Tramer Ağır Hasar Ne Demek | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Tramer Ağır Hasar Ne Demek

Tramer Ağır Hasar Ne Demek

Trafikte veya park halinde iken aracınızda meydana gelen hasarlı kazalar veya aracınızın herhangi bir sebepten ötürü hasar görmesi durumunda kasko yaptırdığınız sigorta firması bu tür durumlar ile ilgilenmektedir. Türkiye’de tüm sigorta firmalarının bağlı bulunduğu hemen hemen tüm araçların kayıtlarının bulunduğu Tramer, büyük ve geniş bir bilgi havuzu olma özelliği taşımaktadır. Aracınızda kaza sonucunda bir hasar meydana geldiğinde sigorta firması yetkileri konu ile görevli bir eksper gönderir ve aracınız adına bir ekspertiz raporu düzenlenir. Bu rapora göre aracın hasar değeri o günkü rayiç bedelinden fazla ediyorsa veya belirli oranına yaklaşıyorsa araç tam hasarlı (ağır hasarlı) olarak tabir edilir. Bunun haricindeki araçlar onarım ve tamiri yapılarak trafiğe çıkarılması maddi açıdan ekonomik olmuyorsa da araca tam hasarlı raporu verilir. Ayrıca kaza yapmış aracın tamir ve onarımı yapıldıktan sonra trafikte yer alması güvenliği tehdit edecek düzeyde ise araca pert raporu verilir. Normalde pert demek sigortacılıkta kullanılan bir kavram değildir. Pert yerine ağır veya tam hasarlı terimi kullanılır. Temelde pert ve ağır – tam hasar kaydı aslında aynı şeydir. Şayet aracın onarım masrafları kazanın meydana geldiği tarihteki aracın değerini aşması halinde tam hasarlı- pert raporu verilir ve araç hurdaya ayrılır. Aracın hurdaya ayrılma işlemi yapılmadan da sigorta hasar bedeli ödemesi yapmamaktadır. Hurdaya ayrılmış araçların trafiğe çıkması yasaktır. Bu araçların hasar bedeli ödenir ve trafikten çekilirler. Ayrıca araç için sigorta firması kendi tarafından tam hasarlı raporu yani pert kaydı oluşturması için sigortalı kişinin de buna onay vermesi gerekmektedir. Tüm bu koşulların oluştuğu takdirde pert raporu verilmiş araç için sigorta firmasının yükümlülüğünü geçmeyecek şekilde o tarihteki rayiç bedeline göre tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Tramer Ağır Hasar Ne Demek?

Tramer’in kişilere sağladığı sorgulama hizmetleri sayesinde bireylerin 2. el araç alımları sonucu çeşitli hile ve yanlışlığa maruz kalmalarının önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Keza tramer bünyesinde var olan ‘araç hasar sorgulaması’ ve ‘ kaza tespit tutanağı’ sorgulamaları ile bireylerin 2. el araç almadan önce daha dikkatli ve daha kesin bilgi sahibi olarak araç tercihi yapmalarına katkı sağlamaktadır. İlgilendiğiniz aracın sadece plakasını bilmeniz yeterli. Plakasını bildiğiniz aracın plakasını kullanarak hasar sorgulaması yapabilirsiniz. Hasar yazıp bir boşluk bırakıp aracın plakasını yazarak 5664 e kısa mesaj atmalısınız. Ardından dakikalar içerisinde araç ile ilgili var olan hasarların yazılı bilgisi yine telefonunuza kısa mesaj olarak geri gönderilecektir. Ve bu sorgulama işlemini tüm operatörlerden 7 gün 24 saat yapabilirsiniz. Bu sorgulama işleminin karşılığında mesaj başına da 5 TL işlem ücreti alınmaktadır.

Bu sorgulama işlemi sayesinde aracın hasar geçmişini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karışmış ise kaza tespit tutanaklarının durumunu hakkında birçok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Tramer Hasar Sorgulamaları İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz