Trafik Poliçesi Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Poliçesi Sorgulama

Trafik Poliçesi Sorgulama

Poliçe, sigortalanan bir sahipliğe ait detaylı ve belirleyici bilgileri, sigortanın başlangıç ve sona erme zamanını, ödenecek zamana bağlı prim ve teminat miktarlarını gösteren anlaşmaya ait yazılı belgedir. Sigorta poliçesi sigorta anlaşmasından sonra ona binayen verilen tek taraflı bir belgedir. Sigorta sözleşmesi, sigortalının teklifi, sigortacının onayı ve sigorta zamanına bağlı primin zamanında ödenmesiyle yürürlüğe girer. Sigortayı yapan kişinin kişisel çıkarını yok sayan durumun gerçekleşmesi durumunda tazminatı karşılamayı veya sigortalının hayatında meydana gelen bazı durumlar halinde ödemeyi yapmayı taahhüt eder. Bu sözleşme ile iki taraf, karşılıklı olarak kurallara uyacak yükümlülüğünü kabul eder. Sigorta poliçesini öteki sözleşmelerden farklı kılan özelliği, sigortacının edim zorunluluğu gelecek zamanda belli olmayan olgulara (sigorta edilen sahipliğin tehlikeye altına girmesine) bağlı olmasıdır.

Trafik sigorta poliçesi, trafik sigortası, her araç sahibi olan kişiler tarafından yaptırılması kanunen zorunlu olan ve hasar zamanında karşı tarafa ödenebilecek bedeni ve maddi zararları temin altına alan bir sigortalama biçimidir.

Kanuni gerekçelerle zorunlu kılınan bu sigortayı yaptırmayan kişilerin araçları yakalandığı takdirde hemen bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına park edilir. Basit bir ifadeyle ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Kişinin aracı, yakalandığı anda trafikten men edilir. Sonrasında aracı geri almak düşünüldüğü gibi kolay
değildir. Öncelikle trafik sigortasının yapılması ve sonrasında aracın bulunduğu otoparka gidilerek ilgili görevli memurlara sigortanın yapılmış olduğunun iletilmesi ve belgenin tebliğ edilmesi zorunludur. Bundan sonra da aracın sigortası olmadan trafiğe çıktığından dolayı belli bir miktarda para cezası ödenir. Diğer bir husus olarak aracın otoparkta yattığı her gün için de otopark ücreti karşılanması gerekmektedir. Trafik poliçesinin zamana bağlı primleri ve limitleri ile işleme esasları Hazine Müsteşarlığı’nca belirlenir, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Trafik poliçesi, tüm sigorta kuruluşları tarafından hiçbir fark olmadan aynı genel şartlar altında ve aynı zamana bağlı primler ile satılmaktadır.

Trafik poliçesi sorgulama işlemini internetten online olarak gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir .

Trafik Poliçesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

İki farklı şekilde yapabilirsiniz ;

  • E-Devlet kapısından
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesinden

 

Öncelikle eğer siz E-Devlet kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır .

Trafik poliçesi sorgulama için ilk olarak internet sayfasına ulaşmak için aşağıda verilen bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Karşınıza ilk olarak aşağıdaki gibi bir ekran çıkar. E-Devlet kapısında işlem yapabilmeniz için sisteme giriş yapabilmeniz lazım. Bunun için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız .

Trafik Poliçesi Sorgulama Adım 1

Karşınıza çıkan giriş ekranında trafik poliçesi sorgulama için E-Devlet sistemine giriş yapmak için herhangi yöntemi kullanabilirsiniz. Örnek olarak yapmamız gerekirse, E-Devlet şifresiyle giriş yapmak için TC kimlik numaranızı girmeniz ve E-Devlet şifresine girdikten sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayıp giriş işleminizi yapınız.

Trafik Poliçesi Sorgulama Adım 2

E-Devlet sistemine giriş yaptığınız takdirde sistem sizi otomatik olarak ‘Trafik Poliçesi Sorgulama’ sorgu sayfasına ulaştıracaktır. Son olarak araç plaka numarasını girip ‘Sorgula’ butonuna tıklayınız. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde trafik poliçesi sorgulamanız tamamlanacaktır.

Trafik Poliçesi Sorgulama Adım 3

E-Devlet Trafik Poliçesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Trafik poliçesi sorgulama işlemi SBM internet sitesinden yapmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikli olarak aşağıda verilen ilgili internet bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.
  • İsterseniz bu sayfadaki sorgulama işlemini plaka ve TC kimlik numaranızla ya da plaka ve vergi numaranızla ya da sigorta bilgilerinizle de sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa belirir.
  • Örnek olarak göstermek gerekirse, aşağıdaki sayfada kullanacağınız giriş yöntemine göre okla gösterilen yerleri doldurduktan sonra ‘Ara’ butonuna tıklarsanız karşınıza trafik poliçe sorgulama sayfanız belirecektir .

Trafik Poliçesi Sorgulama SBM

SBM Trafik Poliçesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz