Tramer Araç Km Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tramer Araç Km Sorgulama

Tramer Araç Km Sorgulama

Son yıllarda sıfır kilometre araçların fiyatlarının el yakıyor olması, insanları 2. el araçlara yöneltti. 2. el araç piyasası bu sayede daha kızışmış hale geldi. Bu rağbeti fırsat bilen kurnaz araç bayileri de araçlarda bazı değişiklikler yaparak ederinden daha fazla fiyata satma çabası içine girmektedirler. Bunlardan en çok yapılanları araçların kazalı olduğunu saklamak, parça değişimi veya boyama yapılmış araçların ruhsata bilgisini eklememek ve en önemli ve tehlikelilerinden olan km düşürme olayı ile güvenliğe tehdit oluşturulmaktadır. Araçların kilometresi kullanılmışlık süresini belirler. Bir nevi ömrünün ne kadar olduğunun habercisidir. Kilometresi yüksek ikinci el araçlar temiz kullanılmış bile olsa tercih edilemediğinden dolayı fiyatları düşüktür. Bu yüzden kurnaz araç satıcıları da kilometresini düşürdükleri araçları daha yüksek fiyata satmak amacıyla hem araç sürücüsünün hem de yolcu ve diğer sürücülerin can ve malını tehlikeye atmaktadır. Araçların kilometresi aynı zamanda muayeneye gitme sıklığını da belirler. Bu yüzden aracın kilometresi düşürüldüğü durumlarda satın alan kişinin bundan haberi olmaz ise hiç beklenmedik bir anda çok kötü sonuçların oluşmasına zemin hazırlanır.

Bu amaçla 2. el araç satıcılarının bu tuzağına düşmemek adına devletin Tramer sistemi, araç sorgulamaları sayesinde satın almak istediğiniz araçla ilgili sorgulamalar yaparak satın alma sırasında daha emin bir şekilde alım yapmanızı sağlar. İlgilendiğiniz aracın plakasını öğrenerek araç sahibinin verdiği bilgilere bağlı kalmadan araç ile ilgili dilediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz. Peki bu durumda Tramer araç km sorgulama nasıl yapılır?

Tramer Araç Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alım satımlarında en çok hile uygulanan yöntemlerden birinin aracın kilometresini düşürme yöntemi olduğunu söylemiştik. Aracın kilometresinin düşmesi direkt olarak fiyatın yükselmesine katkı sağlamaktadır. Bu amaçla araç satıcıları farklı yöntemler kullanarak araç kilometresini düşürmektedirler. Normal şartlarda satın alacağınız aracın kilometre kontrolünü yaptırmak için sanayi sitelerinde 20- 90 TL arasında bir fiyata bu işlemi yapabiliyorsunuz. Fakat bunca yorulmaya gerek kalmadan Tramer araç km sorgulama ile ilgilendiğiniz aracın kilometre bilgilerini kolaylıkla öğrenebiliriz.

Tramer araç km sorgulama işlemlerini cep telefonlarımızdan SMS atarak yapabilirsiniz. Tramer veri tabanında bulunan muayene bilgileri, araç detay bilgisi sorgulama işlemi yapılarak öğrenilebilmektedir. Bu araç detay bilgisi sorgulama işlemi ile muayene anında kaydedilen kilometre bilgisi ve son iki muayene tarihi de öğrenilebilmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına ‘DETAY’ yazılır daha sonra bir boşluk bırakılır. Ardından ‘aracın plakası’ girilir. Mesaj alıcısı bölümüne ‘5664’ yazılarak kısa mesaj atılır. Kilometre ile ilgili hasar kaydı mesajı size iletildikten sonra ikinci mesaj olarak gelecektir.

Ek olarak tramer araç km sorgulama yapacağınız araç 3 yaşından küçük olmamalıdır. Çünkü araç yaşı küçük olduğu için herhangi bir muayeneye girmemiş olabilir. Normalde araç muayene olduğunda kilometresi kaydedilir. Bu duruma dikkat ederek aracı bir yetkili servise götürmek ile tramer araç km sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

SMS İle Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz