Trafikte 8 Kusurlu Hareket | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafikte 8 Kusurlu Hareket

Trafikte 8 Kusurlu Hareket

Son yıllarda araç sayısının ne kadar arttığını sizler de görmektesiniz. Trafik özellikle metropol statüsündeki şehirlerde aşırı kalabalık olduğundan insan hayatını felç edecek raddeye gelmiştir. Metro, tramvay, deniz ulaşımı, toplu taşıma araçları da ne yazık ki trafiğin sıkışıklığına çözüm olamamaktadır. Her birey kendi güvenliği ve konforu için araç sahibi olmayı tercih etmektedir. Bu tercihler sonucu artan araç sayısı ve çekilmez hale gelen trafiğin her gün birçok kaza haberine kaynak oluşturması da şaşırtıcı değildir. Sabah erken saatlerde işe giderken yahut akşam iş çıkışlarında, özel gün ve bayram sezonunda trafik kazalarının oranları trafiğin kalabalıklaşmasının doğrultusunda artış gösteriyor. Tüm bu kazaların artış oranları trafik güçlerinin her kazaya erişip ayrıntılı şekilde müdahale etmesini bazen imkansız kılıyor. Bu yüzden meydana gelen kazaların değerlendirilmesi yapılırken bazı kusur oranlarına göre yapılmaktadır. Trafik kanununda belirlenen 8 kusurlu hareket diye tabir edilen bu kusur sayısı ölçütünde araçların kaza değerlendirilmesi yapılmaktadır. Trafikte 8 kusurlu hareket olarak tabir edilen bu olayın dahilinde aslında sayısı 8 tane ile sınırlı değildir. Meydana gelen kaza sonucu mahkeme tarafından aşağıda vereceğimiz 12 durumu göre kusur oranına karar verilmektedir.

 1. Kırmızı yandığı esnada  ya da yetkili polis memurunun dur işaretinde geçmek.
 2. ‘Araç Girmez’ adlı ikazları konulan kara yolunda veya bölünmüş kara yolunda karşı yönden gelen trafiğin kullanıldığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girmek.
 3. 2’den daha çok şeride sahip taşıt kara yollarında karşı taraftan akan trafiğin kullandığı yola veya yol kısmına girmek.
 4. Başka bir araca arkadan vurmak.
 5. Geçiş yasağının olduğu yol bölmelerinden geçmek.
 6. Araç yol doğrultusunu yanlış yöne çevirme, manevra yaparken yanlış yapmak.
 7. Kullanılan şeritleri sabote etmek.
 8. Kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymuş olmamak.
 9. Yollarda dar olan kısımlarda geçiş üstünlüğüne uymuş olmamak.
 10. Manevra yaparken önceden düzenlenmiş manevra şekline ve genel kurallarına uymamak.
 11. Kentleşmiş bölgeler dışındaki yolun trafik yolu üzerinde, elzem haller olmadan aracı park etme, duraklama ve olası diğer hallerde gereken yükümlülükleri yapmamak.
 12. Araç park etmek için düzenlenmiş olan yerlerde ya da araç yolu dışında yükümlülüklere uygun bir şekilde park edilmiş taşıtlara çarpmak.

Trafikte 8 Kusurlu Hareket Nedir?

Aslında trafikte 8 kusurlu hareket artık çok kullanılan bir tabir değildir. Trafikte 8 kusurlu hareket yerine kaza meydana geldiğinde eksperler tarafından belirlenen % 100 veya % 50 kusur oranlarına göre cezalar kesilmektedir. Trafikte 8 kusurlu hareket olayı yukarıda verilen maddelere uymayan ve bunun sonucunda kaza meydana gelen olaylarda mahkemelerce değerlendirilip, trafikte 8 kusurlu hareket oranları bu maddelere göre belirlenip 8’de oran belirlenmektedir. Trafikte 8 kusurlu hareket bulunan araç ve araç sahibi cezalandırılmaktadır.

Bu cezalar trafik mahkemeleri tarafından trafik cezası kapsamında olup trafik kanununa göre verilmektedir. Bu cezalar;

Adli Cezalar

 1. Hafif para cezası
 2. Hafif hapis (Hafif para cezası ile birlikte)
 3. Belgelerin geri alınması (Hafif para cezası ile birlikte)
 4. İşyeri kapatma (Hafif para cezası ile birlikte)

İdari Cezalar

 1. Para cezası
 2. Belgelerin geri alınması
 3. Puan cezası gibi kategorilere ayrılmaktadır.

Bir dipnot olarak verilmek gerekirse araçların % 50 ve % 100 kusur oranlarının nasıl belirlendiği ile ilgili ayrıntılı içeriğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Trafikte 8 Kusurlu Hareket Oranlarına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz