraz sorgulamaya cevap olarak size yollanan mesajda vasıtasıyla ilgili aracın kaza yaptığı zamana dair bilgilendirme alınabilmektedir. Öncelikle tramer itiraz sorgulamada detayların doğru olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ki bu mesajın yanlış olduğu düşüncesine sahipseniz, tramer itiraz sorgulama yapmak ile bu yanlışlığı değiştirebilirsiniz.

SMS İle Tramer İtiraz Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Online Tramer İtiraz Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz