Trafik İhbar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik İhbar

Trafik İhbar

Batı ülkelerinde kullanımı etkili sonuçlar getiren başarılı bir sis­tem olup trafik ihbar sistemi, ülkemizde de kullanımı başlamış bulunmaktadır. Özellikle kendi hayatımızın vazgeçilmeyen araçlarından biri olan akıllı telefonlarla, kural ha­ta­la­rını durdurabilirsiniz. Akan trafikte ya da yolda kurallara uymayan araç sü­rü­cü­le­ri, fo­toğ­raf kaydı ya da kamera çekimiyle kişinin ha­ta­sı­nı kayıt altına alarak, Emniyet Ge­nel Mü­dür­lü­ğü­’nün aşağıda vermiş olduğumuz internet sayfasına tıklayarak ihbarda bulunabilirsiniz.

2013’ün öncesinde mevzuatta bulunan uygulamaya göre, mağdur olan kişilerin kişisel başvurularını değerlendiren kolluk kuvvetleri, kural ihlallerinde bulunan aracı durdurabilirdi fakat aracın mobese görüntülerinde yakalanmadığı böylelikle elde delil bulunmadığı gerekçesiyle ceza yazılmıyordu. 2013 yılından sonra bu yenilikler dolayısıyla kolay bir şekilde ihbarda bulunabilirsiniz.

Trafikte kural ihlalinde bulunan bireyleri belgeleyen kişiler tarafından araç sürücüsüne ceza yazılabilmesinin 2013 yılında önü açıldı. Hemen hemen her yıl yaklaşık olarak on bin insanın öldüğü trafik kazalarını en aza indirilebilmesi için 2013 yılı seferberlik yılı olarak adlandırılmıştı. Yapılmış olan düzenleme ile trafik kural ihlalini çeken ya da görüntüyle belgeleyen kişiler, kusurlu sürücüye ceza yazılmasını sağlayabilir.

Bu uygulama sayesinde ha­ta­lı tra­fik davranışlarının yanı sı­ra yanında süren kişiye ma­kas atan kişileri, yoldaki diğer insanları teh­li­ke­ye sokacak bir şekilde kul­lan­mak veya trafikteki ta­ciz­le­ri kendi cep telefonunuzdan Emniyet’in kendi resmi internet sayfasından ihbar edebilirsiniz.

Trafik İhbar Nasıl Yapılır?

Trafik ihbar için iki yöntem bulunmaktadır.

  • Alo 154 trafik ihbar
  • İnternet vasıtasıyla trafik ihbar

Alo 154 bilindiği gibi her trafik polisinin aracının üzerinde yazılan numaradan arama gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntem olarak, kolayca internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle ihbar etmek için kişinin ihlal yaptığına dair elinizde fotoğraf veya video çekimleri bulundurmak zorundasınız. Şayet elinizde ilgili kişiye ve aracına dair görüntüler var ise bu bilgiler ile beraber aşağıda vermiş olduğumuz internet bağlantısına tıklayıp gerekli yönergeleri takip ettiğinizde ihbarınızı ilgili trafik mercilerine yapmış olursunuz. İhbar formunu doldurmanız gerekiyor.

253

Eğer ki siz sık sık böyle problemlerle karşılaşıyorsanız, ayrıca ek olarak EGM kendi Google Play uygulamasını da kullanabilmeniz mümkündür. Linkine de aşağıda ulaşabilirsiniz.

EGM Trafik ihbar İçin TIKLAYINIZ!

EGM Google Play Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz