TRAFİK PARA CEZALARI | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK PARA CEZALARI

TRAFİK PARA CEZALARI

İnsanların günlük hayatta vakitlerinden bir kısmı trafikte geçmektedir ve bu zaman uzadıkça sıkıntılar meydana gelebilir. Gerginlik, stres bu tür olaylar bir tarafa bu ruh hallerinin neden olduğu bazı kötü durumlarda oluşmaktadır. Böyle zamanlarda insanlar belirlenen trafik kurallarına da uymayabilirler. Trafik kuralları trafiğin rahat, kolay ve en önemlisi de güvenli bir şekilde akışını sağlamaya yardımcı olan en temel unsurlar arasındadır. Bu kurallar belirli çerçevede belirlenerek yaptırım gücüne sahip olmaktadır. Kurallara uyulmadığı zaman yapılmış olan kural ihlaline karşılık sürücüye parasal hatta daha ötesinde ehliyete geçici bir şekilde el bile konulmaktadır. Bizler bu yazımızı trafik para cezaları hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırladık. Daha anlaşılır bir şekilde olması için trafik para cezalarını maddeler halinde ele aldık.

Trafik Para Cezaları Hangileridir ?

  • Trafik para cezalarında alkollü araç kullanmasında kesin ve caydırıcı cezalar verilmektedir. Belirli promilin üzerinde alkol tespit edilen kimselere ilkinde 800 ikincisinde 1003 ve üç ve üçten fazlasında 1609 TL para cezası verilmektedir. Ayrıca para cezasının yanında sürücü belgesine el koyma veya yakalanma sayısına göre trafikten men edilmeye kadar cezalar verilebilir.
  • Trafik para cezalarından ehliyetsiz araç kullanmak veya kullandırmanın da para cezası vardır. Bu oran 1609 TL’dir ve eğer araç sürücüye ait değilse aracın tescil plakasına da ceza yazılmaktadır.
  • Araçta seyir halinde iken kulaklık dışında telefon görüşmesi yaptığınız zaman da 88 TL para cezası yazılmaktadır. Sadece bu durumda değil araç içerisinde etrafa çöp atmak, insanları rahatsız edecek şekilde saygısızca aracı kullanan kişilere de aynı miktarda ceza verilmektedir.
  • Trafik para cezalarından kırmızı ışıkta geçilmemesi gerektiği bize küçük yaştan beri öğretilmektedir. Buna rağmen kırmızı ışık kuralına uymayan kişilere 189 TL para cezası verilmektedir.
  • Trafikte can güvenliğimizi sağlayan en önemli şey emniyet kemeridir. Emniyet kemerinin hayat kurtardığı herkes tarafından bilinmektedir ve en çok dikkat edilen kurallardan birisi de onun takılmasıdır. Eğer takmayarak seyir halinde iseniz 88 TL para cezasına tabi tutulacaksınız.
  • Trafik para cezalarından park edilmesi yasak olan yerlerde park işlemi gerçekleştirdiğinizde ise 88 TL olarak bir cezaya maruz kalırsınız.
  • Belirli yerlerde belirli yollara göre hız sınırı bulunmaktadır, sınır ihlalini %10 ile %30 arasında aşarsanız 189, %30 dan fazla aşarsanız 392 TL para cezası yazılmaktadır. Bu ceza sade bu şekilde değil aynı zamanda sürücü belgesini almaya kadar verilen cezaları da vardır.
  • Araç muayeneleri de güvenlik açısından oldukça önemli bir durumdur ve muayenesiz araç kullanmak 88 TL ceza almanıza sebebiyet vermektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz para cezaları erken ödendiği zaman % 25 oranında erken ödeme indirimine tabi tutulabilir. Trafik kurallarına uymadığınız zaman aynı zamanda ceza puanınızın da artmasına neden olursunuz. Tüm cezalar bir yana böyle durumlarda can kaybına neden olabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz