Trafikte K Belgesi Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafikte K Belgesi Cezası

Trafikte K Belgesi Cezası

K belgesi, belirlenen sınırlarla taşımacılık alanında kullanılmasını amaçlanan araçlar ile aynı zamanda belirlenen ölçülerde yük ve eşya taşımacılığı amacıyla araçlarda bulunması gereken bir taşımacılık şartıdır. Bu belgelendirme zorunluluğundaki amaç; yük ve eşya veya yolcu taşımacılığının güven içinde devam etmesini amaçlamaktadır. Şirket adına ya da vergi levhası olan vatandaş adına alınan her türlü ticari araç için ve aracı kullanacak sürücüler için yetki belgesi alınmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir. K belgeleri taşımacılık içeriğine göre farkılıklar göstermektedir. 3 farklı kategoride değerlendirilen K belgeleri; şayet ticari amaçla yurt içinde eşya taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin K1 belgesine, sadece kendileri için eşya taşımacılığı yapan kişilerin K2, son olarak da ticari amaçla ev ve büro eşyaları taşımacılığı yapacak olan kişilerin de K3 yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Ticari amaçla kullanılan araçların da bazı şartlara sahip olması gerekmektedir. Zaten K belgelerine sahip olabilmek için de yetki belgesini almak için gerekli şartları yerine getirmeden belgeye sahip olunmaz. K belgesi alma şartlarını önceki yazımızdan ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz. K belgelerinin türlerine göre fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin; K belgelerindeki fiyat değişiklikleri belgenin yıldızlı ve normal yetki belgesi oluşuna göre de değişiklik göstermektedir. 2016 yılı K belgelerinin alım fiyatlarına ve yıllık harç bedellerin erişmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.

K belgesi sahibi sürücünün düzenli olarak bu belgeyi yenilemesi ve kontrolden geçirmesi gereklidir. Bu açıdan yenileme işlemi yapmayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Ayrıca K belgesi olmadan taşımacılık yapan sürücüler içinde ağır cezalar verilmektedir. Trafikte K belgesi cezası ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Trafikte K Belgesi Cezası Nedir?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yetki belgesi olmadan araç kullanmanın bedeli 1.207 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda sürücü belge olmadan ticari taşıt kullanan araç sürücülerine 239 Türk Lirası, aracın sahibine yani araç ruhsat sahibine de 602 Türk Lirası idari cezai işlem, ayriyeten taşıtın kaydedildiği belgenin sahibine de 475 Türk Lirası uyarı cezai işlemi uygulanmaktadır. K belgesi olmadan trafiğe çıkan araçlar K belgesi denetimlerinde belgesiz olduğu saptandığı takdirde yukarıdaki miktarca trafikte K belgesi cezası uygulanmaktadır. K belgesi denetimleri trafikte yapılabildiği gibi Ulaştırma Bakanlığı memurları tarafından firmaların adreslerinde de yapılabilmektedir. Trafikte K belgesi cezasının iptali söz konusu olmadığından belgenin muhakkak edinilmesi gereklidir. Aşağıda K belgesi alan araçların dikkat etmesi gereken bazı hususlar verilmiştir.

  • Henüz alınmış orta dereceli kamyon veya kamyonet cinsi taşıtlar kendi belgelerine eklemeleri zorunludur. Eklenmemiş araçlar hakkında daha sonrasında 602 TL para cezası işlemi gerçekleştirilir.
  • Başkasına devredilmiş araçlarının atmış  gün süresince kendi belgelerinden silinmesi gerekmektedir. Silinmeyen her taşıt için 450 TL cezai işlem veya beş uyarma cezai işlemi uygulanır.
  • Hakkında bulunan temsil ve ilzama yetkili kişilerdeki değişiklikler, ünvan, hisse, sermaye 60 gün içerisinde bildirim işleminin yapılması zorunludur. Bildirim işleminde bulunmayan işlem basış için 450 TL cezai işlem ya da hakkında beş adet uyarma cezai işlemi uygulanır.
  • İlgisi belge toplamda 50 uyarma cezasını oluştuğunda iptal işlemi gerçekleştirilir.

Trafikte K belgesi cezası yiyen firma ve kişilerin cezalarını Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’ne ödemeleri gerekmektedir. Trafikte K belgesi cezasının şirket ve şahsa tebliğ edilme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Trafikte K belgesi cezasını ödemeleri durumunda 1.207 TL’lik Trafikte K belgesi cezasının % 75’ini yani 905.00TL’sini ödeme fırsatı sunulmaktadır. Kişi dilerse Trafikte K belgesi cezasını ana para üzerinden 4 taksitle de ödeyebilmektedir.

2016 Yılı K Belgesi Ücretlerine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

2016 Yılı Trafikte K Belgesi Cezasına Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz