Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işleminiz İnternet Vergi Dairesi’ne ait olan resmi internet sitesinden yapılmaktadır. Öncelikli olarak yapılması gereken yazımızın sonunda paylaşılmış olan linke tıklamaktır. Arkasından açılan yeni sayfada plakanızı gerekli kutucuğa bitişik bir şekilde yazmalı ve özel plaka olup olmadığı belirtilmelidir. Daha sonra T.C kimlik numaranız veya vergi kimlik numaranızı ve tescil tarihinizi gerekli yerlere doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Tüm bunların sonrasında ‘tamam’ yazısının üzerine tıklayarak plakadan trafik cezası sorgulama işlemi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

2

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yaptıktan sonra aynı sistem üzerinden trafik cezası ödemenizi de gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası ödemenizi yapabileceğiniz saat dilimleri 02.00 – 22.00’dir. Bu saatler içerisinde yapacağınız ödemeler de belli bankalar üzerinden ve anlaşmalı kartlar ile yapılabilmektedir. Aşağıda size bu bankaların ve kartların listesini vereceğiz. Bu liste haricinde kalan kart ve bankalardan online ödeme gerçekleştirmeniz mümkün değildir. İşte o liste;

5

GİB Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

EGM Trafik Cezası Sorgulama

EGM trafik cezası sorgulama için ilk adım olarak yapılması gereken yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine girmenizdir. EGM trafik cezası sorgulama için karşınıza çıkan yeni sayfada öncelikle adınızı ve soyadınızı doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Ardından T.C kimlik numaranız ve doğum yılınızı tam olarak yazıp ‘doğrula’ butonuna tıklayarak kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir.

3

Daha sonra kendi sisteme giriş yapacaksınız ve oradan kolay bir şekilde yapacak olduğunuz işlemin gereklerini yerine getirerek trafik ceza sorgulama işleminizi kolay bir şekilde sonlandırabileceksiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Araç Ceza Sorgulama İşlemleri

Yaşanılan teknolojik gelişmeler doğrultusunda onunla orantılı olarak internet teknolojisi de gelişme göstermiştir ve bunun sonucunda birçok yenilik meydana gelmiştir. İnternet üzerinden işlem yapmak çok daha kolay bir hal almasının yanında özellikle önceleri kurumlara bizzat gidilerek halledilen süreçler artık internet üzerinden tek tık ile dakikalar içinde halledilebilir bir hal almıştır. Kurumlar tarafından da yaygın olarak kullanılan sorgulama işlemleri bunlardan en popüler olanıdır, çünkü günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her durumda bu basit işlemleri internetten yapabilmemiz bize zaman açısından çok büyük yarar sağlamaktadır. Trafik cezası sorgulama işlemi de bu sorgulama işlemlerinden sadece birisidir.

Trafikte belirli durumlarda kural ihlali yapılması nedeni ile kişiler belirli cezaya tabi tutulmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma, kırmızı ışıkta geçme, araba kullanırken telefonla konuşma, alkollü araç kullanma gibi durumlar kural ihlaline birkaç örnektir. Yapılan ihlale göre belirlenmiş olan cezalar ceza yazılmış olan kimselerden tahsil edilmektedir. Trafikte size yazılmış olan bir cezanın olup olmadığını sizler için düzenlemiş olduğumuz yazıyı takip ederek kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İki farklı siteden trafik ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ONLİNE TRAFİK CEZASI

Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç borç sorgulama yapılması Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ödenip ödenmediğinin kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödenmediği ve bu durum anlaşıldığı takdirde yaptırım uygulanmaktadır. Bilindiği gibi MTV vergileri yılda 2 kez altı aylık dönemlerde ödenmesi gerekiyor ve bu verginin ödemesini online şekilde yapılabiliyor.
Araç plaka sorgulama sayesinde yapabileceğiniz araç borç sorgulama işlemi için yazının sonunda verilen bağlantıya tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. Açılan sayfada yapmanız gereken tek şey istenen bilgileri belirtilen alanlara girmektir. Yapacağınız ilk işlem plaka bilgilerinizi, varsa özel plaka bilgilerinizi girmek olacaktır. Ardından T.C. kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı eksiksiz ve doğru bir biçimde girirek işleminize tescil tarihinizi de gün, ay, yıl biçiminde girerek devam ettikten sonra “Tamam” butonunu tuşlayarak araç borç sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

2

Karşınıza gelecek olan sayfada borcunuzun olup olmadığını görebileceğiniz bir döküman göreceksiniz. Eğer açılan sayfada borcunuz görünüyorsa belirtilen çalışma saatleri içerisinde anlaşmalı kredi kartları ile ödemenizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca anlaşmalı kredi kartlarının hangileri olduğunu aşağıdaki listeden öğrenebilirisniz. Belirtilen kartlar dışında herhangi bir kartla ödeme yapmanız mümkün olmayacaktır.

5

Araç Borç Sorgulama İşlemine Başlamak İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası İtiraz Nasıl Yapılır?

Trafik cezasına itiraz edebilmeniz için Trafik Mahkemeleri’ne bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Ancak her ilde Trafik Mahkemesi bulunmadığından ötürü bu işlere Sulh Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Trafik cezası itiraz işlemi için sunmanız gereken evraklar şunlardır; trafik itiraz dilekçesi, trafik cezası karar tutanağının fotokopisi, trafik cezası karar tutanağının tebligatının fotokopisi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyet fotokopisi. Tüm bu evrakları eksiksiz bir biçimde Sulh Ceza Mahkemesi kalemine sunduktan sonra mahkemenin verdiği karar adresinize gönderilecektir. Bu itiraz süresi 2-3 ay sürebilir, bu yüzden acele etmemenizi tavsiye ederiz.

Trafik Cezası Yapılandırması ve Trafik Cezası Affı

Trafik cezası yapılandırma işlemi, 6736 sayılı kanun ile gelen vergi affı ve yapılandırma kapsamında trafik cezasının durumunu anlatmaya çalışacağız. Trafik cezası affı genel olarak yazılmış olan ceza borcunun faizine yönelik bir aftır. Fakat 6736 sayılı kanun da trafik cezası borcu da kanun kapsamına alınmıştır. Bu konu da trafik cezası yapılandırması ve affı konusunu karmaşık hale getirmektedir.6736 sayılı kanunun 1. maddesinde Karayolları Trafik Kanunu gereğince verilen idari para cezaları yani trafik cezaları da kanun kapsamına alınmıştır. Kanundaki uygulama ve açıklamalar doğrultusunda trafik cezası yapılandırma işlemini sağlayan belirli şartlar sunulmuştur. Bu şartlar;
1: 30 Haziran 2016 tarihinden önce verilen trafik cezaları yapılandırma kapsamındadır.

2: Trafik cezası vergi dairesine intikal etmiş olmalıdır. Genellikle trafik cezası ödeme işlemi Eminyete yapılmaktadır. Eğer Emniyete yapılmazsa idari para cezası kamu alacağı tahsil edilmesi için vergi dairelerine yönlendirilmekte.6736 sayılı kanunda yapılandırma kapsamındaki kesinleşmiş alacaklar; Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen alacaklardır. Eğer Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) online sitesinden vergi borcu sorgulaması yapıldığında herhangi gibi bir borcunuz yoksa, trafik cezası borcunuzun vergi dairesine gönderilmemiş olma ihtimali yüksektir. Yine de vergi dairesi ve trafik şubeye uğrayarak bu borcun teyit edilmesi önemlidir.

3: Her sene duyurulan son başvuru tarihi kaçırılmamalıdır.

4: Trafik cezası yapılandırma ya da trafik cezası affı vergi dairelerinden ya da Gelir İdaresi Resmi sitesinden internet başvurusu şeklinde yapılabilecek.

5: Dava açma süresi geçmemişse veya dava süreci devam ediyorsa cezanın belirli bir kısmı silinecektir, ayrıca daha düşük oranda gecikme zammı hesaplanacaktır. Dava açma süresi geçmemiş veya dava ilk derece mahkemesinde ise %50’si, en son karar terkin ise terkin edilen cezanın %20’si, en son karar tasdik veya tadilen tasdik ise; Tasdik edilen cezanın tamamı, Terkin edilen cezanın %20’si olarak hesaplanacaktır.

6: Dava açma süresi geçmiş ise cezadan indirim yapılması imkansızdır fakat normal gecikme zammı yerinde düşük oranda gecikme zammı hesaplanabilir.

7: Araç Sahiplerinin peşin ödeme yapması halinde düşük oranda hesaplanan gecikme zammının yarısı silinir.

8: Ödenecek olan borç normal şartlar altında taksit yaptırıldığında ayda bir taksit şeklinde ödenirken; 2016 vergi affı sayesinde iki ayda bir ödeme yapılabilecek şekilde düzenlenmiştir.

E-Devletten Araç Plakasına Ait Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

E devlet sistemi sayesinde birçok kişi uzun bir müddet boyunca bekledikleri kuyruklardan ve bu süre içinde kaybettitkleri zamanlardan kurtulmuş, ayrıca işlerini gerçekleştirebilmek için verdikleri ücretten de tasarruf etmeyi başarmıştır. Gelen bu sistem sayesinde birçok vatandaş rahat bir soluk almıştır. Trafik Cezası Sorgulama işlemleri artık e devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama işlemlerini e devlet sitesi üzerinden gerçekleştirmek isteyen herkesin öncelikle e devlet şifresine ihtiyacı olması gerekmektedir. Aslında bakılırsa e devlet sistemine girmek için e devlet şifresi haricinde kullanabileceğiniz dört farklı yol daha bulunsa da bu yollarda farklı şekilde işlemler istemektedir. Örneğin mobil imza, elektronik imza ve internet bankacılığı gibi işlemlerin yapılabilmesi için çeşitli işlemlerin yapılması gerekirken T.C. Kimlik kartı girişi için T. C. Kimlik Kartının okutulabileceği bir kart okuyucuya gereksinim duyulmaktadır. Fakat bu bir yana e devlet şifresi PTT üzerinden kişinin kendisinin yanında kimliği ile giderek oldukça kısa bir süre içinde alabileceği bir şifredir. Bu şifreyi almak için yapmanız gereken tek şey size en yakın PTT merkez şubesine yanınızda kimliğiniz ile birlikte gitmektedir. Ardından aldığınız şifre ile sisteme giriş yapar ve şifrenizi değiştirerek sistemi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Siteye kimlik numarası ve e devlet şifresi ile birlikte giriş yapan kişilerin sitenin sol üst köşesinde yer alan “E – Hizmetler” bölümüne tıklaması ve bu bölüm üzerinden “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bölümüne tıklamaları gerekmektedir. Bu bölüm üzerinden Trafik cezası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır.

Radar Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü yani EGM tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte trafik kazalarının önlenmeye çalıştığını hepimiz bilmekteyiz. Hız kontrolünü aşan kişiler kullanılan radarlar sayesinde tespit edilebilmekte ve böylece radar üzerinden bu kişilere ceza verilebilmektedir. Bir sebeple radar cezası yediğini düşünen kişilerin radar cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek istemesi oldukça normaldir. Radar cezası sorgulama işlemleri ise Emniyet Genel Müdürlüğü yani EGM resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için yapılması gereken şey bu site üzerinde yer alan radar cezası sorgulama bölümüne gitmek ve gerekli bilgileri girdikten sonra son bir yıl içinde gerçekleşmiş olan trafik cezası bilgilerine trafik cezası sorgulama adımlarını takip ederek sorgulamaktır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Ne sebeple olursa olsun trafik cezası ödemek ile yükümlü olduysanız ve trafik cezası sorgulama işlemleri ile birlikte size yazılmış olan trafik cezasını gördüyseniz bu trafik cezasını ödemeniz gerektiğini de biliyor olmalısınız. Zira trafik cezaları ödenilmediği taktirde ortaya daha büyük problemler çıkabilmektedir. Trafik cezası ödeme işlemleri internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Bu linke tıklayarak Trafik Cezası Ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz!

Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir sayfa gelecektir.

 

Bu sayfa üzerinden trafik cezası ödeme işlemlerini istediğiniz bir bağlantıya tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeniz gereken cezaya göre bu sayfada yer alan linklerden birine tıklayınız.

Ardından karşınıza yukarıda yer alan görselde görüleceği üzere trafik cezası ödeme formu gelecektir. Burada yer alan bilgileri sırası ile girmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz plakayı karşısında yer alan kutucuğa bitişik bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Ardından Özel Plaka kısmını hayır diyerek geçebilir ya da bu bölümü evete geçirerek devam edebilirsiniz. Özel plaka şirket ismi ya da kişi ismi ve benzeri şekillerde olmakta olup görselde de bir örneği görülebilmektedir.

Bir sonraki kutucuğa T. C. Kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilmelidir. Gerçek kişiler T. C. kimlik Numarasını ya da bu kişiler yabancı ise yabancı kimlik numaralarını girmeleri gerekmektedir. Bu bilgi solda yer alan kutucuğa girilecektir. Eğer Tüzel bir kişi ya da yabancı kimlik numarasına sahip olmayan bir kişiyseniz vergi kimlik numarasını sağ tarafa yazmalısınız.

Ardından son olarak tescil tarihini gün ay ve yıl şeklinde girmelisiniz. Bu bölümde gireceğiniz bilgiler Vergi Dairesi kayıtlarında yer alan tescil tarihi, İkinci el araçlar için noter satış sözleşmesinde yer alan satış tarihi ya da araç ruhsatı üzerinde yer alan tarihtir. Yeni araçlar için bu bölüme girilecek tarih bilgisi ise aracın trafiğe çıkış yaptığı tarihtir.

Bu işlemlerden önce trafik cezası sorgulama işlemi yapmanız ve buna göre trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirmeniz önemlidir. Böylece cezanızı tam olarak görebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz