Trafik İşaretleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik İşaretleri

Trafik İşaretleri

Artan araç sayısı ve trafikteki yoğunluklar birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de en önemli sorunların başında gelmektedir. Bu araçların trafikteki hareketleri, davranışları kendi hayatlarını etkilediği gibi toplumun da hayatını doğrudan etkilemektedir. Trafiğin akışındaki olumsuz davranışlar can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bu yüzden bu durumları en aza indirgeyerek, bireylerin trafikteki özgürlüklerini kısıtlayarak aynı zamanda can ve mal güvenliğini de arttırmak amaçlı Karayolları Genel Müdürlüğü çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların başında trafik işaretleri belirlenerek yollara yerleştirilmesi gelmektedir. Bu işaretlemeler trafiğin akışında adaleti ve güvenilirliği sağlayarak toplum refahına katkı sağlamakta önemli araçlar olarak kullanılmaktadır. Bu işaretlerin uyulmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanır. Bu cezai işlemlerle de Emniyet Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Trafikte belirlenen kuralların dışına çıkan kişiler belirlenen standartlarda cezaya çarptırılırlar.

Trafik işaretleri olmasaydı sürekli hareket halinde olan insan ve araçların birbirleriyle olan etkileşimlerini kestirmek zor olurdu. Mesela ışıklar olmasa hangi yönden gelen aracın yolu kullanacağı ve geçiş üstünlüğünü sağlayacağı bilinmediğinden kargaşa ve kazalar yüksek miktarda olacaktı. Bu yüzden bu işaretler trafikte bulunan sürücü ve yayaların ortak anlaştığı işaretlerdir. Bu işaretleri doğru ve yerinde kullanmak trafikteki güvenliğimiz için oldukça önemlidir. Bu yazımızda güncellenebilen ve yenilenebilen bu işaretleri nereden inceleyip görebileceğinizi anlatacağız.

Trafik İşaretleri Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi trafik işaretlerinin belirlenmesi ve güncellenmesi Karayolları Genel Müdürlüğü himayesi altındadır. Ehliyet alan her birey bu işaretleri sürücü kurslarında görse de trafikte karşılaşmadığı çoğu işaretin anlamını bilmemekte ya da unutmaktadır. Bu işaretleri tekrar öğrenmek, incelemek ve yeni güncellemeleri takip edebilmeniz için Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden bu işaretlerin görsellerini ve anlamlarını yayınlamaktadır.

Bu işaretleri gözlemleyebilmeniz için yazımızın sonuna resmi siteye gitmenize yardımcı olacak bağlantı linkini ekledik. Bu linke kullandığınız takdirde kurumun resmi internet sitesine erişim sağlamış olursunuz. Bu sayfada alt kısımda yer alan bizim de işaretli olarak gösterdiğimiz Yeni Standart Trafik İşaretleri kutucuğuna tıklayarak işaretler menüsüne yönlendirilirsiniz.

trafikişaretleri

Bu butona kullandığınızda karşınıza gelecek olan menüde bu işaretler görsel olarak karşınıza çıkacaktır. Bu menüde ayrıca bu işaretlerin sınıflandırılmasıyla da karşılaşacaksınız. Aşağıdaki resimde olduğu gibi sol tarafta yer alan bu sınıflandırmada tehlike uyarı işaretleri, trafik tanzim işaretleri, bilgi işaretleri, durma ve park işaretleri yatay işaretleme ve yeni standart trafik işaretleri olarak ayrılmış şekilde karşınıza gelecektir. İlgili başlık altında tüm işaretlerin yeni ve güncel şekilde inceleyebilirsiniz.

tişaret

Trafik İşaretlerini İncelemek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz