TRAFİK SİGORTA SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK SİGORTA SORGULAMA

TRAFİK SİGORTA SORGULAMA

Ulaşım hayatımızda büyük bir öneme sahiptir, nasıl ki yeme içme bir ihtiyaçsa artık bir yerden bir yere gitmekte o derece önemli bir ihtiyaç halini almıştır. Özellikle günümüzde neredeyse her ailede bir özel araç bulunmaktadır ve toplu taşıma araçlarını kullanan az sayıda insan bulunmaktadır. Durum böyle olunca ister istemez trafikte sıkışıklık ve kargaşa kaçınılmaz oluyor. Her ne kadar trafik kuralları düzeni sağlamak ve can güvenliğini korumak adına koyulsa da bu kurallara uymayan insanlar illaki çıkmaktadır. Hatta kazalara sebebiyet vermektedirler ve sadece kendilerine değil karşıdaki insanlara da can ve mal kaybı yaşatabilirler. Böyle bir durumda ilk akla gelen tabiki de sigortadır. Çünkü trafik sigortası böyle durumlar için motorlu bir taşıtın etrafa veya kendisinde oluşan zararı belirlemiş olduğu limit doğrusunda karşılamaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizler için trafik sigorta sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında ayrıntı bilgileri düzenledik.

Trafik Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Trafik sigortası sorgulama işlemi iki farkı adresten yapılmaktadır ve  yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresinden bu linklere ulaşabilirsiniz. Belirtilen yere tıkladıktan sonra açılacak olan yeni ekrandan sorgulama işleminizi gerçekleştireceksiniz, ancak bu işlem üç farkı yolla yapılmaktadır ;

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi Adresinden Sigorta Sorgulama

1. Plaka ve T.C. Kimlik Numarası İle Trafik Sigorta Sorgulama

Anlaşıldığı gibi bu bölümde sizin yapmanız gereken öncelikle plakanızı ardından T.C. kimlik numaranızı gerekli yerlere doğru bir şekilde girmektir.

2. Plaka ve Vergi Kimlik No ile Trafik Sigorta Sorgulama

Bu bölümde de yine ilk olarak plakanızı arkasından vergi kimlik numaranızı eksiksiz bir şekilde kutucuklara yazmanız gerekmektedir.

3. Sigorta Bilgileri ile Trafik Sigorta Sorgulama

Son olarak bu bölümde yaptırmış olduğunuzu sigorta bilgileri ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak sigorta şirketinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ardından sırayla acente, poliçe ve yenileme numaralarınızı istenen yerlere doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemlerden herhangi birisini seçerek gerekli bilgileri girdikten sonra resimde bulunan karakterleri doğru olarak gereken kutucuğa yazıp ‘ara’ butonuna basmanız gerekmektedir. Böylelikle sisteme girişinizi yaptıktan sonra trafik sigortanız ile ilgili istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

SBM Trafik Sigorta Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

E-Devlet Üzerinden Trafik Sigorta Sorgulama

Bu işlem E-devlet üzeriden yapılmaktadır ve sisteme girişinizi daha önce almış olduğunuz e-devlet şifresi ile yapabilirsiniz. Eğer daha önceden almış olduğunuz bir şifreniz yoksa 2 TL ücret karşılığında PTT şubelerinden kolay bir şekilde şifreyi edinebilirsiniz. Bağlantı adresinden sayfa ulaştığınızda ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerinde tıklamanız gerekmektedir. Ardından yönlendirilmiş olduğunuz yeni sayfada T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak ‘sisteme giriş yap’ dediğinizde istediğiniz tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Trafik Sigorta Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz