TRAFİK POLİSİNİN GÖREVLERİ | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK POLİSİNİN GÖREVLERİ

TRAFİK POLİSİNİN GÖREVLERİ

Günümüzde insanlar markete gitmek, işe gidip-gelmek, alışveriş yapmak gibi birçok nedenle sürekli hareket halindedir. Hareket halinde olan insanlarımız gidecekleri yerlere çeşitli vasıtalarla ulaşmaktadır. Çoğunlukla kullanılan araba, otobüs, taksi ve metro gibi araçlardır. Bu araçların trafikte düzenli olmaları insan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle trafik polislerinin bu amacı sağlamakta büyük önemleri vardır.

Trafik polisinin görevleri arasında trafiğin güvenliğini sağlaması, trafikte kaza ve kayıpları önlemesi gelmektedir. Trafik polisi trafikte bulunan araçları kontrol edebilir. Araçlarda bulunması gereken belgeleri, sürücülere ait belgeleri ve trafik kurallarına uyup uymadığını denetleyebilir.

En başta duran veya akan trafiği yönetmek, trafik kazalarında kaza tespit tutanağını düzenlemek, trafik suçu işleyenleri tespit edip onlar hakkında işlem yapmak, trafik kazası sonucunda yaralanan vatandaşlara yardım etmek ve ailelerine haber vermek, araçların belge ve plakalarını vermek, araçların ve sürücülerin sicillerini tutmak ve hasar tazminatı ödemelerini hızlandırmak amacıyla, sigorta şirketlerince istenecek gerekli bilgi ve belgeleri vermek trafik polisinin görevleri arasındadır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz