TRAFİK İDARİ PARA CEZASI | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

TRAFİK İDARİ PARA CEZASI

TRAFİK İDARİ PARA CEZASI

İnsanlar için trafik konusu oldukça önemli bir konudur. Çünkü, özellikle kalabalık şehirlerde trafiğin adeta bir çileye dönüştüğü zamanlar olmaktadır. O an geçirilen vakit saatler süren bekleyiş bunlar hep insanlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu nedenle bazı sıkıntılı durumlarda ortaya çıkabilir. Trafikte bu gerginliğin yaşanmaması ve trafiğin seyrinde hızlı bir şekilde akışını sağlamak için belirli kurallar vardır. Bu kuralların asıl amacı trafiğin hızından ziyade can güvenliği bakımından oldukça güvenilir bir yolculuk geçirmeniz için düzenlenmiş olan kurallarıdır. Trafik kuralları kanunlar ile düzenlenmiş olup uyulmaması durumunda yasaların gereklerine göre cezalandırılması ile yükümlü kurallardır. Kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde trafik kurallarının ihlali söz konusu olursa yapılmış olan hataya göre cezaya tabi tutulmaktasınız. Kural ihlali yapan kimseye uygulanan bu ceza kanunlarla da desteklendiği için trafik idari para cezası olarak adlandırılmaktadır.

Bizlerde uyulmaması durumunda trafik idari para cezası uygulanan trafik kurallarını maddeler halinde ele aldık.

  • Öncelikle Kanunun madde 48/ 5 gereğinde alkollü araç kullanan kimselere ceza yaptırımı vardır. Alkollü araç kullanan kimselere verilen bu cezalar yakalanma sayısına göre değişiklik göstermektedir.
  • Madde 36-a gereğince sürücü belgesi olmayan kimselerin araç kullanması durumunda cezaya maruz kalmaları olası bir durumdur. Sadece bu kişilere değil aynı zamanda aracı sürmesine izin veren kişilere de belirli oran ceza verilebilir. Araç sahibinin bundan haberi olmasa bile aracın tescil plakasına belirlenen ceza verilir.
  • Araç seyir halinde iken telefonla konuşmak, araçları insanların rahatını bozacak şekilde kullanmak ve araç içerisinden çevreye çöp ve onun gibi maddelere bırakan kimseler içinde kanunun 73 maddesi ile bir düzenleme getirilmiştir.
  • Kırmızı ışıkta geçilmemesi gerektiği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak buna halen daha uymayan insanlar vardır. Bunun sonucunda 47/1-b maddesi gereğince trafik idari para cezası uygulanmaktadır.
  • Hayat kurtaran en önemli şeylerden birisi de emniyet kemeridir. Emniyet kemerinin araçlarda bulunması ve seyir halinde iken takılması zorunludur ve bu kural madde 78/1-a gereğince belirlenmiş oranda trafik idari para cezası verilmektedir.
  • Araçların belirli süreler içerisinde muayenelerinin yapılması zorunludur, araçların muayenesini yaptırmadan trafiğe çıkması durumunda kanundaki 34. Madde uyarınca belirlenen cezanın yazılması kaçınılmazdır.
  • Yol şartları ve olaşabilecek başka durumlara karşılık belirlenmiş olan yerlerde hız sınırlaması vardır. Bu hız sınırlamasına uymak zorunlu olup 51. madde 2/ a ve b fıkraları gereğince belirlenmiş olan trafik idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Yukarıda sizlerle trafik idari para cezasına tabi durumları paylaştık. Bu kurallardan herhangi birisine karşı geldiğiniz sürece belirlenen ceza yaptırımlarına tabi tutulursunuz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz